Tizenegy éve nem volt ilyen nehéz a hatosztályos gimnáziumi magyarfelvételi az AKG statisztikája szerint

632

Tizenegy éve nem volt ilyen nehéz a magyarfelvételi a hatosztályos gimnáziumokba készülőknek, de várhatóan matekból is 3-4 ponttal alacsonyabb lesz az átlagos pontszám, mint tavaly volt – írja honlapján saját statisztikái alapján az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG).

Szombaton tartották a központi írásbeli felvételi vizsgákat a nyolc és hat évfolyamos gimnáziumokba, illetve a középiskolák kilencedik évfolyamára. A teszteket 555 kijelölt iskolában írta meg több mint 68 ezer diák. A felvételi feladatlapokat ezután az adott gimnáziumban ki is javították.

Az egyik ilyen kijelölt iskola a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium volt, ahol magyarból és matekból írásbeliztek azok, akik 7. és 9. évfolyamokra készülnek. Az ott írásbeliző 194 hatodikos és 324 nyolcadikos diák nemcsak az AKG-ba, hanem bármelyik másik középiskolába jelentkezhetett. Az AKG az ott írt felvételi tesztek kijavítása után minden évben közzéteszi saját statisztikáit, amikből tehát csak az ott felvételit írók által elért átlagpontszámok láthatók.

A gimnázium aztán ezt összevetette az elmúlt évek náluk készített felvételi statisztikáival. Ebből az derült ki, hogy a hatosztályos gimnáziumokba magyarból 11 éve nem volt ilyen nehéz a felvételi. Ezt az mutatja, hogy a hatosztályosba jelentkezők a korábbi évekhez képest most érték el a legalacsonyabb összpontszámot. Az idei felvételi feladatokat itt nézheti meg.

Idén az AKG-ban megírt vizsgadolgozatok átlagai a következők voltak:

  • hatodik osztályos vizsgázók: magyar 28,6 – matek 26,5
  • nyolcadik osztályos vizsgázók: magyar 33,7 – matek 30,0

A hatodikos írásbelik átlaga tíz év átlagában most 0,4-1,2 ponttal tért el az országos átlagtól, a nyolcadikosok átlagos eredménye az országban 5-7 ponttal szokott kevesebb lenni, mint az AKG-ban írók átlaga – így elég jó becslést lehet adni a várható országos átlagokra, olvasható a gimnázium honlapján. Mindkét évfolyamos vizsgára igaz, hogy az utóbbi pár évben a magyar és a matek átlagos pontszáma kellően közel került egymáshoz, így nem kerül előnybe se a „humán”, se a „reál” képességeiben erős tanuló.

Bár a feladatok nehezek lehettek, a javító tanárok ettől függetlenül nem nevezték inkorrektnek a feladatsorokat. A gimnázium külön felhívja a figyelmet arra, hogy a felvételi dolgozatok csak segítséget adnak a felvételi rangsorolásban a készségek és a felkészültség alapján, és a vizsga akkor tudja teljesíteni ezt a célt, ha megfelelően szórtak az eredmények. Ha minden jó képességű vizsgázó 95 százalék felett teljesítene, akkor nem lenne alkalmas a vizsga a felvételi döntések segítésére.

„A diákoknak persze okozhat rossz élményeket egy ilyen vizsga, ha az általuk megszokott iskolai dolgozatok eredményességével vetik össze azt, hogy hány feladatot tudtak helyesen megoldani a felvételin. Egy ilyen vizsgán viszont nem szabad elvárniuk maguktól (és másoknak se tőlük), hogy hibátlanra teljesítsenek.
A kilencedikre pályázó vizsgázók matek és magyar átlageredményei várhatóan nem nagyon fognak eltérni a tavalyi átlagtól, országos szinten sem” – írják.

Ebben a cikkünkben ön is kipróbálhatja, mennyire tudna megoldani hasonló feladatokat, itt pedig számoljon velünk, és tudja meg, mi az a sasszinkron!

Az idei feladatlapok és a megoldások ezeken az oldalakon érhetőek el a 6 és 8 osztályos gimnáziumba, illetve a 9. évfolyamra.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!