Sikeresen teljesítették a magyar űrhajósok a NASA kiképzését

313

Sikeresen teljesítették a magyar űrhajósok a NASA kiképzését, ezzel újabb lépéssel közelebb kerültek a felbocsátáshoz – írja az MTI.

Az Axiom Mission 4 (Ax-4) űrhajósai, köztük a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, és tartalékosa, Cserényi Gyula felkészülése 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában. Az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás moduljainak valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végezhető műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat, valamint a tudományos kísérletek végrehajtását.

Az Ax-4 űrhajósai a kiképzésükkel utolsó felkészülési szakaszba léptek, hiszen a felbocsátást legkorábban 2025 májusára tervezik.

Még tavaly májusban derült ki, hogy Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartaléka Cserényi Gyula lesz. A HUNOR (Hungarian to Orbit, azaz Magyar Föld Körüli Pályára) nemzeti kutatóűrhajós-program a 2021-ben elfogadott magyar űrstratégia eleme, célja, hogy magyar űrhajóst küldjön a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére.

Kapu Tibor gépészmérnök végzettségű, eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátorfejlesztéssel foglalkozott. Nyolc tudományos kísérletet kell majd végrehajtania az ISS fedélzetén abban a harminc napban, amikor ott tartózkodik. Tartaléka, Cserényi Gyula eredetileg villamosmérnök.

Arról, hogyan zajlott Kapu Tibor és Cserényi Gyula kiképzése, júniusban beszélgettünk a két űrhajóssal, az interjút itt tudja elolvasni.

És bár Kapu Tibor csak tavasszal megy a világűrbe, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) már levédette a magyar űrprogram jelképét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!