Nem egy vegyi kombinát területét vettük át – Karácsony és Vitézy közös konferencián beszélt a rákosrendezői tervekről

Nem egy vegyi kombinát területét vettük át – Karácsony és Vitézy közös konferencián beszélt a rákosrendezői tervekről
Tosics Iván, a Városkutató Kft. ügyvezetője, a Budapest Kör elnöke, Vitézy Dávid a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, Erő Zoltán Budapest főépítésze és Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere a Merlinben 2025. február 7-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

430

„Szeretettel üdvözlöm az új telektulajdonosokat” – mondta Karácsony Gergely főpolgármester a Merlinben rendezett Hogyan tovább Rákosrendezőn konferencián. A főpolgármester szerint Rákosrendező a budapestiek közös ügye. A csütörtöki kormányinfón kiderült, hogy a kormány tudomásul veszi a főváros cégének Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogát, megvehetik a területet, a szemét eltakarítása után azt építenek oda, amit ők szeretnének. A fővárosi konferencián Vitézy Dávid arról beszélt: nemzetgazdasági érdek, hogy a rákosrendezői beruházás létrejöjjön.

„Elindultunk egy úton, szeretnék azt hinni, hogy a kormány jót akar Budapestnek, de ez a hit még gyenge lábakon áll” – mondta. Karácsony szerint ahhoz, hogy érdemben tudjanak fejleszteni a kormány hozzájárulása is kell, például a területen található vasúti infrastruktúra megújításához. A kormány államközi szerződésében található 300 milliárd forintos fejlesztésére mindenképpen szükség lesz. „Állami szerepvállalás nélkül ezek az álmok álmok is maradnak” – mondta.

Karácsony szerint először el kell készülnie a mesterterveknek, azután jöhet a terület takarítása.

„Mindent vállalunk, amit az arab befektőt vállalt, de az arab befektető nem vállalt semmit.”

Ez szerinte annyi, hogy meg kell állapodni a kormánnyal, hogy kiviszik a szemetet. A terület kitakarítása után írnák ki a nemzetközi pályázatot, utána indulhat az építkezés. A főpolgármester azt mondta, hogy nyugdíjas lesz, mire az egész projekt kész lesz. Lehet, hogy nyolc év múlva már beköltözhetnek az első lakók az itt épült új házakba, de a teljes beruházás sokkal több lesz. „Ez még Bécsben is húsz év” – mondta.

Karácsony Gergely főpolgármester – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Karácsony Gergely főpolgármester – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

„Amikor elterveztük ezt a mai minikonferenciát még nem volt egyértelmű, hogy a magyar kormány a jogállamiság útját vagy valami mást választ, mikor a főváros elővásárlási jogáról van szó” – mondta Karácsony. A főpolgármester szerint eddig sokszor arról kellett beszélniük, hogy mi nem lesz, valami ellen kellett küzdeni, ilyen volt a Fudan Egyetem elleni tiltakozás is. Itt most más a helyzet, mert ha főváros tulajdonos lesz, akkor tudja diktálni a tempót, hogy mi történik a területen.

Közérdekű fejlesztést szeretnének, az ehhez kapcsolódó igények felmérését már elkezdték. Ha kész a „mesterterv” csak akkor keresnek majd hozzá beruházót.

Fontosnak tartja, hogy a telek köztulajdon maradjon és csak az épület legyen a beruházóé.

Ezért lehetne használati díjat kérni, amiből az önkormányzat biztosíthatna saját lakásokat a területen, ezzel enyhítve a lakhatási válságot.

A 2019-ben készített terveket újra szeretnék gondolni, mivel irodaházakra például kevesebb szükség van ma. Valódi új közparkot szeretnének létrehozni, a Rákos-patak vízéből táplált tóval. A Rákosrendezőre álmodott tervnek csatlakoznia kell Budapest zöld infrastruktúrájához, egy zöld folyosó alakulhatna ki a körvasúttól, egészen a Nyugati pályaudvarig.

