
Június 12-én lezuhant az Air India Boeing 787–8 Dreamlinere, a fedélzeten tartózkodó 230 utasból és 12 fős személyzetből mindössze egy ember élte túl a katasztrófát. Azokban az épületekben, amelyekre a repülőgép ráesett, többtucatnyian tartózkodtak, közülük a Reuters szerint körülbelül ötvenen meghaltak. A repülőgép helyi idő szerint 13:39-kor szállt fel Ahmadábádban a Sardar Vallabhbhai Patel Nemzetközi Repülőtér 23-as futópályájáról. Vészhívást adott le a légi irányításnak, de ezután nem érkezett több válasz a fedélzetről. A gép 190 méter magasan szállt, amikor elvesztették vele a kapcsolatot. A felszállás után a repülőtér kerítésén kívül csapódott a földbe.
Tavaly is volt hasonló léptékű légi katasztrófa: decemberben leszállás után túlszaladt a leszállópályán, falnak ütközött, majd kigyulladt a Jeju Air légitársaság Boeing 737–800-as típusú gépe. A járaton 181 ember tartózkodott, közülük 179-en meghaltak, két túlélőt sikerült megmenteni. De februárban a Delta Air Lines 4819-es járata is megcsúszott leszállás közben, majd az egyik szárnyát elveszítve a hátán állt meg. Itt szerencsére senki nem halt meg.
Ezenkívül 2024-ben jelentősebb légi katasztrófa volt még:
- Egy Airbus A350–900-as ütközött a japán parti őrség egyik repülőgépével egy a gurulóúton. Az A350–900 minden utasa épségben elhagyta a gépet, azonban a parti őrség repülőgépén tartózkodó hat fő közül öten életüket vesztették.
- Egy Boeing 737–9 MAX típusú repülőgép törzse részben leszakadt a portlandi repülőtérről való felszállás közben. A fedélzeten tartózkodó 177 utas mind túlélte a kényszerleszállást.
- Egy Dash 8–300 típusú repülőgép ütközött a levegőben egy Cessna 172M típusú kisgéppel a Nairobi Nemzeti Park felett. A Dash 8–300 utasai épségben megmenekültek, ám a Cessna fedélzetén ketten életüket vesztették.
- Egy Boeing 777–300-as repülőgépet súlyos turbulencia érte repülés közben, ami egy halálos áldozatot követelt.
- Egy ATR–72-es repülőgép tragikus balesetet szenvedett Brazíliában, 62 utas és személyzet az életét vesztette. A balesetet a repülés közbeni irányítás elvesztése okozta, a gép lezuhant.
- Egy CRJ–200 típusú regionális utasszállító repülőgép Nepálban szenvedett balesetet a felszállás során. A pilóták elveszítették az irányítást a gép felett, a tragédia 18 ember életét követelte.
- Egy IL–76 típusú teherszállító repülőgép Szudánban zuhant le, 5 ember vesztette életét.
- Egy Embraer ERJ–190 típusú utasszállító repülőgép balesetet szenvedett Kazahsztánban, a szerencsétlenség során 38-an haltak meg.
A szudáni és a kazahsztáni incidens szándékos támadás volt a repülőgépek ellen. Ezzel együtt is mindezek alapján joggal merül fel az emberben a kérdés: veszélyesebb lett az elmúlt években repülőgéppel utazni? Mutatjuk a legfrissebb adatokat, aztán segítünk az értelmezésükben is.
A balesetek aránya csökken, de a halálozások száma nő
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (International Air Transport Association, IATA) a legfrissebb jelentése szerint jelentős csökkenés figyelhető meg a baleseti rátákban: 2005-ben egymillió járatra vetítve még 3,72 baleset történt, míg 2024-re ez az arány 1,13-ra csökkent.
