A one man show után csapatot hirdet Magyar Péter

A one man show után csapatot hirdet Magyar Péter
A Magyar Péter a Tisza Párt kampánnyitó rendezvényén 2024. július 6-án a MOM Sportban – Fotó: Huszti István / Telex

3075

„Most jön az a lépés, hogy egyesek ki fognak lépni a nyilvánosság elé” – ígéri Magyar Péter a Tisza Párt szombati kongresszusára készülve. A Partizán kedd esti műsorában azt mondta: a Hungexpón tartott rendezvényen „komoly szakpolitikusok” fognak felszólalni, kerekasztal-beszélgetéseket és workshopokat terveznek különböző szakterületeken, délután négy órától pedig ő tart évértékelő beszédet.

A beszéd mellett érdemes lesz arra is figyelni, kik lesznek ott a rendezvényen, és kikből lehetnek később a Tisza beszélő fejei, szakpolitikusai. Már csak azért is, mert Magyar arra utalt, hogy olyan szakemberek is átpártoltak a Tiszához, akik korábban még vállaltan a Fideszt segítették.

Ha a Tisza kormányzásra készül, lassan elengedhetetlen lesz, hogy Magyaron kívül több olyan arca is legyen a pártnak, akik megszólalnak a nyilvánosságban, és adott esetben szakpolitikai vitát is vállalnak. Ősz óta EP- és fővárosi képviselői is vannak a pártnak, a nyilvánosságban azonban továbbra is csak Magyar Péter szerepel, hiába ígérte a júniusi választás után, hogy vége a one man show-nak.

Magyar állítása szerint a háttérben nagy erőkkel épül a párt, a kampánycsapat, a szakpolitikai munkacsoportok, és országszerte napról napra alakulnak a civil szerveződésként működő Tisza Szigetek. Magyar arról is beszélt a Partizánban, hogy közel 10 ezren jelentkeztek szakértőnek és országgyűlési képviselőjelöltnek a tavaly október 23-án meghirdetett pályázatra. A jelölteket egy hosszas folyamat végén, több szűrő után választják majd ki.

„Ez nem személyi kultusz, ez egy egycsatornás kommunikáció volt”

– válaszolta Magyar arra a kérdésre, mi az oka annak, hogy a júniusi választások óta is csak ő látható a nyilvánosságban. A Tisza Párt elnöke szerint ennek elsősorban praktikus okai vannak: meg akarja védeni a szakértőket és a leendő jelölteket a kormányzati propaganda támadásaitól.

Aki ellenzéki politizálásra készül, annak valóban komoly támadásokra kell készülnie, és a Tisza Párt mellé nyíltan beállók közül többen az állásukat is elveszítették. Így járt Tarr Zoltán is, aki Magyar április 6-i tüntetésén szólalt fel a Kossuth téren. Az egykori református lelkészt, volt zsinati tanácsost egy közös ismerősük hozta össze Magyarral, akivel a kegyelmi ügy lett a közös pont, és akinek aztán ingyen át is adta az általa alapított Legyél a Változás Egyesületet. Tarr a tüntetésen kritizálta Balog Zoltán református püspököt, akinek fontos szerepe volt a kegyelmi botrányban. Pár nappal a tüntetés után Tarrt kirúgták a munkahelyéről, a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó Neumann János Nonprofit Kft.-től. Szerinte az elbocsátása egyértelműen politikai indíttatású volt.

Ezt Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója sem cáfolta, aki Facebook-bejegyzésében azt írta: „miért kellene a kormánynak egy olyan emberben megbíznia, aki meg akarja buktatni?!” Később Tarr feleségét is kirúgták Lázár János minisztériumától azért, mert lájkolta férje posztjait.

Tarr Zoltán a Tisza Párt tüntetésén 2024. április 6-án – Fotó: Huszti István / Telex
Tarr Zoltán a Tisza Párt tüntetésén 2024. április 6-án – Fotó: Huszti István / Telex

Magyar Péter végül felkérte Tarr Zoltánt, hogy szerepeljen a Tisza Párt európai uniós listáján. A harmadik helyről simán ki is jutott Brüsszelbe, ahol a Tisza Párt delegációvezetője és az EP Kulturális és Oktatási Bizottságának néppárti szóvivője lett. Itthon a párt egyik alelnöke, és egyike azon keveseknek, akik valamennyire saját arcéllel rendelkeznek a Tiszában Magyar Péteren kívül. Ősszel Magyarral együtt járta az országot, szinte minden tiszás eseményen felszólal, és interjúkat is ad.

