Ha a Pride veszélyes, én voltam maga a Halálcsillag – hírességek is reagáltak a kormány törvénymódosítására

1101

Felszólalt több híresség vagy közéleti szereplő is azok után, hogy kedd délután a parlamentben megszavazták a Pride betiltását célzó törvényjavaslatot. Kovács Patrícia színésznő az Instagramon tett közzé egy fotót, amin volt férjével, Gusztos Péterrel és közös kislányukkal mozaikcsaládként láthatóak szivárványzászlókkal.

„Ezek a képek évekkel ezelőtt készültek amikor elkezdték gyalázatosan sárba tiporni az emberi jogokat. Kimentünk a Parlamenthez kifejezni a felháborodásunkat. Kimentünk együtt, mi, a sokaknak furcsa mozaikcsalád, és vittük magunkkal a gyermekünket is, mert szolidaritásra és elfogadásra neveljük és arra, hogy mindig álljon ki azokért akiknek a szabadságát korlátozzák” – olvasható a bejegyzésében. Hozzátette, hogy mindannyiunk szabadsága csorbult a tegnapi törvénymódosítással, de remélik, hogy mire gyermekük felnő, már egy elfogadó és demokratikus ország leszünk.

Hodász András, egykori katolikus pap, aki 2023 nyarán coming outolt, a Threadsen írt a törvény elfogadása után. „Tehát jól értem, hogy a gyerekek már általánosban tanulnak a kötelezően választható hittan órán a testvérről, aki féltékenységből kinyírja az öccsét, az apjáról, aki majdnem leszúrja az egyetlen gyerekét Isten parancsára, Istenről, aki fogadásból megengedi a sátánnak, hogy kiírtsa Jób családját, Dávidról, aki megöli az asszony férjét, csak, hogy lefeküdhessen vele, de nem láthatnak pár ezer vidám fiatalt szivárványos zászlókkal vonulni az utcán, mert az rosszat tesz a fejlődésüknek.” Hodász arról is írt, hogy szerinte „a magyaroknak Kádár kell, az atyuska, az erős vezető”, pedig szerinte meg lehetne tanítani az embereknek, hogy mi az a demokrácia.

Dragomán György író a Facebook-oldalán A Fal című novelláját osztotta újra, amiben egy meleg ember gondolatait dolgozza fel a szabadságra vágyásról, szerelemről, és vívódásról. „Mától ez a szöveg még súlyosabb lett, a helyzet fájdalmasabb és értelmetlenebb. Hiszek abban, hogy mindenkinek jogában áll boldognak és szabadnak lenni, ismerek egymást nagyon szerető, harmonikus boldogságban élő meleg párokat, igen, olyanokat is, akiknek a börtönt is vállalni kellett a szerelemükért. Hiszek abban, hogy a politikának és társadalomnak nem arra kéne törekedni, hogy megnehezítse, hanem arra, hogy megkönnyítse az életüket” – fogalmazott az író a novellához fűzött kommentárjában.

„Ha a Pride veszélyes, én voltam maga a Halálcsillag” – írta Instagram-sztorijában Puskás Peti, aki egy olyan képet rakott ki magáról ezzel a szöveggel, amin a TV2 Sztárban sztár műsorában Madonnaként lépett fel női ruhában. Erre a műsorra érkezett eddig a legtöbb lakossági bejelentés a Médiahatósághoz a melegellenes törvény hatályba lépése óta.

A Sziget is szolidaritását fejezte ki Facebook-oldalán, a fesztivál korábban jelezte azt is, hogy befogadnák a Pride-ot, ha úgy alakul a helyzet.

„A Szigeten a szeretet, a szabadság és az önkifejezés nemcsak értékek, hanem meg is éljük őket. 30 éve otthont adunk a sokszínűség megünneplésének, biztonságos teret teremtve mindenki számára, és egy olyan világot, ahol bárki szabadon táncolhat, szerethet és létezhet, bőrszíntől, vallástól vagy szexualitástól függetlenül. Ez sosem fog változni. A Pride megállíthatatlan. A szerelmet nem lehet elhallgattatni” – írta a fesztivál.

A Most jövökben Steiner Kristóf arról beszélt, hogy elsőre nevetett, amikor meghallotta, hogy a Pride-ot betiltják. „Betilthatatlan történet. Létezünk, vagyunk, funkcionálunk, hallatjuk a hangunkat, teljesen mindegy, hogy erről ki mit mond. És addig, amíg az nem történik meg, hogy az LMBTQ-embereknél, vagy azoknál, akik támogatják őket, és az ő házaikban megjelenik valaki, és bevarrja a szájuk és eltöri a lábukat, hogy ők ne mehessenek ki, addig lesz Pride. Viszont ha az megtörténik, hogy megjelennek az otthonainkban, bevarrják a szánkat és eltörik a lábunkat, akkor talán észre fogjuk venni, hogy sokkal nagyobb problémáink vannak, mint hogy lesz-e Pride.”

Kedd este a Momentum szervezett tüntetést a Kossuth-térre a Pride-törvény elfogadása után. Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője fasiszta rendszerről beszélt, Hadházy Ákos szerint pedig a gyülekezési törvény módosítása egy hatalmas ugrás volt a demokrácia maradékaiból a diktatúrába.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!