Már 24 éves korban is lehet összefüggés az Alzheimer-kór rizikófaktorai és a kognitív funkciók között
Az Alzheimer-kórt jellemzően öregkori betegségként szoktuk számon tartani, egy friss kutatás szerint azonban az ahhoz köthető rizikófaktorok és biomarkerek már jóval korábban, akár 24 éves korban összefügghetnek a kognitív funkciókkal. Ez sokkal korábbi összefüggést feltételez, mint azt eddig gondolták a kutatók, és még fontosabbá teszi a korai prevenciót a betegséggel való megküzdésben – írja a Medical Xpress.
A Columbia University Mailman School of Public Health és a Columbia Butler Aging Center közös kutatásában elsőként vizsgálták meg rendszerszintűen az Alzheimer-kór rizikófaktorait amerikai, többnyire egészséges felnőttek egy nagyobb csoportjánál. Ez azért fontos, mert korábban jellemzően 50 fölötti embereknél vizsgálták ezeket, a mostani eredmények pedig sokkal korábbi életszakaszokban is rámutatnak a betegséggel összefüggő állapotokra, illetve arra, hogy hogyan befolyásolják ezek a kognitív funkciókat.
A kutatók szerint ezek, vagyis például a szív- és érrendszeri betegségek, a kór kimutatásához használt, úgynevezett ATN-biomarkerek és más markerek viszonylag korán, a középkorúság előtt hatással vannak a gondolkodásunkra. A kutatás során különböző, életkor szerint bontott csoportokkal végeztek kognitív vizsgálatokat, és az derült ki, hogy már 24 éves korban is lehetnek különbségek. Azaz évtizedekkel a klinikai tünetek előtt okozhat problémákat, ha ezeket azonosítják valakinél.
A kutatók szerint az Alzheimer-kórhoz és az elbutuláshoz vezető korai utak azonosítása kulcsfontosságú lehet abban, hogy lelassítsuk a betegség kialakulását, amely a következő évtizedekben egyébként a jelenlegi becslések szerint egyre gyakoribb lehet majd.