Nem lehetett látni, hogy kedden ötvenszer nagyobb energiájú földrengés jön, mint hétfőn

Nem lehetett látni, hogy kedden ötvenszer nagyobb energiájú földrengés jön, mint hétfőn
Megrongálódott autó és törmelékek Sisak (magyarul Sziszek) városában Horvátországban – Fotó: Slaven Branislav Babic/PIXSELL / Reuters

Horvátországban dél körül egy 6,3-6,4-es erejű földrengés pattant ki, ami Magyarország jó részén is jól érezhető volt. A kutatók számítottak rá, hogy a hétfői rengések után még jönnek újabbak, de jóval kisebbet valószínűsítettek.

Timár Gábor, az ELTE TTK Geofizikai Tanszékének munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy a keddi földrengés ötvenszeres energiát szabadított fel, mint a hétfői. A földrengés hipocentruma tíz kilométer mélyen volt, ami egyáltalán nem sok, ezért is tudott komoly károkat okozni a horvátoknál a rengés. Az, hogy hol lehet érezni, az hipocentrum mélységén és a rengés energiáján múlik.

„A Szlovéniában, Horvátországban kipattanó rengéseket általában lehet érezni Zala, Somogy és Baranya megyékben, ahogy távolodunk, egyre kisebb a hatás. A mostani viszont távolabb is jól érezhető volt a viszonylag nagyobb energia miatt. Sokáig tartott, fél perc alatt már be tudnak lengeni az épületek, és károk is keletkezhetnek. Mindenkinek egyértelmű volt, hogy mi történik.”

A földrengéseket a keletkezési helyükön a magnitúdóval jellemzik, távolabb pedig az intenzitással. Timár azt mondta, Magyarországon erős, 4-es, 5-ös volt az intenzitás a keddi rengésnél. Ez az a szint, amit már nyilvánvalóan lehet érezni, és kisebb károk is keletkezhetnek az épületekben.

Térkép arról, hogy hol és mennyire lehetett érezni a rengéstFotó: Catnews
Térkép arról, hogy hol és mennyire lehetett érezni a rengéstFotó: Catnews

Timár azt mondta, a mostani horvát földrengésnek akkora volt az ereje, mint a valaha volt legnagyobb magyarországinak, ami 1763-ban történt.

Szlovénia, Horvátország és Olaszország Friuli tartománya földrengésveszélyes területnek számít, itt találkoznak afrikai és európai kőzetlemezek, emitt lehet rengésekre számítani.

A kutatók számára az is sokat elárul, hogy milyen a kipattanás fészekmechanizmusa. Timár azt mondta, a magyarok általában az oldalelmozdulásos földrengést szokták érzékelni, míg a másik két alapeset, amikor a lemezek enyhe nyomás vagy húzás alatt vannak. Utóbbira pár hete a törökországi Izmirben volt példa. A horvát rengés félig nyomásos, félig oldalelmozdulásos volt.

A kutatók számítottak arra, hogy hétfő után újabb rengések várhatók. „Azt azonban nem lehetett látni, hogy sokkal nagyobb rengés következik, most már azt lehet mondani, hogy a keddi nem utórengés volt, hanem a hétfői volt előrengés. Szinte biztos, hogy még lesznek 4-4,5-es rengések” – mondta Timar Gábor.

Elég hamar beigazolódtak szavai, beszélgetésünk után nem sokkal Horvátországból újabb rengést jeleztek.

A Telex friss híreit itt találja >>>

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!