A fenntartható fejlődés koncepciója egy Disney-mesére hasonlít

A fenntartható fejlődés koncepciója egy Disney-mesére hasonlít
Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Somos Péter
Szegeder

„A GDP az isten, és a fogyasztói társadalom erre a vallásra épül” – mondta Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár, a Pannon Egyetem korábbi rektora szegedi előadásán azt fejtegetve, hogy a minket körülvevő globális ökológiai válság oka alapvetően az emberi természetben, a növekedés örökös hajszolásában keresendő. Gelencsér szerint a korábban uralkodó „business as usual” szemlélet, vagyis hogy folytassunk mindent ugyanígy tovább, a kommunikációban lassan meghaladottá válik, „a politikában nem ez van a kirakatban”, de a gyakorlatban továbbra is ezt csináljuk.

A kémikus szerint még mindig terjed az a gondolat, hogy a jólét fogja megoldani a világ problémáit, ezért úgy képzeljük el a válság kezelését, hogy növeljük a jólétet meg a GDP-t. Ennek folyományaként a születések száma csökken, a népességszám szintén, majd idővel a dolog stabilizálódik: így az erőforrások elegendőek lesznek, és mindenki boldogan él, amíg meg nem hal.

Gelencsér erre a nézetre reflektálva a közönség figyelmébe ajánlotta a fenti gondolattal élesen szembemenő, A növekedés határai című 1972-es jelentést, amely az elsők között foglalkozott a végtelen bővülés fenntarthatatlanságával. Mint elmondta, a mű nem tartozott éppen a bestseller irodalomba és rengeteg kritikát kapott a ’70-es években, és egyes körökből ma is.

Nem váltja meg a világot a vecsési Dallas

„A kőolaj a civilizáció hemoglobinja” – fogalmazott Gelencsér, majd arról beszélt, hogy a ’80-as évek óta folyamatosan több kőolajat használunk fel, mint amennyi új készletet felfedezünk. Jelenleg ötször akkora a fogyasztás, mint az utánpótlás. Hozzátette, egyes hírek a médiában torzítják ennek az aránynak az érzékelését: amikor olajat találunk valahol, azt olyan felhajtás övezi, ami nem foglalkozik azzal a ténnyel, hogy általában a fellelt készlet egészen elenyésző töredéke annak, amennyit amúgy felhasználunk. Példaként a „vecsési Dallast” említette, vagyis azt a közelmúltbéli esetet, amikor a Mol a Pest megyei településen olajra bukkant, nagy hírt vert, majd kiderült, hogy az itteni kitermelés az országos olajszükséglet 1 százalékát tudja biztosítani.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

Gelencsér András úgy látja, „az erőforrásválság nem túl népszerű politikai szlogen, elég nehéz óriásplakátra tenni”, helyette valami pozitív, motiváló üzenetet keresnek a közéleti szereplők. A klímaváltozás, mint a fosszilis energiahordozókon alapuló gazdaság velejárója ugyanakkor kapóra jött, a zöld átállásra ugyanis egy egészen új pénzügyi-gazdasági modellt lehet felépíteni, ami ezzel együtt nem kérdőjelezi meg a gazdasági növekedés mindenhatóságát, ugyanúgy azt tekinti céljának. A kémikus szerint a fenntartható fejlődés koncepciója egy Disney-meséhez hasonlóan működik, amely során a jók, azaz a megújuló energiaforrások legyőzik a gonosz fosszilis hordozókat.

Harminc éve dekarbonizálunk, kétharmadával nőtt a kibocsátás

„Mindig kell egy idegen szó, hogy tudományosabban hangozzék a stratégia” – mondta Gelencsér arról, hogy az említett „mesének” a dekarbonizáció lett a varázsszava, és hogy ez a kifejezés jelenleg elég nagy mértékben meghatározza a világpolitikát. Magyarázata alapján ez leegyszerűsítés, a szén-dioxid kivonása a folyamatból önmagában nem jelentené a klímaváltozás megállítását. Azt is hozzátette, a fosszilis energiahordozók égetésekor nem csak a szénalapú vegyületekkel kell számolni, mert például kén-dioxid is szabadul fel, ami klímaszempontból a szén-dioxiddal épp ellentétes, hűtő hatású, és ha dekarbonizálunk, akkor ezektől együtt kellene búcsút vennünk.