Tarr mellett Kulja András a Tisza másik ismertebb arca, aki tavaly áprilisig sebészszakorvos-jelöltként dolgozott két pesti kórházban, az egészségügyi tematikájú TikTok-oldalát pedig több mint 370 ezren követik. Kulját a többiekkel együtt sokáig rejtegették a nyilvánosság elől, a sokadik megkeresés után végül nem sokkal a tavaly júniusi választás előtt adott interjút a Telexnek. Ebben arról beszélt, hogy a tavaly áprilisi Kossuth téri tüntetés lökte őt a Tisza felé, akkor azt látta az embereken, hogy talán valami most elindult az országban. „A beszédek után hazamentem, ránéztem az akkor kilenchetes kisfiamra, és egyszerűen azt éreztem, hogy szülőként kötelességem tenni valamit azért, hogy egy jobb Magyarországon élhessen, és ne egy olyan rendszerben, ahol csak a kapcsolatok és érdekek mentén lehet előrébb jutni.”

Kulja a Tisza EP-képviselője lett, egyben a párt egészségügyi szakpolitikusa. Tavaly nyáron együtt járta Magyar Péterrel a kórházakat, hogy bemutassák azok állapotát a nyilvánosságnak, Szolnokon még a liftbe is beszorultak. A volt emberminiszterrel, Kásler Miklóssal is összeszólalkozott a műtők hőmérsékletéről, legutóbb pedig a kormány koronavírusról készült imázsfilmjét kritizálta. A járvány elleni védekezésben is részt vevő Kulja a védőfelszerelések hiányáról, a használhatatlan lélegeztetőgépekről és az életükért könyörgő, a szemük láttára megfulladó betegekről beszélt, ami elég nagy kontrasztban volt a miniszterelnök videójával, amiben minden szép és jó volt. Takács Péter egészségügyi államtitkár válaszul feljelentéssel fenyegette Kulját.

„Március óta a legszorosabb szövetségesem, barátom, aki a legnehezebb időkben is kiállt mellettem”

írta Magyar Radnai Márkról, a Tisza Párt alelnökéről. A színházi-filmes világból érkező Radnai telefonja március 13-án csörrent meg. Nagy Ervin hívta fel azzal a kérdéssel, hogy megrendezné-e a március 15-i tüntetést. Igent mondott, és előbb csak a rendezvények szervezésében, videók készítésében vett részt, majd hamarosan a párt egyik legfontosabb háttérembere, operatív vezetője lett. Részt vett a tavaszi országjárás szervezésében, majd később a szervezet felépítésében is.

A Válasz Online-nak adott interjúban arról beszélt Radnai, hogy korábban azért maradt ki a politikai tüntetésekről, mert apatikus volt. „Úgy éreztem, hogy húsz év múlva is ugyanez lesz, hogy ebben a rendszerben nincs esélyünk változtatni semmin, ha a fejünk tetejére állunk, akkor se. Ez változott meg gyökeresen idén március 15-én.” A Magyarra vadászó kormánypropaganda egy olyan hangfelvétellel próbált éket verni Radnai és közé, amin Radnai azt mondja: Magyar Pétert nem tanították meg szeretni a szülei. A szakítás helyett erre volt válasz a közös kép a szoros szövetségükről szóló aláírással.

A párt operatív vezetését február elején Pósfai Gábor vette át Radnaitól, aki Magyar posztja szerint „a továbbiakban a politikai közösség építésére és a párt kommunikációjának irányítására, a rendezvényekre, az innovációs és technológiai megoldások fejlesztésére, valamint a közösségépítéshez szükséges jövőbeni platformok kialakítására fog fókuszálni.”

