MTA: Hibás döntés a kutatóhálózat megbontása


A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Elnökségének keddi közleménye szerint „hibás döntésnek tartja” a HUN-REN kutatási hálózat tervezett megbontását, pontosabban hogy a hálózatról leválasztanák a bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközpontok.

A közlemény szerint a

„kutatás-fejlesztés összetett rendszere csak világos célokkal, azokkal koherens beavatkozásokkal, kiszámítható feltételek között, a kutatóközösség bevonásával, a versenyképességhez szükséges források biztosításával és innovatív gazdasági környezetben fejlődhet jó irányba.”

A leválasztás viszont az egész magyar kutatási rendszer megrendülését eredményezheti szerintük. Az elnökség kész a négy kutatóközpont átvételére.

Az MTA még decemberben szavazta meg, hogy az Akadémiához tartozó ingatlanokat eladják, ezeket pedig majd a HUN-REN kapja meg. A mostani közleményben az is áll, hogy ezt a döntést még akkor hozta meg, amikor a kutatóhálózat egyben volt. A keddi szöveg szerint az új helyzetben ezek átadásához új közgyűlési döntés szükséges.

A kifogásolt átszervezés egyébként a Bölcsészettudományi, a Nyelvtudományi, a Társadalomtudományi, valamint a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontot érinti. Az átszervezésben összesen mintegy 1200 kutató kerülne át az ELTE alá.

Az intézetek elcsatolásáról a központok igazgatói csak értesítést kaptak, a kutatók feje felett született a döntés, hogy erről egyáltalán szavazni fog a HUN-REN Irányító Testülete. A kutatók június 19-én szavaztak is a témában: az 1200 érintett tudós közül 800-an nyilvánítottak véleményt, a dolgozók jelentős többsége, közel 90 százaléka elutasította az intézmények ELTE-hez csatolását.

A cikk korábbi változatában rosszul szerepelt az Akadémia ingatlanvagyonával kapcsolatos rész. Ezt korrigáltuk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!