A dekarbonizáció szándéka a világpolitikában egyébként az 1992-es riói csúcstalálkozótól, az első klímaügyi csúcstól datálható. Gelencsér elmondása szerint az azóta eltelt három évtized alatt 67 százalékkal sikerült növelni a fosszilis felhasználást, így adja magát a kérdés, milyen lenne, ha nem is akarnánk dekarbonizálni. Egy másik beszédes adat ezzel kapcsolatban, hogy a világ energia-felhasználásának 82 százaléka még mindig a nem megújuló hordozókból származik – viszonyításképp a dekarbonizációs célkitűzés előtt, a ’80-as években 85 százalékra volt tehető ez az arány, vagyis harminc év alatt mintegy három százalékkal sikerült javítani.

Ott nincs megoldás, ahol kéne

Alapvetően pont azok a szektorok nem képesek a zöld átállás felé indulni, amelyek a döntő részét teszik ki a kibocsátásnak, körülbelül a globális energia-felhasználás több mint ötven százalékára nincs működőképes megoldás, magyarázta a kémikus. Gyakorlatilag nem beszélhetünk ipari léptékben megjelent megoldásról, és ez jó eséllyel még egy darabig így is marad szerinte. Bár Svédországban 2026-ra tervezték egy zöld acélgyár beindítását, ez az egyedülálló projekt is várhatóan a 2040-es évekre csúszik, mert nem találtak megoldást bizonyos problémákra, például hogy az acél és a hidrogén „nem szeretik egymást”.

Gelencsér megjegyezte, a sikereket olyan dolgokban érjük el, mint az otthoni napelem meg elektromos autó, amelyeket a média szerinte ugyancsak felnagyítva éreztet jelentős előrelépésnek. Mindeközben a 2020-as évekre sikerült egyáltalán eljutni az elektromos repülőig és konténerszállító hajóig, amelyek egyébként kapacitásaik miatt nem vehetőek túl komolyan. Általánosságban elmondható, hogy az akkumulátorfejlesztés továbbra sem képes megközelíteni a fosszilis hordozók energiasűrűségét.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

„A hidrogénnel egy baj van, hogy nem létezik” – tért át egy másik alternatív erőforrásra a kémikus, egyből meg is magyarázva a merész mondatot: energiát az elemi hidrogénből tudnánk kinyerni, de ebben a formában gyakorlatilag nem fordul elő. Így hát elő kell állítani vízből, tárolni kell, majd üzemanyagcellába vezetni, mindez pedig nagyobb energiát emészt fel, mint amit végül hasznosítani tudunk a végtermékből. Van egyébként ipari hidrogén-felhasználás, amely azonban döntően földgázból való kinyeréssel dolgozik.

A pazarlás szektortól függetlenül általános jelenség

„Ezt a fogyasztói társadalmat el kellene engedni” – tért rá Gelencsér András arra, hogy mit lehet mégis tenni, aminek, ha önmagában nem is oldja meg a globális válságot, de legalább értelme van. Ezután megemlítette a háborúk rendkívüli erőforrás-fogyasztását és környezetpusztítását is, felhívva a figyelmet arra, hogy a nagy nemzetközi egyezmények nem érintik a fegyverkezés témakörét, pedig itt is komoly energia-felhasználásról beszélhetünk.

A reklámokkal kapcsolatban a kémikus egy olyan felmérést említett, amely szerint harmadával esne vissza a fogyasztás, ha nem késztetnék az embereket vásárlásra, jellemzően azokkal az árucikkekkel kapcsolatban, amelyeknek a megvételén egyébként nem gondolkodnak.

A pazarlás szektortól függetlenül általános jelenség, a szakember itt több fogyasztási terület összefonódását látja: bár ehetnénk kevesebbet, az nem pörgetné a GDP-t, ahogy az sem, ha ezt követően nem vásárolnánk gyógyszereket, fogyasztószereket, vagy nem vennénk igénybe fitneszszolgáltatásokat. Gelencsér meglátása szerint a low-tech eszközökhöz való visszatérés is hasznos lépés lenne, sokszor indokolatlan elektrifikációt és digitalizációt folytatunk – például egy lombfúvóval elvégzett munkát egy seprűvel is hasonlóan lehet kivitelezni.

A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!