Orbán azt üzeni a járványkezelést fényező videójával, hogy bízhatunk benne és az államban

A fantasztikus évet és repülőrajtot vizionáló miniszterelnök váratlanul előállt egy „dokumentumfilmmel” a Covid elleni védekezésről, amiben a beharangozó szerint eddig soha nem hallott részleteket tudhatunk meg a járvány kezeléséről. A 36 perces videó exkluzivitása nagyjából abban merül ki, hogy meghallgathatjuk Orbán Viktor eszmefuttatásait a szép élet és a jó kormányzás mibenlétéről, miközben saját magát és kormányát dicséri. Orbán a közel 300 oktatási intézményt érintő csütörtöki bombariadó után pár órával kezdte el promózni a vasárnap este megjelenő videót, azzal a felütéssel, hogy öt éve tört ki a koronavírus-járvány.
Ezt leszámítva látszólag semmi nem indokolta, hogy Orbán elővegye a Covid témáját, ami valószínűleg sokak emlékezetében életük egyik legnyomasztóbb időszakaként él.
Meghalt 49 ezer magyar, rengetegen veszítették el valamelyik hozzátartozójukat vagy közeli ismerősüket. Munkahelyek szűntek meg, vállalkozások mentek tönkre, emberek veszítették el egyik napról a másikra a megélhetésüket, a gyerekek nem járhattak közösségbe, és még hosszasan lehetne sorolni, milyen egészségi, egzisztenciális és mentális megpróbáltatásokkal járt a járvány, illetve a vírus miatt bevezetett korlátozások. Ezzel még azok is így lehetnek, akik egyébként elégedettek voltak a kormány járványkezelésével.
Orbán újra eszünkbe juttatta, milyen nyomasztó volt a Covid
Ehhez képest Orbán Viktor videója egyértelmű sikertörténetként mutatja be a kormány járványkezelését. A kormány és az operatív törzs a helyén volt, mindenki tette a dolgát, volt elég szájmaszk, orvos, ápoló és lélegeztetőgép, mindenkinél okosabban és gyorsabban szereztük be a vakcinákat. Ja, hogy közben meghalt közel 50 ezer ember? Hát, ez nem igazán derül ki a videóból. Egyetlen helyen hangzik el konkrét szám a covidos halálozásokról: az egyik bevágásban Orbán a parlamentben azt mondja, hogy az egymillió lakosra jutó 117 halálesettel „komoly európai országokat előzünk meg”. Valamiért az már kimaradt az imázsfilmből, hogy ez a szám végül 5000-hez közeli értékre kúszott fel, amivel viszont már a világ élvonalában voltunk – nem a jó értelemben.
Ahogyan arra is csak egy félmondatban utalnak, hogy emberek veszítették el a munkájukat a járvány miatt. A távoktatás sem működött annyira tökéletesen, mint ahogyan azt Orbánék láttatják a videóban. A szegényebb kistelepüléseken gyakran az alapvető feltételek – számítógép, internet-hozzáférés – is hiányoztak ahhoz, hogy a gyerekek be tudjanak kapcsolódni a távoktatásba, de még a szerencsésebb helyzetű családok is szenvedtek a helyzettől. És akkor még nem beszéltünk a felmagasztalt lélegeztetőgép-beszerzésről, amiről azóta egyértelműen kiderült, hogy a kormány feleslegesen és túlárazottan vásárolt több ezer lélegeztetőgépet, amik egy raktárban porosodnak.
Ha a járvány lecsengésével el is felejtették ezeket a problémákat és ügyeket az emberek, Orbán tett róla, hogy újra előjöjjenek a nyomasztó emlékek. Újra téma legyen, milyen hibákat követtek el a védekezés során, és mi van a gyanús közvetítőcégeken keresztül 300 milliárdért vásárolt lélegeztetőgépekkel.
Orbán ezzel megint lehetőséget adott Magyar Péternek, hogy a legfontosabb politikai üzenetéről, vagyis az állam működésképtelenségéről beszéljen. Magyar Péter nem sokkal Orbán videójának megjelenése előtt merőben más történetet adott elő a kormány járványkezeléséről saját élő műsorában.
Magyar a korábban sebészszakorvos-jelöltként és egészségügyi bloggerként dolgozó Kulja Andrással, a Tisza Párt EP-képviselőjével elsősorban a kormány elhallgatásra épülő sikerkommunikációját bírálta. A járvány elleni védekezésben is részt vevő Kulja a védőfelszerelések hiányára és a használhatatlan lélegeztetőgépekre is kitért, de beszélt az életükért könyörgő és a szemük láttára megfulladó betegekről is, amivel még nagyobb lett a kontraszt a miniszterelnök videójával, amiben minden szép és jó volt.
