Térképen mutatjuk, hogy hol nincs az országban dohánybolt

441

Egyre kevesebb dohánybolt van az országban, ráadásul egyre növekszik azon településeknek a száma, ahol egyáltalán nincs lehetőség dohánytermékek vásárlására. Dohányboltot a szabályozás alapján koncessziós engedéllyel vagy külön feljogosítással lehet üzemeltetni: előbbiek engedélye határozott időre szól, az utóbbiak azok, amelyeknek a kijelölése indoklás nélkül írásban bármikor visszavonható, és a kereskedőt is felmondási idő nélkül kitehetik a boltból.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által vezetett nyilvántartás január 2-i verziója szerint összesen 5047, engedéllyel rendelkező dohánybolt van, ami a két héttel ezelőtti számhoz képest is néggyel kevesebb, 2014-hez képest pedig több mint ötszázzal csökkent a számuk. Ráadásul 285 olyan település van (115 ezer lakossal), ahol 2014-ben még volt, ma már viszont nincs dohánybolt. Ezek a következő ábrán pirossal jelölt települések:

Nem sokkal több, 390 település van (66 ezer lakossal), ahol az elmúlt tíz évben egyszer sem nyitottak dohányboltot, ezek a szürkével jelöltek. További 188 településen (közel egymillió lakossal) pedig jelentősen csökkent a dohányboltok száma. A jelentősen jelzőt azok a települések kapták, ahol a dohányboltok legalább ötöde bezárt az elmúlt tíz évben.

Végeredményben tehát a több mint ötezer koncessziós engedéllyel rendelkező dohánybolt 1890 településen található. Ezeket az alábbi térképen különböző zöld árnyalatokkal jelöltük, aszerint, hogy egy dohányboltra hány lakos jut:

Ez alapján a nagyobb városokban található lakosságarányosan kevesebb, dohányterméket árusító hely, míg a vidéki térségekben egy dohányboltra jóval kevesebb lakos jut. Ez fakadhat abból, hogy a nagyobb települések magasabb szintű népességkoncentrációja miatt kevesebb üzlet is ki tudja szolgálni ugyanazt a mennyiségű embertömeget; vagy abból, hogy a városokban lévő magasabban képzett népesség kevesebbet dohányzik.

612 település 333 ezer lakosát 644 külön feljogosított kereskedő látja el dohánytermékekkel, ezek narancssárgával vannak jelölve a térképen. Az SZTFH nyilvántartja az ellátatlan településeket is, melyekből 675 darab van, összesen 180 ezer lakossal. Ezeket a térképen piros színnel jelöltük.

Az ellátatlan vagy csak külön feljogosított kereskedők által ellátott települések jellemzően Magyarország legszegényebb, aprófalvas térségei Baranya, Zala és Borsod megyében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!