A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szerint a főváros nem veheti meg a Rákosrendezőt, Nagy Márton is reagált

„Az MNV Zrt. álláspontja szerint a Ptk. és a vonatkozó joggyakorlat alapján az elővásárlásra jogosult e jogát akként gyakorolhatja, hogy a Magyar Állam (képviseletében eljárt az MNV Zrt.) mint eladó és az Eagle Hills Hungary Zrt. mint vevő között 2025. január 16. napján létrejött adásvételi szerződés valamennyi feltételét teljesíti, beleértve az ügylet tárgyára, a vételárra és annak fizetési feltételeire, a szerződéses biztosítékokra és valamennyi egyéb körülményre vonatkozó feltételt” – közölte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) a Rákosrendezőre vonatkozó adásvételről.
Az MNV szerdán megjelent közleménye szerint
„tárgyi adásvétel esetében ilyen speciális feltétel többek között, hogy Magyarország Kormánya és az Egyesült Arab Emírségek Kormánya közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló 2024. évi XXI. törvény szerint az ingatlan kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, amelyet az Egyesült Arab Emírségek – a Kormány határozatában kiadott előzetes írásbeli hozzájárulásával – vevőként kijelölt”.
Karácsony Gergely főpolgármester kedden egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szerződés tanulmányozásakor találtak egy érdekességet, miszerint a Fővárosi Önkormányzat cégének elővásárlási joga van a területre. A szerződés hatályba lépésének feltétele, hogy az elővásárlási joggal rendelkezők lemondjanak erről a jogról. Karácsony azt mondta:
„Eszünk ágában sincs lemondani az elővásárlási jogról, most kerestünk a fővárosnak 28 milliárd forintot, mi mást tehetnénk, mint visszavásároljuk Rákosrendezőt.”
Az MNV közleményére reagált Nagy Márton is, a gazdasági miniszter a Facebookon többek között azt írta Karácsony kijelentéseire utalva, hogy szerinte „kétségbeejtő, hogy az ország fővárosának vezetőjeként nem ismeri a jogi helyzetet”.
„Ismernie kellene, hogy a BKM Nonprofit Zrt.-nek (korábbi FŐTÁV) van elővásárlási joga, de ezzel nem fog tudni élni”, írta Nagy Márton, és megismételte azt, ami az MNV szerződésében is olvasható, azaz, hogy a terület csak annak a vevőnek adható el, amelyet az arab állam a magyar kormány hozzájárulásával kijelölt.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz korábbi főpolgármesterjelöltje arról posztolt a Facebookon, hogy Karácsony a FŐTÁV-val akarja megvenni a Rákosrendező területét, de szerinte a főpolgármester a „budapesti távfűtésére szánt pénzt akarja elkölteni arra, hogy ne épüljön sok ezer lakás a fővárosban”.
Az NGM még hétfőn közölte, hogy 50,9 milliárd forintért eladták Rákosrendező vasúti használaton kívüli területeit az emírségekbeli Eagle Hills Csoportnak. A közlemény szerint a helyszínen legalább 5 milliárd eurós (2000 milliárd forintos) ingatlanfejlesztést hajtanak majd végre.
A döntést Karácsony Gergely „nettó hazaárulásnak” nevezte, Vitézy Dávid pedig arról posztolt, hogy a kormány felpörgette Budapest végkiárusítását. De kritika egészen váratlan helyről is érkezett: a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Telex kérdésére azt írta, hogy nem támogatják 500 méteres magasházak és felhőkarcolók építését. Az új városnegyedről itt írtunk részletesen.

Az NGM tájékoztatása szerint a szerződés értelmében az egyesült arab emírségekbeli befektető vállalta, hogy legalább 5 milliárd euró értékben hajt végre beruházást a Rákosrendező területén. Korábban a VSquare arról írt, hogy a valóságban ennél jóval nagyobb, inkább 10 milliárd eurós beruházás valósulhat majd meg, és a Világgazdaság szerint az Eagle Hills most is több mint 12 milliárd eurós fejlesztésről beszél. Az előbbi több mint kétezer, az utóbbi majdnem 5000 milliárd forintot jelent.
2023 végén jutott el a Telexhez egy, a mini-Dubajról szóló döntés-előkészítési dokumentum, amely tartalmazott egy részletes tervet egy, a XIII. kerületi Szegedi út, és a XIV. kerületi Nagy Lajos király útja között megépítendő felüljáróról.
Az akkori terv szerint a felüljárón keresztül kötötték volna össze a ma egymástól elszigetelten működő XIII. kerületi és XVI. kerületi villamosvonalakat. Ezzel potenciálisan lehetőség nyílt volna arra, hogy a zuglói és kőbányai villamosok közvetlenül járjanak akár a Lehel térig, akár az Árpád hídon keresztül Óbudáig. A mini-Dubajról itt írtunk részletesebben.