Amerikában leállították az álhírekkel kapcsolatos kutatások támogatását
Az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Alapítványa (NSF) leállította a félretájékoztatásról, dezinformációról és mesterséges intelligencia által generált deepfake-ekről szóló kutatások finanszírozását, írja a New Scientist.
Az NFS a honlapján azt írta, hogy „a 2025. január 20-án bejelentett elnöki intézkedés értelmében az NSF nem fogja előnyben részesíteni azokat a kutatási javaslatokat, amelyek olyan magatartást folytatnak vagy elősegítenek, ami alkotmányellenesen korlátozná bármely amerikai állampolgár szólásszabadságát. Az NSF nem fogja támogatni azokat a kutatásokat, amelyek célja a téves információ, a dezinformáció és az álhírek elleni küzdelem, ami felhasználható az amerikai állampolgárok alkotmányosan védett szólásszabadságának megsértésére oly módon, hogy az a nyilvános vita jelentős kérdéseiről előnyben részesített narratívákat mozdít előre”.
Az NFS-nél nem csak az álhírekkel foglalkozó kutatást érte csorba, a DEI (diversity, equity, inclusion) programjaikat is el kellett kaszálniuk. Azokat a kutatási projekteket, amiktől megvonták a támogatást, itt lehet megtekinteni.
A változtatásokra reagálva a héten lemondott a posztjáról az NFS igazgatója, Sethuraman Panchanathan. Őt még Donald Trump elnök első ciklusa alatt nevezték ki a posztra.
A finanszírozás megszüntetése olyan korban történt, amikor a legújabb mesterséges intelligencia-technológiák által felerősített propaganda és álhírek elárasztják a közösségi médiát, miközben a techcégek feladják a tartalomszűrési törekvéseiket, és leépítik a tényellenőrző csapatokat.