Trösztellenes eljárás folyik a Meta ellen, lehet, hogy el kell adnia az Instagramot
Hétfőn kezdődik Washingtonban a Metával szembeni trösztellenes ügy tárgyalása. Az amerikai verseny- és fogyasztóvédelmi szervezet szerint a vállalat monopóliumot biztosított magának azzal, hogy a Facebook mellett 2012-ben megvette az Instagramot, majd 2014-ben a WhatsAppot, írja a BBC.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) ugyan jóváhagyta ezeket a vásárlásokat, de kötelezettségeket vállalt az eredmények nyomon követésére. Ha most az FTC megnyeri a pert, az azt jelentheti, hogy a Metának el kell adnia az Instagramot és a WhatsAppot is.
A BBC szerint a Meta korábban azt nyilatkozta: biztos benne, hogy megnyeri a pert. Szakértők azt mondták a portálnak: a vállalat azzal fog védekezni, hogy a felvásárlás óta sokkal jobb az Instagram-felhasználók felhasználói élménye.
Szakértők szerint Mark Zuckerberg azért vásárolta fel az Instagramot, mert az egyre inkább fenyegette a Facebook népszerűségét. Állítólag Zuckerberg maga is azt írta egy e-mailben, hogy „jobb vásárolni, mint versenyezni”. A Meta ezzel szemben valószínűleg azzal érvel majd, hogy a szándékosság nem különösebben releváns egy trösztellenes ügyben.
A tárgyalás több hétig is eltarthat, várhatóan Zuckerberg is tanúskodni fog.
Az FTC egyébként az ügyet még Donald Trump hatalomátvétele előtt indította. A Wall Street Journal szerint Zuckerberg személyesen lobbizott Trumpnál, hogy vessen véget az eljárásnak. A Meta 1 millió dollárral járult hozzá Trump beiktatási alapjához, és januárban bejelentette, hogy az Ultimate Fighting Championship Fighter (UFC) főnöke, Dana White, Trump közeli szövetségese is csatlakozik az igazgatótanácshoz. A cég januárban azt is bejelentette, hogy megszünteti a független tényellenőrzést a Facebookon.
Trump márciusban elbocsátotta az FTC két biztosát is, akik mindketten demokraták, és kisebbségben voltak a bizottságban. Ők úgy gondolják, ez a lépés megfélemlítés volt, és pert indítanak az elnök ellen.
„Több mint 10 évvel azután, hogy az FTC felülvizsgálta és jóváhagyta felvásárlásainkat, a bizottság intézkedése ebben az ügyben azt az üzenetet közvetíti, hogy soha egyetlen ilyen megállapodás sem igazán végleges” – mondta a Meta szóvivője a BBC-nek.
Egy másik trösztellenes per is zajlik éppen egy másik nagy techcég ellen: tavaly született ítélet arról, hogy a Google megsértette az amerikai trösztellenes törvényeket, amikor monopóliumot teremtett magának a keresőmotorok piacán, ennek érvényében a techóriásnak el kell adnia a jelenleg még hozzá tartozó Chrome böngészőt. Az amerikai igazságügyi minisztérium még 2020-ban vádolta meg a Google-t azzal, hogy monopóliumként viselkedik, és hogy illegálisan érte el, hogy a legnépszerűbb és a legszélesebb körben használt kereső legyen. A Google az amerikai keresőmotor-piac kilencven százalékát birtokolja.