
Normális esetben nyaranta jó tíz éve arról szoktam írni, hogy épp mi van a magyar fesztiválokon. Az új sztárokról, a jó koncertekről vagy éppen az új trendekről. 2025 Magyarországán ezek a témák valahogy egyre kevésbé tűnnek fontosnak.
Az idei Fishing on Orfű fesztiválon az elmúlt években a hazai könnyűzenei koncerteken megjelenő Fidesz-ellenes hangulat odáig fajult, hogy a napokon át drograzziával és rendőri akciókkal fenyegetett fiatalok gyakorlatilag bármilyen előadó vagy zenekar koncertjén spontán „mocskos Fidesz!” skandálásba kezdtek. Valószínűleg kevés dolog írja le jobban a jelenlegi magyar közhangulatot annál, hogy az egyik legbékésebb magyar zenei fesztiválon az embereknek már tényleg mindenről a Fidesz jut az eszébe. A fesztiválozó fiataloknak most már láthatóan nagyon elegük van.
A Fishing on Orfű érdekes szereplője a hazai rendezvénypiacnak. A Kispál és a Borzból és a Kiscsillag zenekarokból is ismert Lovasi András alapította Kálocz Tamással még 2008-ban amolyan alterfesztként Pécstől nem messze, majd az évek alatt úgy kinőtte magát a rendezvény, hogy most már régóta stabil telt házzal üzemel, és a bérletek nagy részét már akkor eladják, amikor még egyetlen fellépőt sem jelentettek be. Mindezt úgy, hogy a fesztivál teljesen saját lábakon áll, nincsenek benne állami pénzek (pontosabban csak egészen minimális a Hangfoglaló induló zenekari programjában résztvevő előadók felléptetéséért járó támogatásnak köszönhetően), nincsenek szponzorok, de még kormányközeli őrző-védő vagy rendezvénytechnikai cégek sem.
Közben a többi fesztiválhoz képest valamivel korrektebbek bent az árak, a fellépőlista hazai előadók szintjén abszolút minőséginek nevezhető, a környéken évek óta fejlesztések kezdődtek, és a Fishing lendülete még úgy is kitart, hogy a magyar alternatív rockzene nem most éli a legkiemelkedőbb időszakát. Közben a rendezvény kifejezetten családbarát, a legtöbb hasonló zenei rendezvényhez képest is sokkal jobban érezhető, hogy tényleg minden korosztály képviselteti magát, és közismert a hazai zeneszakmán belül, hogy itt nagyon-nagyon szeretnek fellépni a magyar zenekarok.
Na, most erre a fesztiválra ráküldte a hatalom a rendőrséget.
Maguk a szervezők kommunikáltak arról, hogy az új drogtörvény június 15-i hatálybalépésével több megye rendőrkapitánysága is hatalmas razziákra készül a fesztivál egész ideje alatt. Arról, hogy már a beengedésnél drogkereső kutyás ellenőrzésekre és motozásokra kell számítani. Egy olyan fesztiválon, ahol soha egyetlenegy kábítószerrel való visszaéléssel kapcsolatos ügye nem volt a rendőrségnek.
Ez a fenyegetettség igazából nem jó senkinek.
- Nem jó a fesztiválnak, mert a rendőri jelenlét fokozza a feszültséget, és akadályozza az önfeledt szórakozást. Arról nem is beszélve, hogy egy drograzzia az emberekben azt az érzetet keltheti, hogy ahol ilyen akcióra van szükség, ott biztos tényleg nagyon sok a drogos.
- Nem jó a fesztiválozóknak, mert az összekuporgatott pénzükből, a nyaralásuk közepén járőrök pakoltatják ki az autóikat és vizsgálják át a csomagjaikat, a drogkereső kutyák nem túl bizalomgerjesztő látványáról nem is beszélve.
- És egyáltalán nem jó a rendőröknek sem, mert mások szórakozását akciózással elrontani nem egy népszerű húzás.
Ez mindenkinek vesztes szituáció, és nehéz megérteni, hogy mi lehetett a cél. Pont egy olyan fesztivált pécéztek ki maguknak, ami közismerten nem egy kábítószeres rendezvény, nincsenek nagy tételben árusító drogkereskedők. Ezt mindenki tudja, aki egy picit is ismeri a hazai rendezvénypiacot, és valószínűleg a helyi rendőrkapitányságon is tisztában vannak vele, hogy ha tényleg nagyon szeretnének sok drogot lefoglalni fesztiválozóktól, akkor mikor és hol érdemes razziázniuk Magyarországon.
