Akár ezer sírból álló avarkori temetőt fedeztek fel Tatabánya határában
Légi felvételek alapján bukkantak rá egy avarkori temetőre Tatabánya határában, írja a Kemma. A becslések szerint akár ezer sírból is állhat, és egy nagyobb településhez tartozhatott.
A temetőt 2025 áprilisában sikerült azonosítani, most a sírokat légi felvétel és műholdkép alapján sikerült megtalálni a gabonában kirajzolódó, szabályos, sötétebb színű négyszög alakzatok alapján.
A feltárás a MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet Topográfiai Osztály és a Tatabányai Múzeum együttműködésében történt, miután Papp Attila a Nemzeti Múzeum régésze megkereste a Tatabányai Múzeumot, azzal, hogy furcsa elszíneződéseket lát a gabonatáblán.
A múzeumok ezután közös szondázó ásatást végeztek, és egy 3-szor 5 méteres területet tártak fel. Itt két sírhelyet találtak, de mindegyiket kirabolták már.
A légi felvételek alapján 500 és 1000 közé tehető a sírok száma. Rönkkoporsós temetkezésről van szó, és a régészek biztosak benne, hogy a kifosztás dátumát is meg fogják tudni mondani a csontok és a koporsófedél állapota alapján.
Ez a tatabányai eset egy országos kutatási program, a Temetők az űrből része, amelynek célja a régészet új módszereinek alkalmazása, többek között műholdas és drónos felvételek alapján történő azonosítás, amelyet utólag erősítenek meg a helyszíni ásatásokkal.