Korábban soha nem látott, kékeszöld színt fedeztek fel kutatók

A retina bizonyos sejtjeinek stimulálásával egy új, eddig soha nem látott színt fedezett fel egy tudóscsoport. A kékeszöld szín az olo nevet kapta, írja a BBC.

A Science Advances című folyóirat pénteken ismertette a tanulmányt, amelynek vizsgálatában öten – négy férfi és egy nő – vettek részt, közülük hárman a tanulmánynak társszerzői is voltak.

A résztvevők egy Oz nevű eszközbe néztek bele, amely tükrökből, lézerekből és optikai eszközökből áll, ennek fénye stimulálta a retinájukat. A cikk magyarázata szerint a retina egy olyan fényérzékeny szövetréteg a szem hátsó részén, amely a vizuális információk fogadásáért és feldolgozásáért felelős. A retina a fényt elektromos jelekké alakítja, amelyek aztán a látóidegen keresztül az agyba jutnak, lehetővé téve számunkra a látást. A retinában lévő, a színek érzékeléséért felelős különböző csapok különböző hullámhosszúságú fényekre (kékre, vörösre és zöldre) érzékenyek.

A lézer ezúttal csak az M-csapokat stimulálta, amelyek olyan színjelzést küldenek az agynak, amely szín a természetes látásban nem fordul elő. Az olo szín tehát nem létezik a valóságban, az csak a szem speciális stimulációjával látható. A tanulmány társszerzője, a Kaliforniai Egyetem professzora, Ren Ng később egy rádióműsorban azt mondta: az olo „telítettebb, mint bármelyik szín, amelyet a való világban láthatunk”.

Más szakértők szerint azonban az újonnan észlelt szín csak „értelmezés kérdése”, és a kutatás inkább „technológiai bravúr” a szelektív csapok stimulálásában, az új szín felfedezése tehát vitatható. A tanulmány szerzői viszont azt állítják, az eredmények potenciálisan elősegíthetik a színvakság kutatását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!