Felhőkarcolókkal nem számolnak, de engednének magasabb házakat is, viszont kizárólag olyat, ami nem zavarja a város történelmi városképét.

A jelenlegi szabályok szerint 90 méternél magasabb épületek nem is épülhetnek a fővárosban. Karácsony szerint mikor fejlesztenek, azt kell megnézni, hogy mik a legnagyobb problémák és kihívások, majd eszerint kell terveket készíteni. Az egyik ilyen a klímaváltozás, a másik pedig a motorizációs forgalom, ami kialakult: egyre nagyobb a gépjárműforgalom, amit csökkenteni kell. Szintén probléma, hogy Budapest sokat vesztett a népességéből, miközben az agglomerációban nő a lakosságszám, „ez Budapestet egy negatív spirálba lökte, ezt kellene megfordítanunk.” A főpolgármester megcélozná a kétmilliós lakosságszámot, ezt úgy érnék el, hogy az emberek itt akarjanak élni, otthonuknak érezzék a várost.

A főváros koncepciója az új budapesti zöld tengelyről, aminek a rákosrendezői terület is része lenne – Forrás: Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal
A főváros koncepciója az új budapesti zöld tengelyről, aminek a rákosrendezői terület is része lenne – Forrás: Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal

​A főpolgármester arról beszélt, hogy a 152 éves város és a 75 éve Budapesthez csatolt területek még mindig nem teljesen kapcsolódnak egymáshoz. A kettő között van egy kifli alakú zóna, tele barnaövezetekkel, ilyen Rákosrendező is. Ezek mind olyan rozsdaövezetek, amik sok előnnyel bírnak: közel vannak a belvároshoz, jó a közlekedésük, egybefüggő területek.

Karácsony bemutatott több tanulmányt, tervet, amit arról készítettek, hogy mit lehetne Rákosrendezővel kezdeni. Szerinte az arab beruházó terveivel szemben a Fővárosi Önkormányzatnak van koncepciója, ami „karnyújtásnyira van tőlünk”. „Nem kell feltalálnunk a melegvizet, rengeteg külföldi és magyar példa is van, hogy mit lehet kezdeni az ilyen rozsdaövezetekkel” – fogalmazott.

Vitézy Dávid: Nem egy vegyi kombinát területét vettük át

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője arról beszélt, hogy az arab befektő megjelenése előtt a terület tervezése már érdemben zajlott. A képviselő szerint fontos, hogy ez egy vasúti terület, amit részben még ma is használ a MÁV, így csak akkor lehet fejleszteni, ha a vasút átépítése megtörténik, ennek az arab befektető is tudatában volt.

A terület ma közlekedési szempontból átjárhatatlan, nincs belső infrastruktúrája és szennyezett a talaj.

Vitézy szerint is arra kell koncentrálni most, amiből hiány van Budapesten: megfizethető lakáskínálatra van szükség, és a lakóterületektől könnyen elérhető zöld területeket kell növelni.

A képviselő szerint bőven marad még olyan rozsdaövezet, ahol az állam tud fejleszteni, így ha a fővárossal akarnak versenyezni, akkor tudnak. Vitézy nem állítja, hogy nincs szemét és rothadás a területen, de a spontán erdősödés miatt vannak nagy, egybefüggő zöldterületek, amik értéknek számítanak. Hozzátette: figyelembe kell venni, hogy rengeteg a szemét, sok a talpfa, gázolajjal szennyezett a föld, de a helyzet nem olyan rossz. „Kell kármenetesíteni, de ne csináljunk úgy, mintha egy vegyi kombinát területét vettük volna át.” Vitézy felhívta a figyelmet, hogy az arab befektető sem vállalta, hogy 2039 előtt kifizeti a területért kért pénz, ami jelzi azt is, hogy ez egy önkormányzati ciklusokon átívelő munka lesz.

