Közel negyven év után sikerült visszahozni a természetbe a kihalás szélére sodródott trópusi madarat

Közel negyven év után sikerült visszahozni a természetbe a kihalás szélére sodródott trópusi madarat
Egy guami jégmadár pár új otthonában – Fotó: Martin Kastner / TNC-ZSL

A guami jégmadár utolsó természetben élő példányát 1988-ban látták, de hála a fajmentő programnak, állatkertekben sikerült megmenteni a kihalástól, és most először visszavadított példányok raktak tojást.

A guami jégmadár, vagy más néven sihek, a csendes-óceáni Guam szigetén élt, de az 1940-es években megpecsételődött a sorsa akkor, amikor az amerikai haditengerészet barna fakígyókat hurcolt be a szigetre. A kígyó több madárfajt is teljesen kipusztított, többek közt a siheket is. Amikor már látszott, hogy az állomány összeomlott, 29 példányt mentettek ki különböző állatkertekbe, ahol tenyésztési programba vonták azokat.

Nem véletlen, hogy ezt a madárfajt aztán nem is Guamra telepítették vissza, hanem a Palmyra-attolra, ahol nem sok természetes ellenségük van, és a terület régóta természetvédelmi védettség alatt áll, gyakorlatilag háborítatlan.

Tavaly négy tojót és öt hímet engedtek szabadon az atollon, és a Nature.org beszámolója szerint négy pár kijelölte territóriumát, fészket épített és tojást is rakott, így ez az első költés a természetben az 1988-as évek óta. A madarak a szigeten pókokra és gekkókra vadásztak, a kutatók örömmel látták, hogy működésbe léptek az ösztöneik, mindez reményt ad nekik, hogy egyszer Guamra is visszatérhet majd a sihek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!