A Google és az OpenAI is aranyérmet nyert idén a Nemzetközi Matematikai Diákolimpián
A mesterséges intelligencia rohamos fejlődésével, és annak minden rákfenéjével szinte minden nap találkozik az ember. Hogy ez meddig fog tartani, azt nehéz megmondani, mert a jelenlegi modellek nem skálázhatóak a végtelenségig, de egyelőre még gyakoriak az olyan áttörések, amilyeneket a napokban a Google és az OpenAI is bejelentettek. A két cég modelljei idén emberi segítség nélkül nyertek aranyérmet a Nemzetközi Matematikai Diákolimpián, a hatból öt kérdést sikeresen válaszoltak meg, ezzel lepipálva a legtöbb középiskolást – írja a TechCrunch.
Azt, hogy az MI jelentősen javult a matekfeladatok megoldásában az elmúlt években, már mi is bemutattuk, amikor az idei érettségi feladataira szabadítottuk rá a Google és az OpenAI modelljeit. Az elmúlt időszakban megjelent, úgynevezett gondolkodó vagy érvelő modellek minden téren jelentős előrelépéseket hoztak, azonban a nagy nyelvi modellek alapvetően nem arra vannak kitalálva, hogy matekfeladatokat oldjanak meg. Hogy miért nem, arról két éve írtunk részletesebben.
Éppen ezért fontos a Google és az OpenAI kutatói szerint is a mostani eredmény, mert azt mutatja, hogy ezek a gondolkodó modellek olyan feladatokban is jelentősen javultak, amelyeknél nem egyértelmű a válasz. A Google tavaly csak ezüstérmet nyert ugyanezen a versenyen, ráadásul egy olyan modellel, amelyhez szükség volt egy emberre, aki átalakította a feladatokat úgy, hogy azokat az MI is megértse. Idén már sem a Google, sem az OpenAI modelljéhez nem kellett ember,
önállóan megértették és megválaszolták a kérdéseket, ami tényleg komoly előrelépésnek tűnik.
A két cég papíron azonos eredményt ért el, ez azonban nem akadályozta meg őket abban, hogy összekapjanak a verseny után. A Google két dolgot is kifogásolt: egyrészt, hogy az OpenAI idő előtt bejelentette a saját eredményeit, másrészt pedig hogy az eredményeiket nem hitelesítették a verseny szervezőivel is. Szerintük ezzel az a gond, hogy a diákolimpiának van egy saját értékelési keretrendszere, és ha valaki nem eszerint értékeli az eredményeit, az nem mondhatja, hogy aranyérmes.
Az OpenAI viszont állítja, az általa felbérelt szakértők a verseny korábbi aranyérmesei, így értelemszerűen tisztában vannak az irányelvekkel is. A Google-nek szigorúan véve ettől még igaza van, de a lényeg igazából nem is ez, hanem hogy idén már két cég modellje is olyan eredményt ért el, amiről tavaly még csak álmodozni lehetett. Az idei versenyen egyébként a Bolyai Társulat beszámolója szerint a magyar csapat a 110 induló ország közül a 14. helyen végzett, és minden magyar versenyző éremmel térhetett haza.