2024-ben összesen 46 baleset felelt meg az IATA osztályozási kritériumainak, ami 9 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. Összességében átlagosan egy baleset jutott minden 881 541 járatra:
2024-ben hét baleset volt halálos kimenetelű, ezek során 244 ember vesztette életét a fedélzeten, és az IATA további hét halálesetet „egyéb” kategóriába sorolt (ilyen például az, amikor a fent említett japán balesetben a parti őrség tagjai haltak meg). Ez jelentős növekedést jelent a 2023-as 72 fedélzeti halálesethez képest:
A halálozási kockázat millió szektoronként 0,03-ról 0,06-ra nőtt 2023-ról 2024-re. Ugyanakkor a hosszú távú trend továbbra is jelentős csökkenést mutat, a 2005-ös 0,69-ről 2024-re 0,06-ra esett vissza:
A Repülésbiztonsági Alapítvány aggódik
2024-es statisztikája van már a Repülésbiztonsági Alapítványnak (Flight Safety Foundation, FSF) is, ez egy nemzetközi, nonprofit szervezet, több mint 1000 taggal rendelkezik több mint 150 országból, és kulcsszerepet játszik a légi közlekedési biztonság javításában világszerte.
Az FSF adatai szerint is 2023 volt az egyik legbiztonságosabb év a kereskedelmi légi járatok történetében, a 2024-es jelentésben viszont már azt írják: aggodalmukat fejezik ki a nemrégiben megfigyelt tendenciák miatt, amik a szabványos működési eljárások, a szabályozások és a nemzetközi légi közlekedési szabványok be nem tartását mutatják, ezek pedig aláássák a légi biztonságot. Megjegyzik azt is, hogy a közelmúlt eseményei rámutatnak arra, hogy szükséges a szabályokat betartani és a nemzetközi szabványokhoz igazodni.
Az FSF adatai nagyságrendileg és a trendeket tekintve is egybevágnak az IATA statisztikáival: a 2024-ben bekövetkezett 15 halálos balesetben összesen 268 utas és személyzet és három földi dolgozó halálát okozták. Ez a halálozási szám több mint kétszerese a 2023-as 110-nek, ami 9 halálos balesetből tevődött össze, és ez a legmagasabb szám 2019 óta, amikor 20 halálos légijármű-balesetben 280 utas és személyzet vesztette életét. A legrosszabb év a közelmúltban 2018 volt, amikor 9 halálos baleset történt, és összesen 376 utas és személyzeti tag, valamint 35 földi áldozat vesztette életét.
Az FSF szerint legtöbb baleset a repülési útvonalon következett be (26 eset), de a megközelítés és leszállás is veszélyes szakasz (15 és 9 eset). Ami a repülőgép-típusokat illeti, 2024-ben több halálos baleset történt sugárhajtású típusú gépekkel (6 halálos baleset, 183 áldozat), ami a legrosszabb szám 2019 óta. Jelentős halálos balesetek voltak turboprop gépekkel is (8 baleset, 83 halálos áldozat), köztük egy súlyos brazil tragédia.
Jó, de mit jelent ez a sok szám a gyakorlatban?
2023 volt az elmúlt öt év legbiztonságosabb éve a repülések tekintetében: alacsony halálozási ráta, kevesebb halálos baleset, kedvezőbb globális baleseti mutatók. 2024-ben azonban már figyelhető meg némi romlás a statisztikákban: nőtt a halálos balesetek száma, több az áldozat, és a baleseti ráta enyhén emelkedett az előző évhez képest.
A hosszú távú trendek viszont továbbra is javuló tendenciákat mutatnak: 2005-höz képest jelentősen csökkent a balesetek és a halálesetek aránya, tehát alapvetően még mindig biztonságosabb repülni, mint 15-20 évvel ezelőtt.
2024-ben az IATA szerint az 1,13 baleset/millió járat mutató továbbra is jelentős javulást mutat a 2005-ös adatokhoz képest, hosszú távon pedig az utasok átlagos halálozási kockázata nagyon alacsony:
egy embernek átlagosan kicsit több mint 49 ezer évet kellene repülnie, hogy biztosan halálos balesetet szenvedjen.
Bár a hosszú távú trend még mindig a repülésbiztonság javulását mutatja, hiszen kevesebb a baleset és haláleset évente, mint évtizedekkel ezelőtt, 2024-ben érzékelhetően romlott a helyzet 2023-hoz képest: több halálos baleset, több áldozat és magasabb halálozási ráta miatt összességében kicsit veszélyesebb volt repülni, mint a megelőző évben, de továbbra is biztonságosabb a kétezres éveknél.