A Copernicus adatai szerint a hőmérséklet májusban 1,4 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szint meghatározásához használt 1850 és 1900 közötti átlagot, ez volt így a valaha mért második legmelegebb május, írja a Guardian.
Az adatok azt mutatják, hogy a hónapban globálisan az átlagos felszíni levegőhőmérséklet 15,79 Celsius-fok volt, ami 0,53 fokkal magasabb az 1991 és 2020 közötti májusi átlagnál.
Jó hír is van azonban: a májusi hőmérséklet megszakítja azt a 21 hónapos időszakot, amikor a globális átlaghőmérséklet több mint 1,5 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet.
A 1,5 fokos maximális melegedés a 2015-ös párizsi megállapodásban meghatározott éghajlati célkitűzés. A cél egy-két évtizedes időszakra vonatkozik, tehát egyetlen évnyi, ennél a szintnél magasabb hőmérséklet nem jelenti azt, hogy a célt nem sikerült elérni, de azt mutatja, hogy az éghajlati vészhelyzet tovább fokozódik. Az elmúlt évtized mindegyike a tíz legforróbb év közé tartozott 1850 óta, amikor elkezdték feljegyezni a hőmérsékleteket.
A májusi hónap kifejezetten száraz is volt, Észak- és Közép-Európa nagy része, valamint Oroszország, Ukrajna és Törökország déli régiói is szárazabbak voltak az átlagosnál. Északnyugat-Európa egyes részein legalább 1979 óta ez volt a legalacsonyabb csapadékmennyiség és talajnedvességszint a májusi hónapra vetítve.