Emberi segítség nélkül, százszázalékos hatékonysággal műt epehólyagokat egy MI-alapú robotsebész
Komoly áttörést értek el a Johns Hopkins Egyetem kutatói a robotsebészet terén: egy, a procedúráról készült videókon betanított robot emberi segítség nélkül, egy valódi műtétet idéző feltételek mellett hajtott végre egy epehólyagműtétet. A robot az operáció közben reagált a kutatók szóbeli utasításaira, és valós időben tanult is belőlük, és különböző nehezítő tényezőkkel együtt is képes volt tökéletesen végrehajtani a feladatát – írja az Eurekalert.
A Science Robotics szaklapban publikált tanulmány szerint a kutatók által kifejlesztett módszerrel összesen nyolc műtétet végeztek disznókból kivett epehólyagokkal – azaz nem egy élő állatot operáltak meg. Emiatt felmerülhet a kérdés, hogy mi a pláne ebben, hiszen 2022-ben élő disznón hajtott végre hastükrözést egy autonóm sebészeti robot, ám ott a megfelelő szöveteket előre megjelölték, a beavatkozás egy szigorú menetrendet követett és a körülmények is előre meg lettek határozva.
A korábbi műtétben és ebben a kutatásban is részt vevő Axel Krieger szerint előbbi olyan volt, mint amikor egy autonóm jármű egy előre meghatározott utat követ, utóbbiak viszont egy tényleg önvezető autóhoz hasonlíthatóak, amely bármilyen úton képes közlekedni, és a váratlan helyzetekre is megfelelően reagál. Az SRT-H-nak elnevezett robotsebészeti rendszer lényegében úgy műt, mint egy ember, és mivel beszélni is lehet hozzá, a tanulási folyamata is hasonlít egy fiatal sebészéhez.
A robot képes volt mind a nyolc esetben alkalmazkodni az eltérő anatómiai feltételekhez. Olyan, olykor a valóságban is előforduló nehezítésekkel is megbirkózott, amikor máshonnan kellett indítania a 17 lépésből álló operációt, vagy amikor a kutatók vérre hasonlító festékanyaggal színezték be az epehólyagot és annak környékét. A robot hosszabb idő alatt végezte el a beavatkozást, mint egy ember, de az eredményeit egy képzett sebészhez lehet hasonlítani.
Az egyik műtétről videó is készült, ezt ide kattintva lehet megnézni.
Krieger szerint ezzel a kísérlettel sikerült bizonyítaniuk, hogy az autonóm robotok összetett műtéteket is képesek végrehajtani. A kutatást vezető Ji Woong „Brian” Kim azt mondta, a munkájuk bizonyítja, az MI-modellek lehetnek annyira megbízhatóak, hogy autonóm módon műtsenek, ami nemrég még távolinak tűnt. A folytatásban a kutatócsoport más típusú beavatkozásokra is meg akarja tanítani a robotot, és azt is szeretnék elérni, hogy képes legyen önállóan elvégezni egy teljes műtétet.