A James Webb űrteleszkóp először készített képet Naprendszerünkön kívüli bolygóról

A James Webb űrteleszkóp először készített képet Naprendszerünkön kívüli bolygóról
A TWA 7 csillag körüli protoplanetáris korong képe. A TWA 7 B exobolygó körüli üres terület az R2 gyűrűben, a CC #1-ben látható – Fotó: Anne-Marie Lagrange

A James Webb űrteleszkóp példa nélküli képet készített egy a Naprendszerünkön kívüli bolygóról. Missziója során először talált exobolygót.

A TWA 7 b nevet kapott exobolygó egy a Földtől 110 fényévre lévő csillag körül kering, és egy izzó porból és sziklatörmelékből álló korongon át vájja az útját. A TWA 7 b körülbelül 50-szer olyan messze van csillagától, mint a Föld a Naptól, és keringési ideje több száz év. A bolygó valószínűleg egy gázóriás, tömege nagyjából annyi, mint a Szaturnuszé. Ezzel együtt körülbelül tízszer kisebb tömegű, mint bármely korábban, távcsővel közvetlenül megfigyelt exobolygó.

Dr. Anne-Marie Lagrange, a Párizsi Obszervatórium asztrofizikusa, a megfigyelések vezetője azt mondta: „Itt egy olyan rendszert látunk, amely körülbelül 6 millió éves, tehát valójában egy fiatal bolygórendszernek vagyunk a tanúi.”

Az első exobolygó 1992-es felfedezése óta közel 6000 további exobolygót fedeztek fel, de ezek közül szinte mindegyiket közvetett módszerekkel azonosították, például a bolygó árnyékának felfedezésével.

(via Guardian)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!