Az izraeli hadsereg halálát kívánták, vizsgálat indult ellenük, és visszavonták a brit zenekar beutazási vízumát

Vizsgálatot indított a brit rendőrség a Glastonbury zenei fesztivál egyik hétvégi fellépése miatt, később pedig az amerikai külügy is bejelentette, hogy visszavonják az ügyben érintett zenekar beutazási vízumát az Egyesült Államokba – írja a CNN és az MTI. Az eset középpontjában a Bob Vylan nevű, 2017-ben alakult brit punk-rap formáció áll: a duó frontembere, Bobby Vylan szombati koncertjén arra biztatta a közönséget, hogy skandálják velük a „Halál, halál az IDF-re” rigmust, utalva ezzel az Izraeli Védelmi Erőkre.
A színpadon ezzel egy időben megjelent egy felirat is, amely népirtással vádolta meg Izraelt. A formáció emellett felszólalt Palesztina szabadságáért, és a „folyótól a tengerig” szlogent is felemlegették, ami mint korábban írtuk, arra utal, hogy Palesztinát a Jordán folyótól a Földközi-tengerig fel kellene szabadítani.
A Bob Vylan fellépését élőben közvetítette a BBC, ezt a brit távközlési hatóság, az Ofcom „mélységesen aggasztónak” nevezte és sürgős tájékoztatást kértek arról, hogy a BBC hogyan fogja biztosítani a jövőben a saját szabályaik betartását. A Glastonbury szervezői is reagáltak, elmondásuk alapján „megdöbbentek” a történtek miatt, a Bob Vylan tagjai pedig „átléptek egy határt”. Nem sokkal a szombati fellépés után a Bob Vlyant képviselő amerikai United Talent Agency (UTA) zenei ügynökség is bejelentette, hogy megválnak a formációtól. A történteket elítélve Keir Starmer brit miniszterelnök is reagált, és gyűlöletbeszédnek nevezte a színpadon elhangzottakat.
A BBC hétfőn egy közleményben ismerte el, hogy hibáztak, amikor nem szakították meg az élő adást, és közölték, hogy felülvizsgálják a hasonló esetekre vonatkozó irányelveiket. „Csapatunknak egy élőben zajló helyzetre kellett reagálnia, de utólag belátjuk, hogy le kellett volna állítani a streamet az előadás alatt. Sajnáljuk, hogy ez nem történt meg” – olvasható a BBC hétfőn kiadott közleményében. A csatorna egyik szóvivője hozzátette: „a BBC tiszteletben tartja a véleménynyilvánítás szabadságát, de határozottan ellenzi az erőszakra való felbujtást. A Bob Vylan által kifejezett antiszemita érzelmek teljesen elfogadhatatlanok voltak, és nincs helyük a műsorszóróinkon”.
Az ügynek időközben az amerikai diplomácia frontján is komoly következményei lettek: az Egyesült Államok külügyminisztériuma hétfőn jelentette be, hogy visszavonják a Bob Vylan zenekar beutazási vízumát. A döntést Christopher Landau külügyminiszter-helyettes azzal indokolta az X-en, hogy a zenekar „gyűlöletkeltő tirádákat” adott elő, és a közönséget is bevonta másokat halállal fenyegető jelszavak skandálásába.
„Az erőszakot és a gyűlöletet dicsőítő külföldieket nem látjuk szívesen az országunkban” – tette hozzá Landau az X-en megosztott bejegyzésében. A döntés a Bob Vylan duó őszre tervezett amerikai turnéját is érinti: a formáció Bostonban, New Yorkban és Washingtonban is fellépett volna, így viszont nagy eséllyel törölni fogják ezeket a koncertjeiket. A vízum visszavonásáról szóló döntést Tammy Bruce amerikai külügyi szóvivő is megerősítette hétfőn, szerinte a Bob Vylan a szombati performansszal megsértette az Egyesült Államok azon követelményeit, amit elvárnak az országukba érkező külföldiektől, nekik pedig a külügynél jogukban áll eldönteni, hogy kit engednek be az országba.
Bobby Vylan Instagramon reagált az esetre, és a poszt alá azt írta, hogy „Mondtam, amit mondtam”, utalva ezzel arra, hogy kiáll a véleménye mellett. Vylan szerint támogató és gyűlölködő üzeneteket egyaránt kapott az akciója után, a bejegyzésben pedig egy, a lányához kapcsolódó személyes sztorin keresztül hangsúlyozta, hogy a fiataloknak minden körülmény között hallatniuk kell a hangukat.
Az említett bűnügyi vizsgálat alá esik a Bob Vylan előtt fellépő, és az idei Szigeten is koncertező Kneecap nevű ír raptrió szombati fellépése is. Egyik tagjuk, Liam O’Hanna ellen már korábban vádat emeltek terrorizmushoz kapcsolódó bűncselekmény miatt, miután egy 2023-as fellépésen a brit kormány által terrorszervezetként nyilvántartott Hezbollah zászlaját mutatta fel.
A Kneecap korábban a kaliforniai Coachella fesztiválon is Izrael-ellenes jelszavakat skandált, ami után a brit terrorelhárítás is vizsgálatot indított, Sharon Osbourne pedig arról írt, hogy elvenné a vízumukat. Az egyik kompromittáló felvételen a zenekar egyik tagja kijelenti: „Csak a halott tory a jó tory. Öld meg a helyi képviselődet!”, míg egy másikon a „Hajrá, Hamász! Hajrá, Hezbollah!” felkiáltás hallható. A fellépéseiket azóta több helyszín is visszamondta, és brit politikusok körében is egyre többen vetik fel, hogy a Kneecapnek nincs helye a nyilvános színpadokon. Róluk egyébként egy film is készült, az erről írt kritikánk itt olvasható.