Áll a bál a Trónok harca „feltámasztott” óriásfarkasa körül

Rájár a rúd az óriásfarkasra. Nem elég, hogy tízezer éve kihalt, amikor megpróbálják feltámasztani, előbb kiderül, hogy nem eszik olyan forrón a kását, most pedig a természetvédők kritizálják már a próbálkozást is.
Április elején járta be a világot a hír, hogy génszerkesztés útján sikerült feltámasztania egy amerikai biotechnológiai vállalatnak a Trónok harca sorozatban is szereplő, a valóságban tízezer éve kihalt óriásfarkast. Később viszont több szakértő is jelezte, hogy a Colossal Biosciences közleménye némileg félrevezető vagy legalábbis túlzó, mert valójában nem az óriásfarkas feltámasztásáról van szó, hanem egy óriásfarkasok DNS-e alapján génmódosított szürke farkasról, ráadásul a rég kihalt faj amúgy se volt igazán farkas.
A Colossal most újabb kritikát kapott, amely ezúttal nem is az eredményeikre vonatkozik, hanem magára a próbálkozásra. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kutyafélékre szakosodott szakértői csoportja szerint ugyanis a cég kísérlete természetvédelmi szempontból nem hasznos, és inkább csak árt a természetvédelem ügyének – írja a New Scientist.
„A szürke farkas genomjának szerkesztése egy olyan kihalt fajra hasonlító egyedek előállítása érdekében, amely nem tölt be ökológiai hiányt, és amely nem fogja helyreállítani az ökoszisztéma valamely funkcióját, nem követi az IUCN által a kihalt fajok természetvédelmi célú helyettesítése érdekében bevezetett irányelveket” – írta állásfoglalásában a szakértő csoport.
A 2016-ban kiadott irányelvek alapján kihalt fajok egyedeire emlékeztető állatokat csak akkor kellene létrehozni, ha ezzel növelhető például az ökoszisztéma ellenálló képessége. Ha azonban már (még) létező fajok is el tudják látni ugyanazt az ökológiai funkciót, akkor inkább ezeket a fajokat kell előnyben részesíteni.
Az állásfoglalás szerint a céget azért is kritika illeti, mert a túlzó állításai miatt az emberek azt hihetik, hogy kihalt fajok valóban feltámaszthatók, ami alááshatja a természetvédelmi munkát, hiszen ha valami feltámasztható, akkor nem is akkora katasztrófa, ha kihal.
„Az amerikai kormány máris támadja a veszélyeztetett fajokról szóló törvényt, azzal érvelve, hogy minden rendben, hiszen rendelkezünk a dolgok újrateremtéséhez szükséges technológiával” – mondta Claudi Sillero, az Oxfordi Egyetem kutatója, egyben az állásfoglalás tizenkét aláírójának egyike, arra utalva, hogy Donald Trump kormánya konkrétan a Colossal eredményeire hivatkozva gyengítené a veszélyeztetett fajok védelmét.
Ráadásul a három, génmódosítással létrehozott farkas az IUCN szakértői szerint nem is óriásfarkas. Arról korábbi cikkünkben mi is írtunk, hogy az óriásfarkas és a szürke farkas nem is annyira közeli rokonok, mint a nevük alapján gondolhatnánk, sőt újabb kutatások alapján az eredeti óriásfarkas nem is igazán volt farkas. Az IUCN állásfoglalása ezt azzal fokozza, hogy nincs rá bizonyíték, hogy a létrehozott állatok érdemben hasonlítanak a valaha volt óriásfarkasokra, amelyekről eleve keveset tudunk, hiszen rég kihaltak. Amit viszont tudunk róluk, az alapján lehet, hogy vörös volt a bundájuk – Sillero szerint ezért a Colossal által létrehozott állatok jó eséllyel a Trónok harca miatt lettek fehérek.
Azt azonban még az IUCN is elismeri, hogy maga a tudományos eredmény figyelemreméltó technológiai áttörés, amely jól jöhet még létező fajok megőrzéséhez, például azzal, hogy veszélyeztetett populációk egyedeiben segít kiiktatni káros genetikai mutációkat vagy ellenállóbbá tenni az állatokat bizonyos betegségekkel szemben. A világ legveszélyeztetettebb farkasfaja, a vörös farkas például már húzott is belőle hasznot: a Colossal az óriásfarkasos bejelentéssel együtt arról is hírt adott, hogy klónoztak két vörös farkast.
A Colossal egy X-bejegyzésben reagált az IUCN kritikáira. Ebben azt írták, törekedtek a szervezet irányelveinek követésére, de azoknak teljesen egyetlen, „feltámasztásra” alkalmas fajjelölt sem felel meg teljesen.