Pósfai Gábor korábban a Decathlonnál dolgozott, a francia sportszer-kiskereskedő cég magyarországi, majd osztrák egységét vezette évekig. A kormányzati média természetesen azonnal rárepült az új operatív vezetőre, és korábbi megszólalásai alapján napok óta azzal támadják, hogy támogatja a migrációt. Pósfai korábban ugyanis arról beszélt: örül, hogy a gyerekei sokszínű osztályba járnak Ausztriában. A 24.hu-nak azt mondta 2018-ban, hogy Bécs nemzetiségek szempontjából sokszínűbb, mint Budapest, de messze nincs szó rettegésről. „Egyelőre inkább az előnyeit látom annak, hogy ennyi náció megfordul a városban.”

Farkas Dezső, Magyar Péter, Radnai Márk és Pósfai Gábor – Fotó: Magyar Péter / Facebook
Farkas Dezső, Magyar Péter, Radnai Márk és Pósfai Gábor – Fotó: Magyar Péter / Facebook

Magyar Péter egyik legfontosabb segítője volt a tavaszi országjárásban Farkas Dezső, aki a június 9-i választás után hagyta ott a pártot. Farkas menő amerikai egyetemen végzett, több startupot is alapított, a honlapján pedig értékteremtő gondolkodásmódot árul. Családi szálon kötődik Mesterházy Ernőhöz, aki egykor Demszky Gábor főpolgármester tanácsadója volt. Farkas tavaly a Mesterházy köréhez tartozó Future FM igazgatósági tagja lett. Bő félévvel a júniusi választás után visszatért a Tisza Párthoz, és Magyar Facebook-posztja szerint „a Tisza Szigetek egyre bővülő, hazaszerető közösségének a munkáját fogja koordinálni és irányítani az eddigi csapattagokkal közösen.”

„A feladat viszonylag egyszerűen leírható: segítenem kell abban, hogy a Tisza megnyerje a választást”

– fogalmazott Tóth Péter, a Tisza Párt új kampányfőnöke a Válasz Online-nak. Igazi nagyágyút igazolt Magyar Péter, Tóth ugyanis korábban több sikeres kampányt is vezetett. Ő irányította például édesapja, az MSZP-s Tóth József XIII. kerületi polgármester több kampányát, a 2015-ös veszprémi időközi országgyűlési választáson pedig Kész Zoltán kampányfőnöke volt.

A Direkt36 korábbi cikke szerint az ellenzéki előválasztás második fordulójának eredményhirdetése előtt felmerült, hogy Tóth legyen Márki-Zay Péter közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt kampányfőnöke is. A lap információi szerint Tóth vállalta volna a munkát, de csak azzal a feltétellel, hogy az ellenzéki lista befutó helyein nem szerepelhetnek olyan emberek, akik 2010 óta csak listán jutottak mandátumhoz. Ilyen lett volna például Gyurcsány Ferenc is. Márki-Zay azonban csúnyán elhajtotta Tóthot, aki egy ideje otthagyta a politikát.

„Úgy éreztem, hogy nem tudok mit tenni azzal a hatalmas árulással, amit az ellenzéki politikusok elkövetnek a szavazóikkal és az országgal szemben, és hogy nincs helyem ezek között az emberek között” – fogalmazott Tóth, aki több hónapnyi egyeztetés után döntött úgy, hogy elvállalja Magyar Péter felkérését. „Péter Magyarország egyik legtapasztaltabb kampányszakembere, aki ismeri a terepet és a győzelmet is” – írta a Tisza Párt elnöke az új kampányfőnökről, aki „Magyar Péter egyik legbaloldalibb szavazójának” tartja magát.

Rendezvényigazgatóként csatlakozott a Tiszához Zelcsényi Miklós, a hazai ultrafutó-társadalom ismert alakja, az Ultrabalaton volt főszervezője. A 24.hu-nak azt mondta: úgy döntött, hogy „nyugdíjba megy”, leadja vállalkozásait, és „szabadidejében a hazája jövőjéért dolgozik”. Zelcsényi felel az országjárás és a tüntetések szervezéséért. Ő irányította az augusztus 20-i rendezvényt is, pont akkor, amikor megkapta a kormánytól a Magyar Arany Érdemkeresztet.

