Ha gyakran vannak rémálmai, nem mindegy, mit eszik lefekvés előtt
A kanadai Montreal Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a túl sok tejtermék fogyasztása rossz hatással van az alvásminőségre. Tanulmányuk azt mutatja, hogy erős kapcsolat van a rémálmok és a laktózintolerancia között, valószínűleg a gázosodás és a gyomorfájdalom hat az álmokra, írta a Medicalexpress.
„A rémálmok súlyossága erőteljesen összefügg a laktózintoleranciával és más ételallergiákkal. Ezek az új eredmények azt sugallják, hogy az étkezési szokások megváltoztatása az egyes ételérzékenységben szenvedők esetében enyhítheti a rémálmokat. Azt is megmagyarázhatják, hogy az emberek miért hibáztatják olyan gyakran a tejtermékeket a rossz álmokért” – mondta – Tore Nielsen, Montreal Egyetem munkatársa, a Frontiers in Psychology című szaklapban megjelent cikk vezető szerzője.
Hogy a különböző ételek és italok hatással vannak az álmokra, azt a népi bölcsesség is tudja, de eddig ez egy kevéssé kutatott terület volt és még kevesebb az bizonyíték. A kutatók tanulmányukhoz a MacEwan Egyetem 1082 hallgatóját vonták be. Felmérték az alvási idejüket és alvásminőségüket, valamint kikérdezték őket álmaikról és rémálmaikról, illetve arról, hogy érzékeltek-e valamilyen különbséget az álmaikban attól függően, hogy milyen ételeket fogyasztottak. Ezenkívül az általános egészségi és mentális állapotukat is felmérték, ahogy az ételekhez való viszonyukat is feltérképezték.
A válaszadók harmadának rendszeresen volt rémálma. A nők nagyobb valószínűséggel emlékeztek álmaikra, és nagyobb valószínűséggel számoltak be rossz alvásról és rémálmokról, és közel kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be ételintoleranciáról vagy allergiáról, mint a férfiak. A résztvevők körülbelül 40 százaléka mondta azt, hogy úgy gondolja, hogy a késő esti étkezés vagy bizonyos ételek befolyásolják az alvását, nagyjából 25 százalékuk úgy gondolta, hogy bizonyos ételek ronthatják az alvását.
Azok, akik kevésbé egészségesen táplálkoztak, nagyobb valószínűséggel álmodtak rosszat, és kisebb valószínűséggel emlékeztek az álmaikra.
A legtöbb ember, aki rossz alvásra panaszkodott, édességeket, fűszeres ételeket és tejtermékeket tett felelőssé ezért. Összesen csak a megkérdezettek 5,5 százaléka érezte úgy, hogy az álmaik típusára az elfogyasztott étel volt hatással, de közülük a legtöbben azt állították, hogy a bizarr vagy zavaró álmok akkor érkeztek, amikor édességet vagy tejterméket fogyasztottak.
A kutatás rámutatott, hogy a laktózintolerancia által okozott gyomor-bélrendszeri tünetek összefüggésbe hozhatók a rémálmokkal és a rossz alvásminőséggel, és a rémálmok rosszabbak a laktózérzékenyeknél.