Akár 1,2 millió forintba is kerülhet egy iPhone, ha az Egyesült Államokban gyártják
Ahogy Donald Trump globális vámintézkedései életbe lépnek, a ruházattól az elektronikai termékekig számos áru árának drasztikus emelkedését leginkább az amerikai fogyasztók érezhetik meg – írja a CNN. A hírtelevíziónak nyilatkozó neves technológiai elemző, Dan Ives most arra figyelmeztetett, hogy akár 3500 dollárba (mai árfolyamon számolva kb. 1,2-1,3 millió forintba) is kerülhetne egy iPhone, ha azt az Egyesült Államokban gyártanák.
Dan Ives, a Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató cég technológiai kutatási részlegének globális vezetője a CNN-nek elmondta: az amerikai gyártású iPhone-ok ára több mint háromszorosa lenne a jelenlegi kb. ezer dolláros árnak. A Reuters már korábban végzett egy számítást, ők is arra jutottak, hogy nagyjából egymillió forintba kerülne az Amerikában gyártott iPhone.
A drasztikus áremelkedést az okozná, hogy le kellene másolni az Ázsiában már meglévő rendkívül összetett gyártási ökoszisztémát. Fel kellene építeni az Egyesült Államokban az ellátási láncot a chipgyártó üzemmel együtt. Csakhogy az olyan csúcstechnológiás gyárakat, ahol az elektronikai eszközök működését biztosító chipeket készítik, nem olcsó mulatság felhúzni a semmiből.
Ives kalkulációja szerint csak az, hogy az ellátási lánc tíz százalékát áthelyezze az Apple az Egyesült Államokba, 30 milliárd dollárjába és három évébe kerülne a vállalatnak.
A telefonalkatrészek gyártása és összeszerelése évtizedekkel ezelőtt Ázsiába költözött, mivel az amerikai vállalatok inkább a szoftverfejlesztésre és a terméktervezésre összpontosítottak – ezek pedig sokkal magasabb profitrátát biztosítanak. Ez a lépés segített az Apple-nek abban, hogy a világ egyik legértékesebb vállalatává váljon, és domináns szereplője legyen az okostelefon-piacnak – írja a CNN.
A CNN emlékeztet rá, hogy Trump hivatalba lépése óta az Apple részvényei körülbelül 25 százalékot estek, mivel a befektetők aggódnak a vámok ellátási láncra gyakorolt hatásai miatt, amely nagymértékben függ Kínától és Tajvantól.
Az iPhone-ok körülbelül 90 százalékát ugyanis Kínában szerelik össze. Ives szerint egyetlen más vállalat sincs ennyire kiszolgáltatva a vámháborúnak, mint az Apple. Szerinte a vámháború egy gazdasági katasztrófa, különösen a techipar számára.
Az iPhone-okat működtető chipeket főként Tajvanon gyártják, a kijelzőket dél-koreai cégek szállítják, más alkatrészek Kínából érkeznek, és a végső összeszerelés is nagyrészt ott történik. Februárban az Apple bejelentette, hogy 500 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban a következő négy év során, hogy csökkentse kínai függőségét és elkerülje Trump vámjait.