Valamiért mégis pont Orfűre esett a választás. Ennek pedig az lett a következménye, hogy a kormány homofób törvényei, a 15 éve tartó állandó uszítás, a gyülekezési jogot sértő intézkedések vagy csak a rendre összeomló MÁV (innen is köszönet a 6363 zenekarnak, hogy nem kellett két buszos átszállással, négy óra alatt eljutnom Pécsről Budapestre!) miatt már egyébként is végtelenül frusztrált emberek az egész fesztivál ideje alatt a Fideszt szidták.
Nem új keletű jelenség, hogy egy-egy előadó vagy zenekar koncertjén zúg a „mocskos Fidesz!”. Krúbi két évvel ezelőtti szigetes fellépése elég fontos momentuma volt ennek a jelenségnek, és részben hozzá is vezetném vissza a jelenség kezdetét. Krúbi jó barátja és alkalmi közreműködője, a mélymagyar nacionalizmust kifigurázó Dé:Nash koncertjein ütötte fel a fejét először az, hogy a közönség ironikusan „hajrá, Fidesz!”-ezni kezdett egy-egy dal vagy felkonf után. Aztán ez a 2020-as évekre iróniából komolyra, hajrából pedig mocskosba fordult, majd onnan kiszabadult, és felütötte a fejét Dé:Nash mellett Krúbi, majd a Carson Coma vagy Beton.Hofi koncertjein is. Az említett előadók mindegyike fogalmazott már meg erősebb kritikát a rendszerrel szemben, és érte már őket emiatt retorzió, legyen szó gyáva módon lemondott brüsszeli fellépésről vagy nettó cenzúráról.
Csakhogy az említett előadók soha nem biztatják arra a közönségüket, hogy a hatalmat kezdjék el szidni. Ehhez képest ami Orfűn történt, ahhoz hasonlót még soha nem tapasztaltam, pedig több mint tíz éve ott vagyok minden nagyobb fesztiválon.
A fiatalok bárhol, bármikor, bárkinek a koncertjén beleálltak a Fideszbe.
És ez nem vicc, az első nap konkrétan nem hittünk a fülünknek a kollégáimmal. A színpadon szinte végig apolitikus Carson Coma koncertje után az Esti Kornéléknél is zúgott a „mocskos Fidesz!”, majd Sisi is úgy ment fel a színpadra, hogy előtte már a kormányt szidta a közönség, és ugyanez ment az Analog Balatonnál is. És ez így ment tovább mindennap minden nagyobb koncerten.
A zenészek, szervezők és fesztiválozók szerint egyáltalán nem volt hatásuk a történésekre, az a több ezer ember, aki kint van a fesztiválon, teljesen magától zendített rá a rigmusra, és egy ponttól már az sem számított, hogy az adott előadó egyébként soha életében nem nyilvánult meg politikai kérdésekben. Csütörtökön még Lovasi viccelődött azzal a Kiscsillag koncertjén, hogy oké, most ezt lehet énekelni, de 2026-ban akkor mit fog majd skandálni a közönség – valószínűleg itt kicsit cinkosan arra gondolhatott, hogy ha lehet hinni a nem kormányközeli közvélemény-kutatásoknak, akkor jövő ilyenkor már Tisza-kormány fogja vezetni az országot.
Eközben a nagy drograzzia váratott magára. Ugyan a Pécsi-tó bizonyos pontjain járőrök szúrópróbaszerűen állítottak félre és pakoltak ki fesztiválozókat, illetve pár helyen szondáztattak is, a napok óta a levegőben lógó nagy rajtaütésnek nyoma sem volt. A fesztiválozók és a zenészek azonban péntekre már tényleg elvesztették a türelmüket, hiszen senki nem tudja úgy jól érezni magát, hogy folyamatosan ott lóg a levegőben, hogy berohan a fesztiválra mindjárt több tucat rendőr, és akkor lőttek a bulinak.
Valószínűleg nem véletlen, hogy pénteken a Bëlga-koncerten a Rendőrmunka című dalhoz annyit fűztek hozzá a színpadon, hogy „mostanra érhettek ide, akiknek szól ez a szám”. Ezután a Blahalouisiana énekesnője szólt ki a közönségének a koncertjén, hogy „ez a fesztivál annyira jó, hogy még a rendőrök is ide járnak, nagyon veszélyes!”.
