Szijjártó: Még mindig a Hamász fogságában van a magyar túsz
Továbbra is fennáll Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök magyarországi meghívása, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellene kiadott elfogatóparancsa ugyanis csak politikailag motivált döntés – közölte Szijjártó Péter csütörtökön Budapesten, az izraeli külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A magyar külügyminiszter szerint a Benjamin Netanjahu elleni határozat lejáratta az ICC-t.
A külügyminiszter beszélt arról is, hogy még mindig a Hamász fogságában van az izraeli–palesztin konfliktus magyar érintettje, mert őt az Izrael és a Hamász között létrejött tűzszüneti megállapodás első fázisa nem érintette, ezért Magyarország érdeke, hogy a teljes mértékű tűzszüneti megállapodás létrejöjjön. Szijjártó reméli, hogy hamarosan kiszabadul az 50 év alatti férfi, aki eddig a megállapodás első fázisában nem volt szabadítható.
Izrael és a Hamász között vasárnap lépett életbe tűzszüneti megállapodás, erről itt írtunk részletesen.
A miniszter a tájékoztatón beszélt az ukrajnai háborúról is, azt mondta, Magyarország a diplomáciai rendezésben érdekelt, ennek azonban világos előfeltétele a kommunikációs csatornák nyitva tartása.
„Ezt egyszerűbben úgy tudom kifejezni, hogy beszélni kell egymással. Én őszintén remélem, hogy az új amerikai elnök személye és tervei lehetővé teszik azt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország elnöke hosszú évek után újra közvetlenül beszéljenek egymással, és én azt gondolom, hogy jelenleg egy ilyen közvetlen kapcsolatfelvételnél reménytelibb forgatókönyvet nem tudunk elképzelni” – mondta.
„Ha létrejön a közvetlen kapcsolatfelvétel Donald Trump és Vlagyimir Putyin között, akkor az nagyon jó reménnyel lát el minket abban a tekintetben, hogy a szomszédunkban zajló háború három év után végre véget tudjon érni” – jelentette ki Szijjártó, aki szerint diplomáciai megoldás kell, nincs megoldás a csatatéren.
A miniszter a földgázvásárlásokról azt mondta, „Magyarország nem hajlandó feladni azt a szuverén jogát, hogy maga határozza meg, honnan és hogyan látja el magát energiával”. Szerinte elfogadhatatlan az ukrajnai tranzit leállítása, mert ez veszélyezteti a régió ellátásbiztonságát.
„Készek vagyunk a tranzitképességeinket teljes egészében felajánlani annak érdekében, hogy Szlovákia energiaellátása biztosított legyen” – jelentette be.
Azt is mondta, reméli, hogy hamarosan kedvező fejleményekről tudnak majd beszámolni „a megbukott amerikai adminisztráció frusztrált, bukott, dicstelenül távozó nagykövetének személyes bosszúja nyomán előállt helyzet feloldását” illetően, amelynek érdekében már tettek is jogi és politikai lépéseket.