
Aki az utóbbi húsz év autói közül választ, talán egy fényszóróizzót sem tud néhány mozdulattal kicserélni, mert ehhez szerszámkészlet, rutin, esetleg autószerelő kell. Az autók bonyolultabb felépítésűek mint valaha, ezért hasonló tapasztalatokat szerezhettek a szerelők is az utóbbi tíz év típusaival, ráadásul a környezetvédelmi okokból alkalmazott műszaki megoldások olykor csak több százezer forintért javítható hibákat okoznak. Ezzel szembesült Balázs is, aki feleségévével úgy döntött, eladja 2020-ban újként vásárolt, márkaszervizben karbantartott Peugeot 5008 1,5 Blue HDI típusú családi egyterűjét, miután több mint 900 ezer forintos javítási árajánlatot kaptak a szerviztől.
Olvasónk azután kereste meg a Telexet, hogy 103 ezer kilométert futott Peugeot fedélzeti számítógépe kiírta, hogy környezetvédelmi hiba, indítás letiltva ekkor: 1100 kilométer. Ez az üzenet az elmúlt 5 évben két korábbi alkalommal is megjelent a központi kijelzőn. Az első esetben még csak kétéves volt az autó, és mindössze 65 ezer kilométer volt benne, így érvényes volt a garanciája. Balázs akkor is komolyan vette a jelzést, a Peugeot Vác márkaszervizhez fordult, ahol megállapították, hogy hibás az AdBlue-tartály, ezért ingyen kicserélték.
Az Euro 5, illetve a legkorszerűbb, Euro 6 környezetvédelmi besorolású dízelmotoros autókban megtalálható tartályban 32,5 százalék karbamidot és 67,5 százalék ioncserélt vizet tartalmazó, nagy tisztaságú folyadékot, AdBlue-t tárolnak. A folyadékot a motor működése során adagolórendszer juttatja a 250 Celsius-fokra előmelegített szelektív redukciós katalizátorba, más néven az SCR-be (Selective Catalytic Reduction), ahol az AdBlue-ból felszabaduló ammónia kölcsönhatásba lép a kipufogógáz nitrogén-oxid-összetevőivel, és azokat nitrogénné, illetve vízzé bontja.
Amikor a rendszer valamelyik eleme meghibásodik, az ezzel felszerelt autók, buszok és teherautók egy ideig, általában valamivel több mint ezer kilométeren át használhatóak maradnak. Ezután azonban a vezérlő számítógép letiltja a motorindítást, hogy a járművek ne szennyezzék jobban a környezetet az engedélyezettnél.
Kétféle szűrő egyben, ezért ilyen drága a FAP
Az első javítás után további 38 ezer kilométeren keresztül problémamentes volt Balázsék Peugeot 5008-asa, majd néhány hete, 103 ezer kilométernél ismét megjelent a kijelzőjén a hibaüzenet, és megkezdődött a visszaszámlálás a motorindítást letiltásáig. A márkaszerviz két hét hibakeresés után megállapította, hogy ki kell cserélni az SCR-befecskendező egységét. Mivel az autó garanciája a feltételek közt szereplő 100 ezer kilométeres határ átlépése miatt érvénytelenné vált, ezt a 80 ezer forintos javítást már Balázsnak kellett kifizetnie. Arra gondolt, hogy a fiatal, kényelmes és takarékos Peugeot működőképessége bőven megér ennyi pénzt. Csakhogy mindössze száz kilométerrel az újabb javítás után újrakezdődött a modern dízelek csengőfrásza.
Olvasónk ismét elvitte a váci márkaszervizbe a Peugeot-t, ahonnan két nappal később kapott egy javítási árbecslést, amelynek végösszege 949 ezer forint volt, akkor kereste meg szerkesztőségünket. Az előzetes kalkulációhoz tartozó felsorolásban szereplő legnagyobb tétel az úgynevezett FAP-katalizátor 720 ezer forintos ára, mert ezúttal ennek az alkatrésznek a hibáját állapította meg a szerviz. Mivel az autó mindössze 3300 kilométerrel lépte túl a garancia kilométerkorlátozását, ráadásul a füstgázkezelő-rendszer más egységeit korábban kétszer is javították, Balázsék arra kérték a márkaszervizt, hogy az importőr engedélyével ezt az ügyet is rendezzék garanciálisan. Kérésükre sokáig nem érkezett érdemi visszajelzés.