A Podmaniczky Mozgalom vezetője a tervekről elmondta, hogy 15 perces várost szeretnének, ahol negyed órán belül van pékség, drogéria, iskola, óvoda is, emellett legyen minél inkább zöld az egész. A példák közül kiemelte a bécsi főpályaudvart és környékét, amit az osztrák vasúttársaság és az önkormányzat közösen hozott létre két másik pályaudvarból. Szintén kitért a tavaly elkészült párizsi olimpiai falura is, ahol nyáron még sportolók laktak, ma már hatezer ember él ott.

Vitézy Dávid – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Vitézy Dávid – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Rákosrendezőre korábban az állami BFK is készített terveket, amik Vitézy szerint sokkal részletesebbek, mint amit az arab befektető bemutatott. Eszerint 1,6 millió négyzetméter új beépítést tervezhetnek a területre. Ezeknek a terveknek is része volt a kormány által most is vállalt 300 milliárdos infrastruktúra-fejlesztés. „Reméljük, hogy az állam nem csak az arab befektetőnek vállalta ezeket a fejlesztéseket.” Vasútfejlesztés szempontjából egy négyperonos MÁV-megállót terveztek ide, ahova befutna a kisföldalatti is, ezzel egy csomópont jönne létre. A kisföldalattit a meghosszabbítás mellett felújítanák, és lecserélnék az elöregedett járműveit is.

A Szegedi úti felüljáró is eleme lenne az itt létrejövő integrált csomópontnak, ez kötné össze Zuglót és Angyalföldet. Itt korábban már részletes MÁV-al, BKK-val és a fővárossal egyeztetett tervek készültek, ezért a Szegedi úti felüljárót Vitézy szerint akár holnap is el lehetne kezdeni. A felüljárón mindenképp átvezetnék a 3-as villamost, ami egy nagyon régi terv.

Nemzetgazdasági érdek, hogy ez a fejlesztés létrejöjjön

– mondta. Ezt azzal indokolta, hogy az országban lakhatási válság van. Fontosnak tartja, hogy nyílt kommunikáció legyen a projektről, és a haszon a köz érdekében hasznosuljon és ne befektetők kapják meg.

A kormány döntése előtt meghirdett konferencián a főpolgármester és Vitézy Dávid mellett részt vesz Erő Zoltán, Budapest főépítésze; Andreas Trisko, Bécs városfejlesztője és Tosics Iván, a Városkutató Kft. ügyvezetője is.

​Az online bejelentkező Andreas Trisko Bécs városfejlesztője, korábbi főépítésze a városa hasonló fejlesztését mutatta be és felajánlotta segítségét és tapasztalataikat a projekten dolgozóknak. Elmondta, hogy Bécsben a fejlesztési projekteket elemenként pályáztatják, figyelnek arra, hogy jól osszák el a támogatott és a piacorientált építkezést.

Több helyen is elbuktak hasonló befektetők

Tosics István a Városkutató Kft. vezetője több olyan külföldi példát is hozott, ahol nem valósult meg arab befektetők terve. 2005-ben már Isztambulban is voltak dubaji tervek, ami ellen komoly tiltakozások voltak. Egy év szakértő és lakossági tiltakozás után végül visszavonult az arab befektető a beruházásától. A sokat emlegetett belgrádi példát, a Waterfrontot is bemutatta, itt nem volt konfliktus a város és az állam között, díszes látványtervek készültek, a tiltakozások nem értek semmit. Tosics szerint ez egy politikai projekt volt. Ugyanez a befektető Zágrábba is elment, ahol a „Zágráb Manhattant” akartak felhúzni, de itt is megbukott a terv. Jó példának hozta a müncheni vasút területen létrejött beruházást, amit a város és a vasúttársaság közösen irányított.

