Elégedettebbek vagyunk a kutyánkkal való kapcsolatunkkal, mint barátságainkkal az ELTE kutatói szerint
A gyerek–szülő és a legjobb baráti kapcsolathoz hasonlítható a kutyákkal való kapcsolatunk az ELTE Etológia Tanszékének új kutatása szerint. Az ELTE kutatói azt vizsgálták, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban, írja a közleményük, az eredmények arra világítanak rá, hogy a kutyák egészen egyedi helyet foglalnak el a szociális világunkban.
A kutatás 13 jellemző mentén hasonlítja össze négyféle emberi kapcsolattal a gazda–kutya kapcsolatot. Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat leginkább a gyerek–szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le, a kutya–gazda kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktus-mentességével.
A tanulmány bevezetőjében a szerzők azt írják, a legtöbb kutatás tág kategóriák, egyetlen dimenzió alapján próbálják értelmezni a kutyákkal való kapcsolatunkat (pl. kapcsolattal való elégedettség, kötődés), ez a tanulmány viszont ennél sokoldalúbb megközelítéssel próbálja definiálni a kutyák és gazdáik közötti kötődést.
Bár sokan a kutyájukkal való kapcsolatot fontosabbnak tartják bármely emberi kapcsolatuknál, a kutatás azt is kimutatta, hogy az emberi kapcsolatokban kapott támogatás mértéke pozitívan függött össze a kutyától kapott támogatás mértékével –
vagyis a kutyák nem pótlékai, hanem kiegészítői az emberi kapcsolatoknak.
A közlemény szerint annak ellenére, hogy ma már sokan közeli családtagként, gyerekként tekintenek a kutyákra, még mindig keveset tudunk arról, hogy milyen társas szerepet töltenek be az életünkben.
A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kutyájával, illetve négy emberi partnerével (gyerek, romantikus partner, legközelebbi rokon, legjobb barát) való kapcsolatát, 13 szempont szerint. Az eredmények szerint az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, a kutyájuk szereti őket a legjobban. A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak gondoskodás és a kapcsolat megbízhatósága terén, és hasonlóan alacsony konfliktusszint jellemzi a velük való kapcsolatot, mint a legjobb barátokkal ápolt kapcsolatokban. A résztvevők elégedettebbek a kutyáikkal való kapcsolatukkal, mint a legközelebbi rokonok vagy a legjobb barátjuk esetében, viszont nem volt nagy különbség a romantikus partnerek és a gyerekek esetében.
Értelemszerűen viszont a hatalmi egyenlőtlenség kutyákkal való kapcsolatban a legnagyobb, a gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyák felett. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság valószínűleg hozzájárul ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot, véli Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia Tanszék vezetője és a MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetője. Kubinyi szerint az eredmények rámutatnak arra, hogy a kutyák egészen egyedi szerepet töltenek be a szociális világunkban. „Érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktus-mentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely egy ember által irányított kapcsolatból fakad – talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük.”
A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolat értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók azt találták, hogy aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.
A kutatás értelmezésénél fontos szempont, hogy az alanyok önkéntesek voltak, akik feltehetően az átlagosnál elégedettebbek a kapcsolataikkal. Ezért a tanulmány valószínűleg nem tükrözi a sérülékenyebb társadalmi csoportokat, akik jobban rá lehetnek utalva a kutyákra érzelmi támogatás szempontjából.