Az Antall-kormány egykori földművelési államtitkára, az MDF volt országgyűlési képviselője, Raskó György is segíti Magyar Pétert. A sikeres vállalkozónak számító agrárközgazdász korábban a Centrum Pártnál és a Momentumnál is feltűnt, de Márki-Zay Péter mögé is beállt 2021-ben. „Az én szerepem inkább gazdasági, azon belül is elsősorban agrárpolitikai természetű. Ebben tudok hasznos tanácsokat adni a Tisza Pártnak” – mondta a Válasz Online podcastjában Raskó, aki bevallása szerint pénzzel is támogatja a Tiszát. „Biztosan nem leszek agrárminiszter – Magyar Péter megmondta, hogy 45 év a korhatár. Ez érthető is. Életerős fiatalok kellenek ide, akik éjjel-nappal képesek dolgozni. Elképesztő terhelés vár rájuk” – fogalmazott az interjúban Raskó, és erre a mondatára aztán rá is ugrott a kormányzati média. (Cikkünk eredeti verziójában Raskó Györgyöt tévesen tanácsadóként tüntettük fel, de a Tisza Párt jelezte, hogy Raskó nem tanácsadója a pártnak.)

Magyar Péter és Raskó György – Fotó: Magyar Péter / Facebook
Magyar Péter és Raskó György – Fotó: Magyar Péter / Facebook

A tavaly júniusi önkormányzati választáson a Tiszának tíz képviselője lett a Fővárosi Közgyűlésben, de azt valószínűleg csak az igazán nagy politikarajongók tudják megmondani, hogy is hívják őket. Érdemes kiemelni azonban a a frakcióvezetőt, a jogász végzettségű Ordas Esztert, aki nemrég egy olyan állatkerti vezető kirúgását kérte Karácsony Gergelytől, aki már nem is dolgozik ott. De azért az sokat elárul az általa vezetett frakció önjáróságáról, hogy már a közgyűlés alakuló ülésén is végig ott ült mögöttük a néha unatkozó Magyar Péter. Az ülés utáni sajtótájékoztatón Magyar válaszolt az Ordasnak címzett kérdésekre is. A frakció legutóbb januárban a mini-Dubajról tartott tájékoztatót, de ott is inkább díszletnek tűntek a képviselők a Tisza Párt elnöke körül, szinte végig Magyar Péter beszélt.

Mindeközben épül a Tisza médiája is Magyar Péter testvérének vezetésével. Magyar Márton korábban a Simicska-féle, de már az Orbán–Simicska-szakítás utáni Hír Tv-nél is dolgozott, és 2024. októberében indította el a Kontroll.hu nevű online lapját, amiről azt állította: függetlenül működik majd a Tiszától, nem a testvérének csinál sajtót. Ezen az oldalon indult Kéri László politológus műsora is. A nyolcvanas években Kéri vezetésével jött létre a Bibó Szakkollégium, és ő volt a nevelőtanár abban az időszakban is, amikor Orbán Viktorék megalapították a Fideszt. Az országos ismertséget a Heti Hetes hozta meg, azóta is gyakran szerepel a médiában. A politológust és feleségét, Petschnig Mária Zita közgazdászt az elmúlt hónapokban több Tisza Sziget rendezvényére is meghívták előadónak.

És a végére kis bónusz: már-már nem hiányozhat Magyar Péter megmozdulásairól, eseményeiről a Nagy Ervin-Rost Andrea páros sem, akik rendszeresen szavalnak vagy énekelnek. Nagy Ervin „első fecskeként” állt Magyar mellé még tavaly márciusban. De ennél azért nagyobb feladattal, egy lehetséges kulturális miniszteri pozícióval is kacérkodik. Ő vitte be a csapatba Rost Andrea operaénekest is, aki szintén a tavaly áprilisi Kossuth téri tüntetésen állt ki először Magyar mellé, mert arra gondolt: akkor hiteles az élet, ha nem mindig olyan döntéseket hoz, amiknek az a mozgatórugója, hogy ő jól járjon.

A Tisza Párt szombati rendezvényén talán kiderül, hogy kikkel készül még Magyar a jövő évi választásra. A rendezvényről és Magyar évértékelő beszédéről is részletesen beszámolunk a Telexen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!