Túlsúlyt is okozhat az antibiotikum, ha túl korán adják a gyereknek

Egy új tanulmány szerint az, ha egy gyerek élete első két évében antibiotikumot szed, összefüggésben áll a későbbi magasabb testtömegindexszel (BMI), írja az EurekAlert.

A kutatók azt találták, hogy ezeknél a gyerekeknél 0,067-tel magasabb volt a BMI az életkor és a nem szerint is korrigálva, valamint 9 százalékkal magasabb a túlsúly, és 20 százalékkal magasabb az elhízás kockázata azokhoz a gyerekekhez képest, akik az életük első két évében nem szedtek antibiotikumot.

A kutatók nem találtak összefüggést a BMI és a terhesség előtti, alatti vagy szüléskor alkalmazott antibiotikum-használat között.

A szakértők azt mondják: a gyerekkori antibiotikum-fogyasztás gyakori, ráadásul a gyerekek körülbelül egynegyede a terhesség alatt, egyharmada pedig szülés során is találkozik antibiotikumokkal.

„Az első két évben az antibiotikumnak való kitettség erősebb összefüggést mutat a gyerekkori súlygyarapodással, mint a terhességi vagy más korai életkori antibiotikum-expozíció” – mondta Sofia Ainonen, a finnországi Oului Egyetem orvosa és a tanulmány első szerzője. „Az orvosoknak óvatosnak kell lenniük, amikor kisgyerekeknek antibiotikumot írnak fel, különösen a felső légúti fertőzések esetén szükségtelenül szedett antibiotikumok esetében.”

A gyermekkori elhízás világszerte egyre nagyobb kihívást jelent, 2022-ben több mint 159 millió iskoláskorú gyereknél diagnosztizálták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!