A helyzet aztán Beton.Hofi koncertjén fokozódott, ahol már a „mocskos Fidesz!” is kevés volt, és a közönség konkrétan azt kezdte el tömegesen ordibálni a fellépés előtt, hogy „Orbán Viktor, a kurva anyád!”.
Beton.Hofi később a színpadon arról beszélt kicsit cinikusan, hogy vigyázat, mert átmotozásokra lehet számítani. Emellett felszólította a közönségét, hogy ne hagyják, hogy elrontsák a szórakozásukat, ezzel is jól felmérve azt a helyzetet, hogy a kiemelt rendőri figyelem miatt még a szokásosnál is ingerültebbnek tűnhetett a közönség.
A szombati nagyszínpados fellépők már inkább az aznapi Pride-ra reagáltak a koncertjeiken, amit a közönség is rendre ovációval és néha a már leírt rigmusokkal fogadott. Péterfy Bori például dalt küldött a Pride-on vonulóknak, és szivárványzászlóba burkolta magát. A Bohemian Betyars annak örült, hogy a budapesti meneten és a koncertjükön is rengetegen voltak, a Quimby fellépésén Kiss Tibi azt mondta, hogy aznap „szivárványszínbe öltöztettük a szívünket”, Gerdesits „Faszi” Ferenc dobos pedig orbános-pride-os pólót viselt.
Az egész jelenségben az a legnyomasztóbb, hogy a magyar zeneiparban is növekszik a paranoia a kormány miatt. Egy zenekar nemrég egy borfesztiválos fellépéséről arra jött le a színpadról, hogy rendőrök várták őket az öltözőjükben, hogy akkor most mindenüket átkutatják. Pogány Indulónak a drogügyi kormánybiztos ment neki olyan elánnal nemrég, hogy a saját párttársának kellett figyelmeztetnie, hogy ehhez hasonlót utoljára a '70-es években tapasztalt.
A Fidesz éveken át igyekezett elfojtani minden kormányellenes diákszerveződést. Emlékezhetünk arra, amikor egy gimnazista diáklány szoknyája alá befényképezett fotón nyáladzott a propaganda, vagy hogy képesek voltak publikálni az iskolai osztályzatait úgy, hogy még arról is hazudtak. De lehet mondani Pankotai Lili iskolai ellehetetlenítését vagy annak a lánynak az esetét, akit egy eldobott üres PET-palackért vettek elő, miután könnygázzal fújták le a rendőrök. A hatalom csírájában akarja évek óta elfojtani a diákok indulatát, és – mint látható – ennek érdekében bármilyen aljas eszközre képesek, ahogy ezzel korábban egy külön videónkban is foglalkoztunk.
A nagy drograzziából szombat estig végül nem lett semmi, de a kár így is felbecsülhetetlen. Na, nem a fesztiválnak, mert ugyanúgy eladják majd jövőre is az összes jegyet, ugyanúgy eljönnek ezek a zenekarok, és ugyanúgy imádni fogja őket az itteni közönség.
A kárt ebben az esetben a kormány és a hatóságok szenvedték el, hiszen utóbbiban akkor is csorbult a bizalom, ha végül nem kerül sor nagyobb volumenű rendőri akcióra. Közben mégis nehéz nem azt éreznie a mezei fesztiválozónak, hogy még a kedvenc zenés rendezvényén is feszülnie kell, mert a regnáló hatalom most épp a drogtémát meglovagolva próbál valamiféle fogást találni az ellenfelein, és ehhez a rendőröket használja fel. A helyzet pedig tovább durvulhat a nyáron, mert ugyan ehhez hasonló razziáról egyelőre más fesztivállal kapcsolatban nem hallottunk, de fél tucat fesztiválszervezővel beszélve mindenhol arra számítanak, hogy egész nyáron kiemelt rendőri jelenlét várható a rendezvényiparban. Különösen azokon a fesztiválokon, amelyek nincsenek bekötve a NER-hez.
Június 30-án cikkünk annyival frissült, hogy a Fishing on Orfűn fellépett több előadó vagy együttes a Hangfoglaló induló zenekari programjának részeként, amiért támogatásban részesült a fesztivál.