Erő Zoltán, Budapest főépítésze arról beszélt, hogy a Duna mentén és Budán már voltak sikeres barnamezős fejlesztések, példának hozta a Váci úti irodafolyosót, a Millenárist és a Nemzeti Színházat és környékét. Ezeknek szerinte figyelembe lehet venni tanulságait. A sikertörténetek közé sorolta például Graphisoft Parkot, az óbudai Hajógyárral szembeni terület és a Marina City-t is, de kudarcnak nevezte a Vágóhíd területén létrehozott beruházást.

Erő Zoltán – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Erő Zoltán – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Erő szerint az élhető városhoz közösségi lakásprogram, rövid távolságok, korszerűsített intézményhálózat és a közösségi közlekedés fejlesztése kell. Nem kell viszont szegregáció, ne legyen „zárt a város”, és ne legyenek fenntarthatatlan megoldások, ehhez racionálisan kell átgondolni a fejlesztést. „Nincs veszíteni való idő, ember és tudás, amit kidolgoztunk, azt használni kell” – mondta.

„A háború még nem dőlt el”

Egyelőre annyi biztos, hogy a kormány meghátrált Rákosrendező ügyében, de maradtak még kérdések, köztük az is, hogy erről ők vagy a dubajiak döntöttek. A döntést Karácsony Gergely győzelemként értékelte, azt ígérte, hogy a főváros mindent teljesíteni fog, amit a dubaji beruházó az adásvételi szerződésben vállalt. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője csapdától tart, de szerinte Budapest képes arra, hogy ne Dubajban találják ki és tervezzék meg a város jövőjét, hanem az itt élők. A Fidesz budapesti frakcióvezetője szerint „Rákosrendező sorsa megpecsételődött. Budapest egy óriási veszteséget szenvedett el.”

„Nagy győzelem, hogy a kormány elismerte a főváros elővásárlási jogát a Rákosrendező területére, de a háború még nem dőlt el” – mondta a főpolgármester csütörtök este. Amennyiben viszont meg tudnak állapodni a kormányzattal, akkor arra készülnek, hogy idén lesz egy megvalósíthatósági tanulmány, egy mesterterv a területre, amit meg lehet versenyeztetni. Aztán a legjobb ajánlatot adó pályázóval, magántőke bevonásával megvalósíthatják a terveket.

A Rákosrendezőre tervezett beruházás körül január közepén pörögtek fel az események, miután a kormány eladta a területet az emírségekbeli Eagle Hills Csoportnak. Kiderült viszont, hogy a kormány, illetve az arab befektető terveinek a főváros tehet keresztbe, ugyanis a főváros cégének, a Budapest Közműveknek (BKM) elővásárlási joga van a területre, amivel végül éltek is.

A kormány eleinte különböző indoklásokkal azt állította, hogy Budapest nem tudja érvényesíteni az elővásárlási jogát. Lázár János 5000 milliárdos csekket követelt a fővárostól, Nagy Márton és a Nemzeti Vagyonkezelő pedig azt állította, hogy a terület csak annak a vevőnek adható el, amelyet az arab állam a magyar kormány hozzájárulásával kijelölt. A főváros azt ígérte, amennyiben nem hagyják, hogy éljenek az elővásárlási jogukkal, akkor perre mennek. Erre végül nem lesz szükség, mivel Gulyás Gergely miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a főváros cége veheti meg Rákosrendezőt, és nem kell megépítenie azt, amit az arab beruházó tervezett oda, a területet viszont ki kell takarítaniuk. Gulyás szerint a kormány megvizsgálta a szerződéseket, amiből kiderült, hogy az Egyesült Arab Emírségekkel kötött szerződést nem írja felül az elővásárlási jogot.

A főváros 2023-ban már bemutatta az általa Rákosrendezőre képzelt Parkváros koncepcióját. Az ekkor bemutatott, illetve most újra elővett terveikben nyolc-tízezer lakás, irodaházak, közepén egy hatalmas park és egy saját, a Rákos-patakból duzzasztott tó is szerepel – ezeket a terveket itt ebben a cikkünkben mutattuk be.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!