Ne keresse tovább, csillagászok megtalálták az univerzum hidrogénkészletének másik, eddig hiányzó felét
Ahogy csillagászok eddig összeszámolták, mennyi anyag van az univerzumban, mindig arra jutottak, hogy az ősrobbanás során keletkezett, normális anyag fele hiányzik. Egészen mostanáig, ugyanis úgy tűnik, hogy megtalálták a maradékot, méghozzá egy nagyon szétszórt, láthatatlan ionizált hidrogén formájában, ami körbekeríti a galaxisokat – írja a Phys.org.
A felfedezés nemcsak betömi az eddigi elméletekben felmerülő réseket, hanem az is következik belőle, hogy a galaxisok közepén található fekete lyukak nagyjából ötször olyan messzire lövellnek ki magukból gázokat, mint ahogy a csillagászok eddig gondolták. A kutatásból készült tanulmány még a szakmai lektorálásra vár, de már több tudományos találkozón is bemutatták.
Az univerzum nagy része (84 százaléka) sötét anyagból áll, a maradék pedig sima anyag. Ennek nagyjából a fele, 7 százalék alkotja a csillagokat, a maradék viszont hidrogéngáz, ami körbelengi és összeköti a galaxisokat. Az ionizált gáz és az ahhoz tartozó elektronok olyan hidegek, hogy a csillagászok eddig nem tudták kimutatni ezeket. A mostani kutatás során azonban a tudósok egymásra helyezték közel 7 millió galaxis képét, és megmérték a kozmikus háttérsugárzás mértékének hullámzását, amit a sugárzást szétdobó, az ionizált gázban lévő elektronok okoznak.

A szerzők szerint az eredményeiket később érdemes lenne beépíteni a galaxisok evolúcióját szimuláló modellekbe, és már létezik olyan, amibe bele került, hogy a hatékonyabb szimuláció jobban idomuljon az új elképzeléshez.