Tényleg Európából kerülhetett át a lepra Amerikába, de nem Kolumbusszal, hanem évezredekkel korábban
Egy négyezer éves csonton találták meg egy ritka lepra nyomait Chilében – írja az EurekAlert a Max Planck Intézet kutatása alapján. A tudomány eddigi állása szerint a lepra sok más fertőzéshez hasonlóan akkor érkezett meg Amerikába, amikor az európai hódítók, telepesek, így a felfedezés alapjaiban ingathatja meg ezt az elképzelést.
A lepráért leggyakrabban a Mycobacterium leprae nevű kórokozó felelős, és még ma is több mint 100 országban létezik. A vele járó betegség alapvetően kezelhető, de pont azokban az országokban fertőz még, ahol az átlag ember nem feltétlenül jut hozzá ezekhez a kezelésekhez.
Létezik azonban egy másik kórokozó is, amit nemrég azonosítottak: a sokkal ritkább Mycobacterium lepromatosis. Ez Európában talált csontok alapján nagyjából 7000 évvel ezelőtt üthette fel a fejét Eurázsiában – nagyjából egyszerre a pestissel, TBC-vel és tífusszal.
Relatíve keveset tudunk az Amerikában (a cikkben ez igazából az Amerikákat jelenti) a gyarmatosítás előtt pusztító fertőzésekről, mert jelentős részüket nagyon hamar kiszorították az Európából áthajózó betegségek. Régészeti leletek, csontok alapján sok különböző kór létezett a kontinenseken, de mára olyan kevés nyomuk maradt, hogy nehéz őket beazonosítani.
A Max Planck Intézet egyik kutatócsoportja tavaly csontok vizsgálata alapján arra jutott, hogy szifilisz valahonnan Amerikából eredhet, most pedig megtalálták a Mycobacterium lepromatosis nyomait egy 4000 éves chilei csontváznál. Bár a DNS-ben talált kórokozó a Mycobacterium lepromatosis minden modern formájára hasonlít, a baktérium olyan ritka, hogy kevés genomminta áll rendelkezésre, így bőven van még mit vizsgálni.
„Még nem tudni, hogy a betegség Amerikából származik-e, vagy az első eurázsiai telepesekhez csatlakozott. Eddig a bizonyítékok az amerikai eredet irányába mutatnak, de több genomra van szükségünk más időszakokból és más kontextusokból, hogy biztosak lehessünk benne”
– mondta Kirsten Bos, a kutatócsoport vezetője.