Mindennap elégnek műholdak a légkörben, csak idő kérdése, hogy a törmelékek mikor találnak el valakit
Mindennap legalább három régi műhold vagy rakétatest esik vissza a Földre, szakértők szerint pedig ez a szám a jövőben egyre csak emelkedni fog, ha nem teszünk ellene valamit, írja a Space.com.
Az Európai Űrügynökség Űrkörnyezeti Jelentése szerint 2024-ben mintegy 1200 teljes objektum került vissza újra a légkörbe, ezenfelül számtalan űrszemét-töredék is visszatalált. A tavalyi évben az űrszemét mennyisége növekedett, a becslések szerint 45 700 tíz centiméternél nagyobb objektum kering a bolygó körül.
Az újonnan létrejött szemét egy része olyan műholdakból áll, amik most érték el missziójuk végét, de orbitális ütközésekből és robbanásokból is legalább 3000 új nyomon követhető töredék is létrejött. Ezenkívül jelenleg körülbelül 9300 aktív űrszonda kering a Föld körül.
A jelentés hangsúlyozza, hogy az űrtevékenység ma már olyan szintre bővült, hogy valódi hatást gyakorol a környezetre az űrben és a felső légkörben is. Jonathan McDowell űrszemétszakértő a Space.com-nak elmondta: április 4-én, amikor az interjút készítették vele a cikkhez, három műhold tért vissza a légkörbe: két Starlink-eszköz és egy 43 éves orosz kémműhold, a Kosmos-1340. McDowell azt is mondta: manapság a Starlink-műholdak adják ki a visszatérő műholdak jelentős részét.
„Ha a SpaceX folytatja a Starlink-konstellációjának bővítését, akkor napi 15 újrabelépésre kell számítani” – mondta McDowell. „Ezen kívül az Amazon hamarosan megkezdi Kuiper-konstellációjának telepítését. Azt is látjuk, hogy a kínai megakonstelláció műholdjainak száma is kezd emelkedni. Tehát a következő 5-10 évben ennek megfelelően növekedni fog a használaton kívüli műholdak száma.”
Az ilyen konstellációkban általában ötévente cserélik a régi műholdakat újra, és az űrszemét további felhalmozódásának megakadályozása érdekében arra törekszenek, hogy küldetésének befejezésétől számított öt éven belül minden alacsony Föld körüli pályán mozgó műholdat eltávolítsanak a helyéről.
Ezeknek a visszatéréseknek köszönhetően azonban a légkör felső rétegeiben egyre több űrszemét ég el, ami aggasztja a légkörkutatókat. A műholdak többnyire alumíniumból készülnek, ami égéskor alumínium-oxidot termel. A tudósok régóta tudják, hogy az alumínium-oxid felgyorsíthatja az ózonréteg leépülését, és hozzájárulhat a felső légkör hőváltozásaihoz.
A lehetséges környezeti hatások mellett a visszatérő műholdak növekvő száma növelheti annak kockázatát, hogy néhány törmelék nem ég el, hanem lezuhan a Földre, tárgyakat és emberi életet veszélyeztetve. McDowell azt mondta, hogy bár az embereket fenyegető kockázat jelenleg nagyon alacsony, az újbóli belépések számának növekedésével ez is növekedni fog.
Mivel a Föld felszínének nagy részét óceán vagy lakatlan szárazföld borítja, egyelőre kicsi az esélye annak, hogy egy szemétdarab valakinek a fejére essen. Ennek ellenére már most is találtak törmelékdarabokat emberi települések közelében.