A 2010 után készült európai borokban egyre több a növényvédőszer-maradvány

Tíz európai ország 2010 után készült borainak mindegyike tartalmazott örök vegyi anyagként ismert trifluor-ecetsavat (TFA), ami azt jelzi, hogy növekszik az emberi szervezetet is károsítani képes növényvédőszer-felhasználás, derült ki a Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ) közleményéből.

Az MTVSZ a Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) jelentését ismertette. A vizsgálat során tíz európai ország – köztük Magyarország – régi (1988 előtti) és új (2010 utáni) borait elemezték. Minden új bor tartalmazott TFA-t, medián koncentrációja 110 µg/l volt, a legmagasabb mért érték pedig elérte a 320 µg/l-t. Ez körülbelül százszor magasabb, mint a korábban felszíni és ivóvízben mért – már eleve magasnak számító – átlagos értékek. A TFA-t nem mutatták ki az 1988 előtti szüretelésből készült régi borokban. A szennyezési szintek drasztikus emelkedése 2010 óta figyelhető meg.

A hagyományosan termesztett szőlőből készült borok 94 százalékában akár 8 különböző növényvédőszer-maradvány is kimutatható volt – köztük két PFAS gombaölő szer: fluopiram és fluopikolid. Bár a bioborok túlnyomó többsége mentes volt a peszticidektől, TFA-t ezekben is találtak kisebb mennyiségben.

Magyarországról két bort vizsgáltak, egy villányi kékfrankost és egy tokaji sárgamuskotályt, mindkettő neves borházból való. A kékfrankos trifluor-ecetsav (TFA) tartalma jelentősebb 120  µg/l volt, amivel a jelentősebb TFA tartalmú borok között volt, míg a sárgamuskotály TFA szennyezettsége 66 µg/l volt, illetve ez a bor a határértékek alatt, de tartalmazott egyéb növényvédő szert is (ftalimid: 57 µg/l; folpet és ftalimid összesen: 110 µg/l).

TFA a PFAS-vegyületek, (perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok, vagy örök vegyi anyagok) lebomlásának nem bomló végterméke – elsősorban mezőgazdasági peszticidek és hűtőközegként használt fluorozott gázok forrásából származik. A Német Környezetvédelmi Ügynökség szerint a TFA-talaj- és vízszennyezés 76 százalékáért az agrárpeszticidek felelősek, míg az esőből származó (főként F-gázokból eredő) kibocsátás 17 százalékot, a szennyvíz és trágya 3–3 százalékot tesz ki. Korábban a TFA-t toxikológiailag ártalmatlannak tartották, ám egy 2021-es tanulmány súlyos magzati fejlődési rendellenességeket mutatott ki nyulaknál. Azóta a TFA a reprodukciós egészséget veszélyeztető anyagként is számon van tartva.

„Az eredmények két okból is riasztóak: egyrészt a nagyon magas értékek a TFA növényi bioakkumulációjára utalnak, másrészt az elmúlt 10–15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség, a kibocsátás megfékezésére. Bár Magyarországon csak két mintát vettünk, a vizsgálatok tapasztalatai alapján valószínűleg más borokban is hasonló szennyezettséget mutattunk volna ki” – mondta Simon Gergely, a PAN Europe vegyianyag szakértője.

Michael Müller, a Freiburgi Egyetem gyógyszerkémiai professzora szintén hasonló TFA-növekedést figyelt meg saját kutatásai során: a 2020 utáni borokban 20–330 µg/l közötti értékeket talált. A legalacsonyabb szintek azoknál a bioboroknál jelentkeztek, amelyekhez a szőlőt évtizedek óta vegyszermentesen termesztik. Ez megerősíti a gyanút, hogy a PFAS-alapú növényvédő szerek közvetlen vagy közvetett szerepet játszanak a TFA-szennyezésben.

A TFA-szintek meredek emelkedését megerősíti az EU Referencia laboratóriuma, a CVUA Stuttgart által gyűjtött hivatalos uniós adatokkal való összevetés is. Az Európai Bizottság megbízásából készült 2017-es tanulmány – amely máig az egyetlen hivatalos TFA-mérés élelmiszerekben – akkor 27 európai bor vizsgálata során 50 µg/l-es mediánértéket és 120 µg/l-es csúcskoncentrációt mutatott ki. Ezzel szemben a 2025-ös új vizsgálatban a mediánérték már 110 µg/l volt, a csúcsérték pedig elérte a 320 µg/l-t.

„Ezek az eredmények egyértelmű riadót fújnak az EU és a tagállamok számára. Azokat az anyagokat, amelyek TFA-t juttatnak a környezetbe, haladéktalanul ki kell vonni a forgalomból – különösen a PFAS alapú növényvédő szereket és az F-gázokat. Május közepén az uniós tagállamok szavaznak a flutolanil – egy TFA-ra bomló növényvédő szer – betiltásáról. Arra kérjük a magyar kormányt, hogy ezen a szavazáson hazánk is támogassa e peszticid betiltását” mondta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!