A kávébeöntés és a léböjtkúra nem fog kigyógyítani a rákból, figyelmeztetnek onkológusok

Rengeteg gyógyulást ígérő terápiát hirdetnek a neten is, de ezek önmagukban aligha gyógyítanak ki valakit a rákból. Onkológusok azt tapasztalják, hogy sok beteg hisz a természetes csodaszerekben, és a hagyományos terápiát elutasítva szükségtelenül halnak meg, írta a Guardian.

A világ legnagyobb rákkonferenciáján, az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság éves chicagói ülésén az egyik téma a félretájékoztatás, az áltudományos megoldások terjedése, hirdetése volt.

Fumiko Chino rákkutató, a houstoni MD Anderson Rákközpont kutatója szerint az elmúlt évtizedben sokat romlott a helyzet. A növekvő és öregedő népesség miatt is egyre több embert diagnosztizálnak rákkal, ezért még jelentősebb közegészségügyi probléma a betegséggel kapcsolatos hamis információk terjedése.

Egy Chino által is jegyzett tanulmány szerint a legtöbb ember még bízik az orvosokban, de a megkérdezettek több mint fele szerint a szakértők ellentmondanak egymásnak. Minden huszadik ember bizalmatlan azokkal a tudósokkal szemben, akik a rákról szolgáltatnak információkat.

Julie Gralow, az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság vezető orvosigazgatója azt mondta, hogy több páciense inkább természetes kezelések felé fordult, miután ismertette velük a kezelési ajánlásait. Például elmentek olyan mexikói klinikára, ahol többeket koffeines vastagbélkúrát és C-vitamin-infúziót ajánlottak nekik kemoterápia, műtét vagy sugárkezelés helyett.

A betege három hónap után újra jelentkezett, miután állapota semmit sem javult, és elfogadta a bizonyítékokon alapuló kezeléseket. Aztán elmaradozott a terápiáról, és kilenc hónap múlva meghalt.

Liz O’Riordan már nyugdíjas mellsebész, és nála is diagnosztizáltak mellrákot, bizonyítékokon alapuló információkat oszt meg több ezer követőjével a közösségi médiában.

„Rengeteg téves információ kering a rákkal kapcsolatban az interneten. Minden nap kapok üzeneteket ijedt nőktől, akik tudni szeretnék, hogy abba kellene-e hagyniuk a tejtermékek, a szója és a lenmag fogyasztását. Abba kellene hagyniuk a merevítős melltartók viselését és a dezodorok használatát? Igaz, hogy a gyümölcslevek gyógyíthatják a rákot? Mi a helyzet a csodaszerekkel, mint például a gombák és a CBD?” – mondta.

Szerinte több orvosnak kéne online ismeretterjesztéssel foglalkoznia, de látja a korlátokat is. Egy jó videó elkészítése sok energiába kerül, és nehéz a nyilvánosságot is elérni. Ha pedig nincs sok követője valakinek, nehéz anyagi támogatót is szerezni.

„Amit mondunk, az nem szexi vagy izgalmas, nem ígérhetünk gyógymódot. A gyógyszereknek, amiket adunk, vannak mellékhatásaik, és néhányan mégis meghalnak” – mondta O'Riordan.

„Nemrég láttam két fiatal nőt, akik elutasítottak minden bevált orvosi rákkezelést, és ehelyett nem bizonyított és radikális diétákat követnek, amelyeket a közösségi médiában népszerűsítenek” – mondta Richard Simcock, a Macmillan Cancer Support vezető orvosa, aki szerint bárkinek joga van elutasítani a kórházi terápiákat, de az nagyon elszomorító, ha tévhitek, hamis információk alapján teszik meg ezt.

Az angol Stephen Powis professzor szerint a közösségi média támogató közeget is jelenthet a rákos betegeknek, de mindenkit arra kér, hogy legyen szkeptikus az ott megjelenő tartalmakkal és csodagyógymódokkal szemben, inkább keressen olyan hiteles forrásokat, mint a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) honlapja.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!