A fák csonkolása barbárságnak tűnik, de éppen ezzel lehet őket még sokáig életben tartani

A fák csonkolása barbárságnak tűnik, de éppen ezzel lehet őket még sokáig életben tartani
Tavaly csonkolt, idén már zöldellő fák a Fehérvári úton – Fotó: Gulyás Ádám / Telex

Múlt hétvégén olvasói levelek nyomán megírtuk, hogy a Budapest XI. kerületében található Karinthy Frigyes úton, a közel 30 fokban ritkítják, metszik, néhány esetben pedig teljesen kivágják az árnyékot adó fákat. A levelekhez csatolt képeken az látszik, hogy zöld ágak helyett égbe meredő csonkok maradtak csak sok fán.

A munkálatokról Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze akkor röviden azt mondta a Telexnek, hogy a hiedelmekkel ellentétben normális dolog a ritkítás, valójában visszaállítják a gyökér–korona egyensúlyt. Mivel azonban sok képen az látszott, hogy a fák lombja gyakorlatilag teljesen eltűnt, megkerestük a faápolást megrendelő XI. kerületi önkormányzatot, amire válaszul meghívtak minket egy terepbejárásra, hogy élőben mutassák meg nekünk, mi indokolja a fák csonkolását, néhány esetben pedig a teljes kivágást.

Szerda délután a XI. kerületi Prielle Kornélia utcában találkoztam Erhardt Attila alpolgármesterrel és Grigor Zsuzsannával, az újbudai önkormányzat zöldfelületi osztályának osztályvezetőjével. A Prielle Kornélia utcában lévő fák hasonló állapotban vannak mint a Karinthy Frigyes úton lévők, itt azonban csak a hétvégén fognak zajlani a faápolási munkák, így itt meg tudták mutatni nekem a fák eredeti állapotát, ami indokolja a sokszor drasztikusnak, barbárnak tűnő beavatkozásokat.

Balesetveszélyes fák

„Ez is egy viszonylag öreg fasor, itt jó pár évtizedes fák állnak” – mondta Erhardt. A kerületben több ilyen fasor is van, például a Karinthy Frigyes úton. Ezek az öreg fák sok esetben kívülről teljesen egészségesnek tűnnek, de a szakértői vizsgálatok, amelyek a fák belső szerkezetét is vizsgálják, több esetben olyan korhadást tártak fel, amely miatt a fák a jelenlegi állapotukban balesetveszélyesek.

A Prielle Kornélia utcán 13 fa található, melyek közül kettő esetében a szakértői vizsgálat a fa kivágását tartja szükségesnek, a balesetveszély elhárítása érdekében. A két fát közelebbről is megnéztük a terepbejárás során. Az egyik kivágásra ítélt fa egy hatalmas fekete nyár, amelynek a törzsén egy hasadék fut végig. „Ennek mentén, egy nagyobb viharban a fa kettétörhet, és egy része az úttestre vagy a járdára zuhanhat” – magyarázta Erhardt. A fa körül egyébként ottjártunkkor is több nagy, már korábban letört, száraz ág hevert, amelyek mind az útra szakadtak.

Hasadék a nyárfa törzsén a Prielle Kornélia utcában – Fotó: Gulyás Ádám / Telex
Hasadék a nyárfa törzsén a Prielle Kornélia utcában – Fotó: Gulyás Ádám / Telex

A másik kivágandó fa egy több mint ötven éves jegenyenyár, melynek törzse
már szabad szemmel láthatóan is elszáradt, a fáról rendszeresen száraz ágak esnek le, és bármelyik pillanatban nagyobb ágak is leszakadhatnak róla, így muszáj kivágni.

A faápolásban, kivágásban érintett fák törzsére egyébként az önkormányzat külön tájékoztatókat is kihelyezett, amelyben egyrészt felhívják a környéken lakók figyelmét arra, hogy mikor végzik majd a munkálatokat, illetve egy másik dokumentumot is kihelyeznek a fákra, az úgynevezett favizsgálati adatlapot. Erről olyan alapinformációk is kiderülnek, mint a fa fajtája, fizikai tulajdonságai (törzsátmérő, magasság, koronaátmérő), állapota (sérülések, életképesség, egészségi állapot), és a fa statikai állapotáról és a kockázatelemzésről is lehet olvasni. A dokumentum minden esetben egy intézkedéssel zárul – azaz hogy kivágandó vagy megtartandó-e a fa –, a szakértők pedig kezelési javaslatot is adnak a munkát végző cégnek.

Az alpolgármester azt mondta, hogy a faápolást az önkormányzattal szerződésben álló, jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező cég végzi a szakértői javaslatok alapján. „Ide fognak jönni, és el fogják kezdeni levágni a javaslatban szereplő ágakat, de elképzelhető, hogy a munka közben azt tapasztalják, hogy más részei is veszélyesek a fának, akkor sajnos az is elképzelhető, hogy a teljes fát ki kell majd vágni. Egyszerűen nem lehet mindent látni, van, ami csak menet közben derül ki. Ha viszont egy fa életveszélyes, akkor ott lépni kell. Bármennyire is sajnáljuk a fát, az élet- és a vagyonbiztonság ezt felülírja” – mondta Erhardt.

A fák és a természet megóvása a cél

Sok kerületi lakos azt is kifogásolta, hogy a kivágott, megcsonkított fákon madarak fészkeltek. „Tisztában vagyunk vele, hogy melyik fákon van madárfészek, erre a szakértői vizsgálat során is külön figyelnek” – mondta Grigor Zsuzsanna. Mielőtt megkezdik a fák kivágását vagy csonkolását, minden esetben belenéznek a fészekbe, azt tehát már a munka megkezdése előtt látják, hogy lakott-e a madárfészek. „Ha tojást vagy fiókát találnak benne, akkor azt az ágat meg fogják hagyni, és csak azután lesz levágva – előreláthatólag az ősz folyamán – az ág, hogy már kirepültek a fiókák.”

