Egy friss elemzés szerint egyik koronavírus-gyógyszer sem csökkenti a halálozás kockázatát
Egyik Covid-19 elleni gyógyszer sem csökkentette a halálozási arányt az enyhe és közepes súlyosságú fertőzés esetén, egyes kezelések viszont rövidebb tünetidőtartammal jártak, írja a BMJ-ben megjelent friss analízisre hivatkozva Dobson Szabolcs gyógyszerész, gyógyszer-engedélyezési szakértő.
A nemzetközi kutatókból álló csapat átfésülte az összes rendelkezésre álló tudományos tanulmányt, és azt tervezi, hogy folyamatosan frissíti majd az eredményeket, ha újabb kutatások készülnek a témában. A szakértők publikált tanulmányokat, preprinteket és nem publikált írásokat is átvizsgáltak.
A kutatók azt írták: nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a kezelések bármelyike is csökkentené vagy növelné a mortalitást a standard ellátáshoz vagy egymáshoz képest. Ugyanez volt a helyzet a lélegeztetőgépre kerülés esélyeivel is.
Az eredmények azt mutatták, hogy a nirmatrelvir-ritonavir és a remdesivir nagy valószínűséggel csökkentette a kórházba kerülés esélyét, a kettő közül ebben az indikációban az első volt a hatásosabb. A szisztémás kortikoszteroidok (a szervezet egészére ható gyógyszerek, melyek a mellékvesekéreg által termelt kortizol hormonhoz hasonló hatásúak, gyulladásos betegségeknél használják őket) és a molnupiravir csökkenthette a kórházba kerülés esélyét, de erről gyengébbek a bizonyítékok, mint az első két szerről. A többi használt és kutatott gyógyszer ebben az indikációban nem nagyon mutatott hatást.
A kutatók megállapították, hogy a doxiciklin valószínűleg lerövidíti a kórházi tartózkodás idejét, a lopinavir-ritonavir viszont meghosszabbítja a kórházi kezelést.
A szakértők azt is találták, hogy a lopinavir-ritonavir kombinációja növelte a kezelés abbahagyásához vezető mellékhatások kockázatát. Jelenleg nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a különböző adagban adott véralvadásgátló szerek csökkentenék vagy növelnék a mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia kockázatát a szokásos kezeléshez képest, vagy egymáshoz viszonyítva. Ugyanez a helyzet a súlyos, klinikailag fontos vérzés kockázatával is.
Az azitromicin volt a vizsgálatok alapján a leghatékonyabb a tünetek gyorsabb enyhítésében és megszüntetésében, míg a molnupiravir mérsékelt javulást hozott ezen a téren. Úgy tűnik, hogy a szisztémás kortikoszteroidok, a favipiravir és az umifenovir szintén lerövidítik a tünetek fennállásának idejét. A többi vizsgált kezelés esetében nem áll rendelkezésre meggyőző bizonyíték arra, hogy jobban hatnának, mint a szokásos ellátás.