Kiszámolták, mekkora klímakárt okozott a világ 11 legnagyobb fosszilis cége: akkorát, hogy a szám ki se fér a címbe
28 billió, azaz 28 ezermilliárd dollár. Ez forintban 10 billiárd, azaz 10 ezerbillió. Számokkal 10 000 000 000 000 000, azaz tizenhat darab nulla. Ekkora klímakárt okozott eddig a világ 11 legnagyobb, fosszilis iparban utazó cége egy új becslés szerint – írja a Phys.org. Viszonyításképp: ez a teljes tavalyi magyar GDP 123-szorosa.
A Nature folyóiratban ismertetett becslést az amerikai Dartmouth College kutatói végezték, hogy segítsenek kézzelfoghatóbb képet adni arról, mekkora felelősségük van a nagyvállalatoknak abban, hogy épp széntüzelésű mozdonnyal robogunk a klímakatasztrófa felé. Eredményeik alapján ennek a 28 billió dollárnak a felét 10 cég hozta össze, sorrendben: a Saudi Aramco, a Gazprom, a Chevron, az ExxonMobil, a BP, a Shell, a National Iranian Oil Co., a Pemex, a Coal India és a British Coal Corporation.
“Mindenki ugyanazt a kérdést teszi fel: mit tudunk valójában állítani arról, hogy ki okozta ezt a helyzetet?” Ez valójában arra a termodinamikai kérdésre egyszerűsíthető le, hogy vissza tudjuk-e vezetni az éghajlati veszélyeket és/vagy károkat az egyes kibocsátókra” – mondta Justin Mankin, a Dartmouth klímakutatója, a tanulmány társszerzője. A szerzők válasza: igen, vissza.
A kutatók a 111 legnagyobb, fosszilisiparban utazó cég kibocsátási adatait vették alapul, 137 évre visszamenőleg, mert ekkori a legrégebbi ilyen elérhető adat. Ezeket a kibocsátásokat aztán ezer különféle számítógépes szimuláció felhasználásával feleltették meg a Föld globális felszíni átlaghőmérsékletében mért változásoknak, összehasonlítva egy olyan hipotetikus állapottal, amelyben ez a szennyezés nem történt meg.
A tanulmány vezető szerzője, az időközben már a Stanford Egyetemen dolgozó Christopher Callahan szerint korábban az egyes vállalatok által okozott kár mértéke elveszett az adatok zajában, ezért nem lehetett kiszámítani, de ez mára megváltozott.
“Az elfogadható tagadás fátyla tudományosan már nem létezik. A károkat ténylegesen vissza tudjuk vezetni a fő kibocsátókhoz”
– mondta Mankin.
Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem klímatudósa szerint ez a tanulmány jól bizonyítja, hogy ilyen számítások már elvégezhetők, de olyan sok további klímaváltozó van még, amelyeket ez a becslés nem vett figyelembe, hogy jó eséllyel még ezek a számok is vastagon alulbecsülik a valóban okozott kárt.
Cikkünk címét megjelenése után pontosítottuk.