Ezeréves viking kincseket talált egy német férfi fémkeresővel
Egy német fémdetektoros vikingkori kincset fedezett fel Észak-Németországban, a lelet körülbelül 200 darabból áll, és Európa különböző részeiről származó értéktárgyakat tartalmaz, írja a LiveScience. Arab érmék, ezüsttömbök és egy medál is van a leletek között, utóbbi vagy egy keresztet, vagy Thor kalapácsának befejezetlen ábráját mutatja.
Birte Anspach, a schleswig-holsteini Tartományi Régészeti Hivatal szóvivője a lapnak azt mondta: ha valóban kereszt van a medálon, az esetleg a kereszténység elterjedésének korai jele is lehet a térségben.
A kincs Észak-Németországban, Haithabu közelében került elő, ami a viking korszakban (Kr. u. 793–1066) fontos tengeri kereskedelmi központ volt. A kereszténység a 9. században kezdett elterjedni Haithabuban, amikor Szent Ansgar a térségbe látogatott. Anspach azt mondta: a keresztény hit átvétele hosszú folyamat volt, több generáción át tartott.
A következő évszázadban Haithabu környékén az emberek többsége továbbra is pogány maradt. A régészek azonban találtak ebből az időszakból származó keresztény szimbólumokat sírokban, így lehetséges, hogy ez a medál egy korai keresztényé volt.
Az is lehet, hogy az ékszer Thor kalapácsát ábrázolta, amit nem fejeztek be. Az ilyen medálok a régi északi istenekhez való hűséget jelképezték abban az időszakban, amikor a kereszténység kezdett gyökeret verni Skandináviában és Európa más részein. A skandináv mitológia szerint a mennyei kalapácsot – Mjölnirt – a törpék készítették a Valhalla isteneinek, Thor pedig ezt használta az óriások elleni harcában.
Az ezeréves leleteket Arjen Spießwinkel találta meg, aki a schleswig-holsteini önkéntes fémkeresős csoport tagja. Spießwinkelnek korábban is voltak történelmi jelentőségű felfedezései, most is rögtön értesítette a tartományi régészeket.