A Prielle Kornélia utcán van már két olyan fa is, amelyeket megcsonkoltak a vizsgálat utasításai alapján. Ezek bálványfák voltak, ami nagyon puha fafajta, emiatt különösen sérülékeny. Ezeknek a fáknak a gyökerét korábban, valószínűleg közműépítésnél elvágták, így felborult a gyökér–korona arány, balesetveszélyessé vált a fa. „Kivágni még nem akarták, így egyharmad-kétharmad arányú koronakönnyítést írtak elő, ami azt jelenti, hogy a meglévő ágak egyharmadát kell levágni” – magyarázta Grigor.

Több fa esetében a levélzet éppen ezen az egyharmadon található, ezért tűnik el ezekben az esetekben a fa teljes lombozata. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a fa elpusztult volna, a csonkolt fákon már most is láthatóak úgynevezett szívóhajtások, amelyek rendkívül gyorsan nőnek, ezekből viszonylag hamar újra lesz lombjuk a fáknak.

Csonkolt fák a Prielle Kornélia utcában – Fotó: Gulyás Ádám / Telex
Csonkolt fák a Prielle Kornélia utcában – Fotó: Gulyás Ádám / Telex

Arra, hogy ez mennyire gyorsan történik meg, példaként az alpolgármester megmutatta a Fehérvári úton található fákat, amelyeken tavaly végzett, a Karinthy Frigyes útihoz hasonló mértékű koronakönnyítést, koronaemelést végzett a Főkert. Egy év elteltével azonban már gyakorlatilag meg se lehet mondani, hogy melyik fákon végeztek faápolást, a lombkorona szinte teljesen visszanőtt minden fán. „A Karinthy úton pontosan ugyanilyen fajtájú és ugyanilyen idős fák vannak, itt tehát már most meg lehet nézni, hogy hogyan fog kinézni a Karinthy Frigyes út jövő júniusban” – mondta Erhardt.

A polgármester szerint valóban kevesebb lesz az árnyék idén nyáron, de ez az ára annak, hogy hosszú távon megmentsék a fákat, és még sokáig adhassanak árnyékot a kerületben lakóknak.

Nem lehet akármikor dolgozni

A Karinthy Frigyes úton lévő fák elég rossz helyzetben vannak alapból is. Viszonylag szűk a terület, a fák körül kevesebb a zöldfelület, nem igazán jó a vízutánpótlás, kevesebb fényt kapnak a fák, az éttermek, kocsmák, teraszok miatt a környezetük használata is intenzívebb, ami pedig a legfontosabb, hogy nagyon sok a vezeték, például a közvilágítás vezetékei, a villamosvonalhoz tartozó vezetékek és azok tartó oszlopai, kábelei, hírközlési kábelek és egyéb elektromos kábelek. „Konkrétan volt olyan fa, ami ránőtt, körülnőtte a vezetéket” – mondta Erhardt. Ezt az állapotot meg kellett szüntetni, mert a közművek esetében például jogszabály írja elő, hogy milyen védőtávolságnak kell meglennie a vezetékek és a fák között.

Az alpolgármester szerint, habár a kivágandó fákra a Karinthyn is kihelyezték az általunk is látott tájékoztatókat, vizsgálati adatlapokat, a lombkorona alakításáról többet kellett volna beszélniük, jobban kellett volna tájékoztatniuk a lakókat. „A következő munkáknál, például itt a Prielle Kornélia utcában, már erről is részletes tájékoztatást adunk majd.”

A faápolásban, kivágásban érintett fák törzsére az önkormányzat tájékoztatókat helyezett ki – Fotó: Gulyás Ádám / Telex
A faápolásban, kivágásban érintett fák törzsére az önkormányzat tájékoztatókat helyezett ki – Fotó: Gulyás Ádám / Telex

„Abban igazuk van a lakóknak viszont, hogy ezeket a munkákat nem most kellene csinálni, a faápolás ideális időszaka kihajtás előtt lett volna” – mondta Grigor. Ezeken a szakaszokon – különösen a Karinthynál – nagyon alkalmazkodni kell ahhoz, hogy mikor engedélyezik a munkát. A Prielle utcában hétvégén tudják csak végezni a faápolást, mert a lezuhanó faágak miatt a teljes utcát le kell zárni, ott azonban több irodaház is van, így hétköznap nem tudnának bejutni a munkahelyükre az ott dolgozók.

„A Karinthy Frigyes úton teljesen le kell állítani a 6-os villamos közlekedését ahhoz, hogy egyáltalán hozzá tudjanak nyúlni a fákhoz, miután a vezetékek benne voltak a lombkoronában” – magyarázta Grigor. A villamost azonban nem lehet akármikor leállítani, nagyon hosszú szervezés előzi meg, emiatt pedig csak nagyon korlátozott idő áll rendelkezésre a munka elvégzésére. Csak favágás miatt le se állíthatták a villamost, más munkákkal kellett összehangolni a faápolást.

Az alpolgármester is egyetértett abban, hogy első ránézésre borzalmas látvány így látni a fákat, de az is látható, tudható, hogy előbb-utóbb a természet helyre fog állni, és akkor még nagyon sokáig itt lesznek ezek a hatvan évnél is idősebb fák – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!