Nincs értelme annak, hogy genetikailag hozzányúljanak a száj- és körömfájás vírushoz, mert az önmagában is nagyon nagy fertőzőképességű. Ha bekerül egy állattelepre, ott hatalmas csapást képes végezni, fejtette ki Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének tanszékvezetője, az ATV Egyenes beszéd című műsorának adott interjúban.
A szakértőt arról a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által a legutóbbi kormányinfón megfogalmazott eshetőségről is kérdezték, amely szerint vizsgálják, hogy a Magyarországon is jelen lévő járványt okozó vírus akár laboratóriumból is származhat. A szakértő kizárta, hogy a vírus emberre is veszélyes változatát akarták szándékosan létrehozni, ahogy ez a feltételezés nem igazolódott be korábban a koronavírus esetében sem.
Boldogkői kitért arra is, hogy a vírus Magyarországon megtalált változatát 7-8 évvel ezelőtt Pakisztánban izolálták először, de olyan stabil fajtájáról van szó, amely akár egy ruhára tapadva is eljuthat bárhova, és nagyon hosszú ideig képes életben maradni. Hozzátette, bejutva egy állat szervezetébe akár egyetlen vírusrészecske is képes fertőzést okozni.
A szakértő szerint korábban egyetlen olyan eset sem történt, amikor szándékosan bocsátották a környezetbe a száj- és körömfájás vírust, ugyanakkor a kétezres évek második felében, Angliában előfordult egy eset, amikor egy vakcinagyártó üzemből kiszabadult vírus a szennyvízbe került, és helyi fertőzést okozott. Ugyanakkor egy 2001-es esetben, amikor a vírus természetes módon okozott járványt, összesen hatmillió állatot kellett leölni Nagy-Britanniában, idézte fel Boldogkői Zsolt.