Első pillantásra szokatlanul soknak tűnhet a cserére szoruló alkatrész ára, ám a Stellantis dízelmotoros autóinak FAP-egysége nemcsak a már említett redukciós katalizátort tartalmazza, hanem a részecskeszűrőt is, amelyre a francia kifejezés rövidítése (filtre à particules) utal. Ez az alkatrész leegyszerűsítve a dízelmotor működése során keletkező koromszemcséket tartja vissza, majd a tervezett regenerációja során magas hőmérsékleten elégeti, ártalmatlanítja.
Szilva Tamás, egy a Stellantis márkáira, köztük a Peugeot-kra szakosodott, importőrtől független szakszerviz vezetője szerint a Balázsékéval azonos, 1,5 literes Blue HDI-motorral szerelt autókban található FAP jellemző hibája valójában az SCR hatásfokcsökkenése. Úgy látja, sokan azzal ártanak a legtöbbet autójuknak, hogy szakszerűtlenül kitisztíttatják a részecskeszűrőt, és végül ezért megy tönkre a redukciós katalizátor, így a teljes egységet cserélni kell. Balázsék esetben nincs erről szó, ők nem tisztíttatták ki a részecskeszűrőt, mielőtt észlelték az újabb hibát.
Több mint egymillió dízelautóban lehet ez a motor
Több forrásból megtudtuk, hogy olvasónk esete nem egyedi, ami nem meglepő, mivel a 2018. végén bevezetett DV5 gyári jelzésű 1,5 literes, közös nyomócsöves turbódízel motor az egyik leggyakoribb konstrukció az európai autópiacon. Nemcsak számos Peugeot-hoz volt rendelhető, de a Citroën, az Opel és a DS több típusához is. Mivel a motor gyártója együttműködik a Toyotával, a japán márkanéven forgalmazott Proace, illetve Proace Verso típusokban szintén megtalálható ez a motorcsalád. Ezen kívül a konstrukció közeli rokonságban áll több Ford-modell 1,5 literes turbódízel-motorjával is (erre utal a szelepfedelén olvasható FoMoCo, vagyis Ford Motor Company mozaikszó is. Ez így összesen több mint egymillió autót és kisteherautót jelent Európa-szerte.
Nem lehet tudni, hogy az egyes példányokban egyáltalán előfordulnak-e az olvasónk által tapasztalt hibák, és nincs erről nyilvánosan elérhető statisztika sem. A hiba a használat módjától és a karbantartások, illetve javítások szakszerűségétől is nagyban függ, de befolyásolja az is, hogy megfelelő minőségű AdBlue-folyadékot töltenek-e az autók tartályába, vagy sem, írja a Telexnek adott tájékoztatásában a Peugeot importőre.
A cég azt tanácsolja, hogy mindig a gyártói előírásoknak megfelelő AdBlue-t tankolják az érintett dízelek gazdái, és átlagosan négy tankolásonként teljesen töltsék fel a tartályt. Az érzékeny rendszer akkor is tönkremehet, ha a motor nem működik megfelelően, esetleg szennyezett a légszűrő, vagy rossz minőségű az üzemanyag. Vagyis, amikor akár garanciában, akár az autó gazdájának költségén megjavítják a hibát, mindig meg kell keresni az azt kiváltó okot is, áll a válaszlevélben. Ennek folytatása szerint a FAP-katalizátor jellemző élettartama 180 ezer kilométer, de ezt a felsorolt külső- vagy motorikus problémák jelentősen csökkenthetik.
Balázsék ügyét azonosították, és az importőr kérésére változik a márkaszervizek kommunikációja
Mivel az importőrrel folytatott levelezésünkben kitértünk Balázsék ügyére, a cég az autó rendszáma és alvázszáma alapján azonosította az esetet, és felvette a kapcsolatot a váci márkaszervizzel. Olvasónk problémája rendhagyó módon oldódott meg, mert felajánlották neki, hogy 163700 forintért egy évvel, illetve 130 ezer kilométer futásteljesítményig meghosszabbítják az autó garanciáját. Egyúttal az importőr ezt javasolja az összes hasonló autó gazdájának is, akik ezen a linken tájékozódhatnak a garancia kiterjesztés lehetőségeiről, illetve a megvásárolható szervizcsomagokról.
