Újabb jogszabályokkal szorongatná meg a civil szervezeteket a Szuverenitásvédelmi Hivatal
Csütörtökön közleményben jelezte Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogy meg kell erősíteni a szuverenitásvédelmi jogszabályokat. Lánczi Tamás hivatala ennek szükségességét a 2022-es választási visszaéléssel, a USAID körüli botrányokkal és az Európai Unió intézményeinek nemzeti szuverenitást sértő lépéseivel indokolta.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint szét kell választani a valódi civil szerveződéseket és azokat a közéleti szervezeteket, amelyek politikai tevékenységet folytatnak. A hivatal közleményében azt írta, hogy a „közéleti szervezetek esetében a pártokra vonatkozó szigorú szabályozást kell alapul venni, és meg kell tiltani a külföldi finanszírozást”.
„Be kell zárni azokat a kiskapukat, amelyeket kihasználva külföldi érdekcsoportok a magyar közéletet befolyásoló tevékenységeket tudnak finanszírozni”
– olvasható a közleményben. A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint ki kell zárni minden olyan finanszírozási módot, amely lehetővé teszi, hogy a külföldi szereplők elrejtsék identitásukat. A hivatal azt írta, hogy meg kell teremteni e jogszabályok kikényszeríthetőségét, „a közéleti szervezetek átláthatóságát és külső befolyástól mentes működését”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal azzal zárta közleményét, hogy már dolgozik azokon a javaslatokon, „amelyek a mainál hatékonyabb fellépést tesznek lehetővé a külföldről finanszírozott közéleti szervezetekkel szemben”.
Az Európai Bizottság tavaly februárban indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a 2023 decemberében elfogadott szuverenitásvédelmi törvény miatt, aminek nyomán tavaly februárban megkezdte működését a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Az uniós testület szerint a törvény több ponton is sérti az uniós jogot, többek között az uniós demokratikus értékeket, a demokrácia elvét és az uniós polgárok választójogát.
Az egy éve működő Szuverenitásvédelmi Hivatal saját meghatározása szerint „a nemzeti szuverenitás ellen irányuló támadásokkal szembeni fellépés érdekében” jött létre. Mostanra azonban egyértelművé vált, amit a szuverenitásvédelmi törvény elfogadásakor is sejteni lehetett, hogy a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal egyetlen célja a kormánnyal szemben kritikus civil szervezetek és a független sajtó lejáratása, hiteltelenítése. Vizsgálatokat indítottak civil szervezetek és egy kormánykritikus újság ellen. Legutóbb a 444-et támadta be nyíltan a hivatal.