De akkor Orbán miért dobta be most a Covid témáját ezzel az önfényező videóval, ha rosszul is kijöhet ebből?
Orbán azt üzeni, hogy bízhatunk benne és az államban
Orbán és a Fidesz a kegyelmi botrány óta azzal küzd, hogy visszaszerezze a közbeszéd irányítását. Rendre a Magyar Péter által bedobott ügyek, bejelentések és akciók uralják a politikai napirendet. Ebben az is közrejátszhat, hogy a Fidesz belekényelmesedett a kisebb megszakításokkal 15 éve tartó kétharmados kormányzásba. Olyan, korábban elképzelhetetlen hibákat is elkövetnek, mint amilyen a kegyelmi ügy vagy Orbán Balázs védhetetlen 1956-os kijelentései voltak. Ide sorolható az is, hogy a hagyományokkal ellentétben Sulyok Tamás köztársasági elnök idén nem mondott újévi beszédet, tálcán kínálva fel a lehetőséget Magyar Péternek, aki rövid idő alatt 1,5 milliós nézettséget hozott össze újévi köszöntőjével.
Orbán is mintha berozsdásodott volna. A tavaly őszi árvízi védekezésnél Magyar Péterhez képest késve kapcsolt a miniszterelnök stábja: mire Orbán felhúzta azt a bizonyos gumicsizmát, a Tisza Párt elnöke már letarolta az internetet a homokzsákolás közben készült fotóival. Pedig Orbán lubickolni szokott azokban a helyzetben, amikor az ország megmentőjeként és védelmezőjeként, a parancsnoki hídon álló hajóskapitányként szerepelhet. Mégis, a múlt csütörtöki bombariadónál is az látszott, hogy mintha már nem jönne reflexből ez a szerep.

Egyre többször tűnik úgy, hogy Orbán Viktor nem rezonál az emberek többségét ténylegesen érintő problémákra. Nyilvános megszólalásaiban békemisszióról és világrendszerváltásról beszél, miközben az egészségügy, a közlekedés és a gyermekvédelem súlyos hiányosságairól, illetve a megélhetési problémákról szólt a tavalyi év. Magyar Péter a Fidesz kormányzóképességébe vetett hitet kérdőjelezi meg ezekkel a témákkal, és ebbe a sorba illeszkedik most a járványkezelés kritikája is.
Pedig ez megint olyan téma, aminek kapcsán Orbán cselekvő vezetőként, az ország megmentőjeként és védelmezőjeként tűnhet fel, amit jól tükröz ez a videó is. Annyiban ez azért megbicsaklik, hogy a Covid már rég lecsengett, míg például a migrációval való riogatás folyamatosan napirenden van a kormányzati kommunikációban, amire jó példa, hogy Orbán az iskolai bombariadókat azonnal összekötötte a migrációval és a terrorizmussal.
De lehet egy másik üzenete is a videónak. Biztos sokan vannak, akik szerint a kormány rosszul kezelte a járványt, de a 2022-es választási eredményekben ez nem tükröződött, a Fidesz simán megint kétharmadot szerzett. Ezért is gondolhatták Orbánék, hogy minimális politikai kockázata van egy ilyen imázsvideónak, cserébe azt üzenhetik az embereknek, hogy Magyar Péter állításaival szemben az állami igenis jól működik, és a nehéz időkben is számíthatnak a miniszterelnökre. Legalábbis ez olvasható ki Orbán egyik filmben elhangzó mondatából, ami pont az állam szerepéről szól.
„Azt kell bizonyítani ebben a válságban a magyar emberek számára, hogy a magyar állam hűséges hozzájuk.”
Csakhogy ami működött 2022-ben, nem biztos, hogy most is fog. Akkor lényegesen könnyebb helyzetben volt a Fidesz, mint most, mivel egy szétaprózódott és széthúzó ellenzékkel kellett felvenniük a versenyt, most viszont a közvélemény-kutatások alapján egy másik nagy tömb áll velük szemben, aminek van egységes narratívája arról, hogy mi történik az országban.
De ami talán fontosabb kérdés, hogy mennyire érdekli a választókat, hogy Orbán jól helytállt-e a Covid alatt, amikor megint növekszik az infláció és egyre drágább a tankolás? Mennyire lesz esetleg visszatetsző, hogy a miniszterelnök magát fényezi, miközben nem megy jól az országnak?
A nézettségi versenyt mindenesetre elbukni látszik Orbán: a miniszterelnök videóját hétfő délutánig 117 ezren nézték meg a YouTube-on, míg Magyar Péterét 208 ezren.