Mikor éri utol Karácsony Gergely pártja Fodor Gáborét?

Mióta Gyurcsány Kisgömböc Ferenc úgy döntött, hogy ha már parlamenti választást soha az életben nem fog nyerni, legalább az ellenzéki térfelet leuralja, és folyamatosan gyűjti be magához a jobb sorsra érdemes – vagy magukat annak tartó – ellenzéki politikusokat, egyre nagyobb erővel feszít minket a kérdés, amit a címben is feltettünk. Igen, ez:

a Párbeszéd (hivatalos, de mostanában hanyagolt nevén Párbeszéd Magyarországért) párt mikor fogja méretében, taglétszámában és jelentőségében utolérni a Magyar Liberális Pártot?

Ami nyilvánvalóan egy lejtmenetet jelent – kiindulva abból, hogy két párt teljesen más utat járt be, és momentán is teljesen más helyzetben a magyar politikai paletta színes, zajos, izgalmas világában, hogy úgy mondjam.

A Magyar Liberális Pártot 2013-ban gründolta Fodor Gábor, az egyik rendszerváltó liberális párt, a Fidesz egykori alelnöke, a másik rendszerváltó liberális párt, az SZDSZ egykori elnöke. Miután liberális pártjai megszűntek – az SZDSZ létezni, a Fidesz liberálisnak lenni –, a nagy munkabírású, fáradhatatlan Fodor, a 21. századi magyar liberalizmus kéttüdejű motorja az MLP kilövésével igyekezett az eszmét életben és frissen tartani. A fáradozása nem volt átütő sikernek mondható, egy 2014-es, még korábbi szerkesztőségünkben nekünk adott interjúban a

Mondana most, csak ilyen játékos formában, öt vidéki vezetőt?

kérdésünk nagyobb zavarba hozta, mintha a franciaországi burkaviselés szabályait vagy saját miniszterségét kellett volna emberi jogi és neoliberális szempontból pro és kontra érvekkel értékelnie (hadd lőjem le a poént: „Biztos ha nagyon törném a fejem, eszembe jutnának még vidékiek”, zárta négy vidéki megnevezése után). A pártnak a fénypontján papíron hat-hétszáz tagja és egy parlamenti képviselője volt, most utóbbi nincs, előbbit a Wikipedia nagyjából százra saccolja, és hogy pontosabban lássunk a párt ügyeiben, azt nem könnyítette meg, hogy a Liberálisok.hu weboldal cikkünk írásakor éppen „Error establishing a database connection” választ adott.

A Párbeszéd ezzel szemben egy markáns ellenzéki párt, saját budapesti főpolgármesterrel – oké, ilyen Fodor egyik korábbi pártjának is volt –, azzal a Karácsony Gergellyel, aki az ellenzéki előválasztáson előbb miniszterelnökjelölt-jelölt volt, majd Márki-Zay Pétert támogatva komoly szerepet játszott abban, hogy Dobrev Klára nem lett miniszterelnök-jelölt.

Hogy Gyurcsány Ferenc azóta is dédelgeti-e a bosszúvágyat, vagy sem, ördög tudja. De az tény, hogy a Párbeszédből sorra szipkázza el a DK a tagokat, köztük olyan nagyobb neveket, mint a Párbeszéd-alapító és volt pártigazgató Kocsis-Cake Olivio, Kenéz István, a párt Pest megyei szervezetének addigi alelnöke, és olyan kisebbeket is, mint a most, hétfőn bejelentett igazolás, Szabó Zsolt dunaújvárosi alpolgármester. (Persze ne legyünk igazságtalanok, a DK a Momentumtól is csábított el politikusokat, például Déri Tibor újpesti polgármestert, igaz, a Momentumnak is voltak szerzeményei, míg a Párbeszédnek eddig nem).

A Párbeszéd tagjainak száma egyébként most hatszáz körül van – az összehasonlíthatóság kedvéért szintén a Wikipediát vettük alapul –, ami jóval meghaladja a Liberálisok százfős tagságát. Szóval Gyurcsányéknak még komoly munkájuk lesz azzal, hogy Karácsony Gergely pártját az MLP szintjére vigyék le – pláne, hogy a Párbeszédnek parlamenti frakciója, de még egy megyei közgyűlési tagja is van –, Fodor Gábort viszont vigasztalhatja: ha legközelebb névsorolvasásra vagy -felsorolásra kényszerül, sokkal rövidebb listát kell megtanulnia, mint Karácsonynak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!