Pepper, a fekete macska egymás után viszi haza az eddig sosem látott vírusokat

Pepper, a macska már másodszor írta be magát a virológia tudománytörténetébe. A floridai macska egy olyan cickányt ejtett el és vitt haza 2024-ben, amelyben az ortoreovírus egy eddig ismeretlen törzsét találtak meg. A macska szerencséje, hogy a gazdája, John Lednicky mikrobiológus, aki aztán a tanulmányában is megemlékezett Pepperről.
A macska által elkapott rövidfarkú cickányt Lednicky a Florida Egyetemen vetette alá elemzésnek, így derült ki, hogy az az ortoreovírus egy korábban nem azonosított törzsét hordozza magában. Ezek a vírusok az embereket és más emlősöket is képesek megfertőzni, de a kutatók túl sokat nem tudnak az emberekre gyakorolt hatásukról. Ezzel együtt már feljegyeztek néhány olyan esetet, amikor agyvelőgyulladást, agyhártyagyulladást, vagy gyomor- és bélhurutot okoztak.
Az ortoreovírusok gyorsan mutálódnak. Az influenzavírushoz hasonlóan két különböző típusú ortoreovírus is megfertőzhet egyetlen gazdasejtet. Ekkor a két vírustörzs összekeveri a genomját a sejten belül, gyakorlatilag egy új vírust létrehozva.
„A lényeg az, hogy figyelnünk kell az ortoreovírusokra, és tudnunk kell, hogyan lehet őket gyorsan felismerni” – mondta Lednicky.
Pepper már 2021 májusában is kiszolgálta a tudományt, akkor egy olyan gyapotegeret vitt haza, amely a jeilongvírus egy olyan típusát hordozta, amelyet korábban még nem azonosítottak az Egyesült Államokban. A jeilongvírus az emlősökön kívül hüllőket, halakat és madarakat is képes megfertőzni, és esetenként az emberekben is okozhat súlyos megbetegedéseket.
A Lednicky famulusának tekinthető Pepper szerencsére nem hordozta magán semmilyen betegség tüneteit, így azóta is terepmunkát végez.
A mikrobiológus szerint, aki keres, az úgyis talál valamit, mert a vírusok gyorsan mutálódnak, ezért is vizsgál meg döglött állatokat, ahelyett, hogy csak úgy elföldelné azokat.