A Peugeot Magyarországon 100 ezer kilométer, illetve 5 év kiterjesztett garanciát ad a magánszemélyek által vásárolt személyautókra, de ezt pénzért akár 96 hónapra és 200 ezer kilométerre hosszabbítják részleges költségátvállalással. Ugyanakkor az importőr az általunk bemutatott ügy miatt külön is megkérte a márkakereskedéseket és márkaszervizeket, hogy időben tájékoztassák az ügyfeleket a garanciakiterjesztés lehetőségéről.
A gyártói támogatással történő ingyenes javításokra más esetekben is van lehetőség, akár a garancia lejárta után is. Ennek viszont feltétele, hogy az autót mindig márkaszervizben, vagy a gyári előírásokat betartó szakszervizben javítsák és karbantartsák. Ez utóbbiról hiteles igazolást, számlát és munkalapot kell bemutatnia a tulajdonosnak. Balázs és felesége úgy döntött, elfogadja a fizetős garanciahosszabbítást, így a 900 ezer forint körüli összeg töredékéért megjavítja a márkaszerviz. Ugyanakkor a történtek miatt a még mindig fiatal és keveset futott Peugeot 5008 eladását tervezik.
Az 1,5 literes motornak más problémája is lehet
Nem ez az egyetlen lehetséges hiba a Stellantis által kifejlesztett 1,5 literes közös nyomócsöves turbódízel motorokkal kapcsolatban. Szilva Tamás szervize néhány hetente találkozik olyan motorhibás autókkal, illetve kisteherautókkal, amelyekben akár kevesebb mint 100 ezer kilométer alatt megnyúlt vagy elszakadt a vezérlés úgynevezett áthajtólánca, amely a vezérműtengelyek között található. A magasabb fordulatszámon, jellemzően autópályás használatkor előforduló láncszakadás következményei sokszor csak teljes motorcserével javíthatók, ami a nem garanciális autók esetében több millió forintba kerülhet.
Ezzel szemben a vezérműszíj, a lánc és a hozzá tartozó egyéb alkatrészek cseréje 600-800 ezer forint kiadást jelent a tulajdonosoknak a független szervizben. Amikor a motorindításkor, illetve alacsony fordulatszámon szakad el a lánc, nagyjából szintén ez utóbbi költségre lehet számítani Szilva Tamás szervizének áraival számolva. Ez utóbbi esetben a szelepek, a hidrotőkék és a szelephimbák is cserére szorulhatnak. Érdemes tehát figyelni a gyanús motorzörgésre, mert ez előre jelzi a hibát.


A Stellantis észlelte a problémát, ezért a 2021-es gyártási évtől módosította a motor vezérlését. Az új motorváltozatban az addig 7 milliméter szélességű láncot 8 milliméteresre cserélték, így az nemcsak erősebb és ellenállóbb a réginél, de görgőin apró olajozó furatokat is kialakítottak, amelyek szintén tartósabbá tették. A motor azonosítókódja DV5R-re változott, a láncproblémák előfordulásának kockázata pedig jelentősen csökkent az importőr állítása szerint.
Ezen felül 2023-tól kifejezetten a további lánchibák megelőzése érdekében bevezették a Total Quartz Ineo RCP 5W-30 típusú motorolajat. A Stellantis a garanciaidő alatt csak a szakszerűen és időben elvégzett igazolásához köti a javítást meghibásodott motorok ingyenes javítását, de a magyar Peugeot-importőr szerint az elmúlt hetekben ezen meghibásodásra a gyár műszaki méltányosságot vezetett be. Ez az érintett járművek kapcsán 7 évre és 180.000 km futásteljesítményre növelte a költségátvállalást, bizonyos, jellemzően a szakszerű karbantartásokkal kapcsolatos feltételek teljesülése esetén.
A régebbi típusú lánccal szerelt, 2019-től 2021-ig gyártott motorokat nem lehet egyszerű lánccserével tartósabbá tenni, mert ehhez az újabb fajta lánchoz tartozó vezérműtengelyeket is ki kell cserélni. Az importőr állítása szerint rugalmasan kezelik az 1,5 Blue HDI-motoros Peugeot személyautók garanciaidőn túl jelentkező, a cikkben felsorolt meghibásodásos eseteit, de ezekkel kapcsolatban is mérlegelnek, ezért érdemes időben jelentkezni a cégnél, és a hibák kialakulásáig is következetesen szervizeltetni az autót, illetve eltenni az erről szóló dokumentumokat, mert ezekkel szükség esetén milliókat spórolhatnak az autók gazdái.