Tudósok csináltak egy feketelyuk-bombát
Több évtizeddel azután, hogy Roger Penrose felvetette egy feketelyuk-bomba elméletét, most sikerült összerakni egyet – írja a New Scientist. Az eredeti elmélet az, hogy ahogy egy fekete lyuk forog, energiát termel, és ha azt vissza lehet verni egy közeli részecskére, akkor a fekete lyuk egyszer csak felrobban. Később az is felmerült, hogy ez nemcsak a fekete lyukakra igaz, hanem például a fényre is, ha egy gyorsan pörgő fém hengerbe zárják, és tükrökkel veszik körül.
A Southamptoni Egyetem kutatói ezt most sikeresen lemodellezték – persze nem egy igazi fekete lyukkal, hanem egy kisebb makettel. Egy alumíniumhengert egy elektromos motorhoz erősítettek, hogy forgassa, körberakták három réteg fémtekerccsel, amik egy olyan mágneses mezőt generáltak, ami a hengerhez hasonló sebességgel forgott.
Ebben a felállásban a mágneses mező a fény és a fémtekercsek a tükör, és a hengerben mindez valóban egy még erősebb mágneses mezőt gerjesztett.
„Ha egy alacsony frekvenciájú elektromágneses hullámot dobsz egy forgó hengerre, ki gondolná, hogy többet kapsz vissza, mint amennyit bedobtál. Ha pontos laboratóriumi mérésekkel rendelkezünk erről a folyamatról, akkor tényleg magabiztosan kijelenthetjük, hogy »igen, ennek a fekete lyukak fizikájában is meg kell történnie«”
– mondta Vitor Cardoso, a Lisszaboni Egyetem kutatója.
A kísérlet segít a kutatóknak abban, hogy megértsék, hogyan is működik a jelenség, amivel többet megtudhatnak például a sötét anyagról. Cardoso szerint így a fekete lyukak gyakorlatilag hatékonyabb részecskedetektorok lennének, mint a Nagy Hadronütköztető.