A vízügyi főigazgatóság szerint vigyáznak a védett állatok élőhelyeire a Zagyva kotrásánál
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerint nem érint természetvédelmi védettségű, illetve NATURA 2000 területet a Zagyva medrének kotrása, amelyet a folyó felső szakaszán végeznek a napokban. A munkálatok miatt megdöbbenésének adott hangot a Magyar Madártani Egyesület, az OVF csütörtökön a Telexnek küldött válasza alapján viszont nincs miért aggódni az élővilággal kapcsolatban.
„A napokban a sajtóban megjelent valótlan hírekkel ellentétben az érintett területen a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság az aszályvédelmi akcióterv keretében végez beavatkozást” – írták. A Bükki Nemzeti Parkkal egyeztetve döntöttek így, ezért végzi csak fél szelvényben, és a védett állatok részére kijelölt búvóhelyek megtartásával a folyómeder kotrását a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság – közölte az OVF.
A folyó „engedély és szükség szerinti mederrendezését, fenntartási jellegű kotrását” azért végzik, hogy az érkező csapadék és a Zagyva felső szakasza mellett fekvő Mizserfai-tározóból származó víztöbblet vízpótlásra felhasználható legyen a későbbiekben, írták a válaszban.
Később az Energiaügyi Minisztérium is posztolt a témában, ők azt írták: „a kotrás segít abban, hogy a patakban és a hozzá kapcsolódó tározókban több vizet tudjunk megtartani, így aszály idején is biztosítható legyen az ivóvízellátás és a talajvíz pótlása. A Zagyva-patak kotrása nem károsítja a természetet, hanem lehetővé teszi, hogy a Maconkai-tározóban elegendő víz legyen a lakosság és a természet számára is.
A munkálatokat természetvédelmi szakemberekkel egyeztetve, a védett élőhelyek megóvásával végzik. Ez a lépés biztosítja, hogy a jövőben is mindenki számára elérhető legyen a tiszta ivóvíz.A munkálatokat szigorúan ellenőrzött módon, a természetvédelmi szakemberekkel egyeztetve végzik. A kotrás csak a patak egy részét érinti, a védett állatok számára búvóhelyeket hagynak meg.”
A folyómeder kotrásával kapcsolatban elsősorban bizonyos madárfajok költési időszaka miatt aggódott a Magyar Madártani Egyesület Nógrád Megyei Helyi Csoportja, mivel a folyó melletti növényzet eltávolítása szerintük természetkárosítás. „Nem beszélve a számtalan védett rovarról, kétéltűről, halról, vagy a mocsári teknősökről (Emys orbicularis). A közvetlen pusztulást megúszó példányok sem járnak jól, hiszen élőhelyük teljesen eltűnik. Ezért kérjük a kotrás leállítását, és legalább az elhalasztását az őszi időszakra” – írták szerdai állásfoglalásukban.
Cikkünket frissítettük az Energiaügyi Minisztérium közleményével.