A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy a gyilkos bálnák egymást masszírozzák

A kutatók meglepődve tapasztalták, hogy a gyilkos bálnák egymást masszírozzák
A kardszárnyú delfinek egyik csoportjánál figyelték meg, hogy hínárral is masszírozzák egymást – Fotó: Current Biology

A kardszárnyú delfinek, más néven orkák vagy gyilkos bálnák intelligens tengeri emlősök, amik olykor az ember számára meglepő szervezettségben is képesek dolgozni. Az egyik ilyen jelenség, hogy csapatmunkában vitorláshajókat is el tudnak süllyeszteni. Egy új kutatás szerint is bizonyítja, hogy fejlettek szociális készségeik, hínárcsomókkal masszírozzák egymást, míg egy másik tanulmány szerint a zsákmányukat nemcsak egymással, hanem időnként az emberrel is megosztják.

A kizárólag halat evő, a Csendes-óceán északkeleti részén élő déli rezidens orkáknál figyelték meg drónfelvételeknek köszönhetően, hogy hínárszálakat gyűjtenek össze, majd azokkal megmasszírozzák egymást. A Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány azt állítja, hogy ez az első ismert példa arra, hogy cetfélék szerszámot készítenek, és azt ápolási célra használják.

Az allokelpingnek elnevezett tevékenység közben az egyik orka elharap egy hínárszálat, majd a növényt egy másik társához, gyakran egy közeli anyai rokonhoz vagy vele hasonló korú egyedhez nyomja. A kutatók szerint ez a dörzsölés egyrészt a bőr egészségét szolgálhatja, másrészt erősítheti a társas kötelékeket is.

„A főemlősöknél, beleértve az embert is, az érintés mérsékli a stresszt és segít a kapcsolatok kiépítésében. Tudjuk, hogy a gyilkos bálnák gyakran érintkeznek csoportjuk többi tagjával, testükkel és uszonyaikkal, de a hínár ilyen módon történő használata fokozhatja ezt az élményt” – mondta Darren Croft, a tanulmány egyik társszerzője.

Az elhalt bőrdaraboktól a cetfélék más módon is igyekeznek megszabadulni, és ez a masszázs is egy ilyen módszer lehet. Kutatók olyan bizonyítékokat is találtak, hogy azok a bálnák, amelyeknél több az elhalt bőr, azok gyakrabban végeznek allokelpinget.

Orkák leharapott hínárral masszírozzák egymást – Fotó: Current Biology
Orkák leharapott hínárral masszírozzák egymást – Fotó: Current Biology

A tanulmányban azt írták, hogy ez a megfigyelt viselkedés egyedülálló, más vadon élő állatnál még nem tapasztaltak olyat, hogy az eszközhasználat egyszerre több egyednek is hasznára van, és arra sem volt még példa, hogy tengeri emlős szerszámot gyártson.

Egy másik orkás tanulmány is különleges viselkedést rögzített, aszerint a kardszárnyú delfinek időnként olyanok, mint a macskák, amik a megfogott egeret vagy madarat a gazda ajtaja elé terítik ki. A kutatók az elmúlt két évtizedből összesen 34 olyan esetet rögzítettek Kaliforniától kezdve, Norvégián és Új-Zélandon át Patagóniáig, amikor vadon élő orkák megpróbálták felajánlani a zsákmányukat embernek. Az esetek közül 11 esetben az emberek a vízben voltak, amikor az orkák megközelítették őket. 21 esetben csónakon voltak, két esetben pedig a parton. Néhány esetet videón és fényképen rögzítettek, másokról a kutatókkal készített interjúkban számoltak be.

„Az orkák gyakran megosztják egymással az élelmet – ez egy proszociális tevékenység, és egy módja annak, hogy kapcsolatokat építsenek egymással. Az, hogy az emberekkel is osztoznak, azt mutathatja, hogy a velünk való kapcsolat iránt is érdeklődnek” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Jared Towers, a kanadai Brit Kolumbiában található Bay Cetology munkatársa.

A kutatók szerint amikor a bálnák felajánlják a zsákmányukat az embernek, a tanult kulturális viselkedést gyakorolják, de játékként és kapcsolatfelvételként is értelmezhető ez a tevékenység.

(Smithsonian Mag, Phys.org)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!