Nézze velünk, ahogy új korszak nyílik a csillagászatban!

Hat évet várt rá a hivatásos és hobbicsillagászok közössége, és most végre eljött az idő: hivatalosan is bemutatkozik a világ legnagyobb kamerája, a chilei Vera Rubin obszervatóriumból. A kamera optikájában 8,4 méter átmérőjű főtükör, a fotókat rögzítő szenzor pedig 3200 megapixeles, így sosem látott minőségű és részletességű fotókat tud majd rögzíteni az éjszakai égboltról. A szuperkamera a tervek szerint 10 év alatt minden éjjel ezer felvételt fog készíteni az égboltról, és a célja egy 20 milliárd galaxist magába foglaló óriás katalógus elkészítése, 150 ezer terabájtnyi adattal.

A projekt várhatóan rengeteg objektumot fog felfedezni, szupernóvákat, kisbolygókat, üstökösöket, és sok milliárd csillagot. A tíz évre tervezett égboltfelmérő program feltérképezi galaxisunk szerkezetét és a sötét anyag és a sötét energia titkait is kutatja. Ez biztosan új fejezetet nyit majd a csillagászatban, és az első lépéseknek most mi is tanúi lehetünk, az élő közvetítésen át, amiben a távcsövet, és az első felvételeit mutatják be.

A magyar közvetítésben a sajtókonferencia mellett szakértői háttérbeszélgetések is lesznek, és külön bemutatják a program magyar vonatkozásait. A műsor házigazdái Szklenár Tamás adattudós a HUN-REN CSFK Csillagászati Intézetből, és Szabó M. Gyula kutatóprofesszor, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszrevatóriumából, illetve élőben bejelentkezik majd Szabó Róbert, a HUN-REN CSFK Csillagászati Intézet igazgatója is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!