Ritka hallásjavító implantátumot kapott egy 11 éves magyar fiú a szegedi klinikán
Egy újfajta okos cochleáris implantátumot kapott egy 11 éves magyar fiú a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikáján – írja oldalán az SZTE.
Lóránd eddig hagyományos hallókészüléket használt, így kortárasaival egyszerre tanult meg beszélni, de az eszköz ellenére hallása tovább romlott, így egyre nehezebben tudott figyelni a tanáraira, barátaira, szüleire. Fiatalabb testvérénél már korábban jelentkezett hasonló, súlyos halláscsökkenés, így a családnak már volt tapasztalata a cochleáris implantátumokkal.

Ezek olyan eszközök, amiket sebészi úton ültetnek be a páciensek fejébe. Az implantátum a fül károsult részét kikerülve közvetlenül a hallóidegeket stimulálja, így az agy megkapja az elektromos jeleket, amiket hangként tud értelmezni. Az implantátumhoz tartozik egy külső egység, aminek van egy vízálló változata is, így a páciens a beültetés után simán sportolhat, úszhat is.
Loránd a Nucleus Nexa Implantot kapta meg, ami a világ első és egyelőre egyetlen okos cochleáris implantátuma. A gyártó szerint attól okos, hogy folyamatos önellenőrzést végez, így nemcsak biztonságosabb, hanem a teljesítménye is optimálisabb. Folyamatosan fejleszthető, hála a firmware-frissítéseknek, és dinamikus energiagazdálkodással egy teljes napot kibír töltés nélkül.

„Egy teljesen új világ kezdete a mai műtét. Valódi mérföldkő az orvostechnológiában ez az új eszköz. A különbség a régebbi hasonló eszközökhöz képest körülbelül annyi, mint a nyomógombos és az érintőképernyős mobiltelefonok között”
– mondta Dr. Rovó László, az SZTE rektora. A fül-orr-gégész végezte el a beavatkozást is.
Loránd várhatóan a műtét után négy héttel megkezdi a rehabilitációt, és pár hónap múlva – ha közben sikerül beállítani az eszközt – akár „már közel tökéletes hallásélménnyel vetheti bele magát az akrobatikus rock and roll edzésekbe, majd az új iskolai évbe” – írja az egyetem közleményében.