A Karmelitában készített fotók mutatják meg, hogy kikkel számol Orbán Viktor 2026-ban

A Karmelitában készített fotók mutatják meg, hogy kikkel számol Orbán Viktor 2026-ban
Forrás: Facebook

449

„Szenvedés nélkül nincs győzelem. A fájdalom a barátunk. Aztán a győzelem mindenért kárpótol” – mondta a választási kampányok alaptermészetéről Orbán Viktor a szombati évértékelő beszédében, és azzal biztatta a politikai közösségét, hogy bár komoly csapásokat kaptak, a következő választási győzelemre már csak 14 hónapot kell várni.

A miniszterelnök év eleji indiai nyaralása után a Fidesz is megkezdte a felkészülést a 2026-os választásra, ebben a keretben érdemes értelmezni az elmúlt hetekben bejelentett gazdasági intézkedéseket és adókedvezményeket is. Miközben a Tisza Pártban zajlik a képviselőjelölti pályázatra beérkezett jelentkezők szűrése, Orbán Viktor sorra fogadja a Karmelitában a Fidesz jelenlegi és jövőbeli potenciális országgyűlési képviselőjelöltjeit, választókerületi elnökeit.

Mindezt onnan tudjuk, hogy négy csoportképet is megosztottak a miniszterelnök Facebook-oldalán, de minden vendéggel készült külön-külön egy olyan fotó is, amin négyszemközt egyeztetnek Orbán Viktor irodájában vagy a Karmelita folyosóján. „A jókedvvel elvégzett munkának van gyümölcse” – posztolta Tessely Zoltán, a bicskei központú, Felcsútot is magába foglaló választókerület képviselője. „Munkában” – szűkszavúan csak ennyit osztott meg követőivel Ferencz Orsolya országgyűlési képviselő. „Folytatjuk a megkezdett, közös munkát! Köszönöm a bizalmat, Miniszterelnök úr!” – így Gelencsér Attila kaposvári képviselő.

A Fidesz és a miniszterelnök hivatala sem közölt részleteket a megbeszélésekről, így az sem derült ki, hogy kiket, milyen sorrendben és mi alapján rendelt magához Orbán. Bányai Gábor képviselőjelölti megbeszélésről, Németh Szilárd a választókerületi elnökök találkozójáról írt Facebook-oldalán. Később kiderült, a választókerületi elnökök kiválasztása történhetett, szerdán ugyanis a fotókon szereplők közül többen büszkén osztották meg Facebook-oldalukon a kinevezésükről szóló dokumentumot, amit személyesen a Fidesz elnöke, Orbán Viktor írt alá.

A választókerületi elnököknek nagyon fontos szerepük van a Fidesz működésében, különösen választási kampányban. Ők irányítják a körzetükbe tartozó alapszervezeteket, választási kampányokat, és ők tesznek javaslatot az önkormányzati és országgyűlési választások helyi jelöltjeire is. A megbeszéléseken így szinte biztosan szóba került, hogy a választókerületben milyen eredményeket ért el a Fidesz a tavaly júniusi EP- és önkormányzati választáson.

A legtöbb esetben a választókerületi elnökökből lesznek az országgyűlési képviselőjelöltek is, de akad pár kivétel az országban. A pozíció a közigazgatásban nem létezik, ám az állam és a kormánypárt működése már annyira összeforrt, hogy valamilyen oknál fogva Németh Szilárd választókerületi elnök aláírása is rákerült arra a dokumentumra, amely Soroksár vis maior kormányzati támogatásáról szólt.

Orbán bizalma töretlen Németh Szilárd felé, pedig a választási eredmények alapján szinte biztosra lehetett venni, hogy a rezsibiztost lecserélik a csepeli választókerület éléről. Németh három országgyűlési választáson is kikapott Szabó Szabolcstól, a tavaly júniusi önkormányzati választáson pedig az egész országban Csepelen futott bele a legnagyobb vereségbe a Fidesz.

Fotó: Orbán Viktor / FacebookFotó: Orbán Viktor / Facebook
Fotó: Orbán Viktor / Facebook

A Fidesz fiaskójában komoly szerepe volt Némethnek. A választókerületi elnök egy személyes konfliktus miatt kirakta a Fideszből a polgármestert, Borbély Lénárdot, aki így egy civil szervezet színeiben indult a választáson, és szó szerint tarolt. A Fidesz polgármesterjelöltje mindössze 10 százalékot ért el a választáson, és a kormánypártok a 18 fős képviselő-testületben csak 2 helyet tudtak megcsípni kompenzációs listáról. A csepeli központú választókerületet is átalakították tavaly a választási törvény módosításával. Elvették a körzettől Soroksárt, és hozzácsapták Újbuda, Ferencváros és Pesterzsébet egy-egy kis szeletét. Orbán kedden hivatalosan is kinevezte a megújult Budapest 9. választókerület elnökének Némethet.

Meghívást kapott a Karmelitába Deutsch Tamás, a Fidesz tavalyi EP-listavezetője is, akit 2023. nyarán nevezett ki Orbán Viktor a VI-VII. kerületet magába foglaló választókerület (Budapest 5.) elnökének. Deutsch azóta a Fidesz budapesti elnökségébe is bekerült, ám még Németh Szilárd jelölésénél is nagyobb meglepetés lenne, ha a 2026-os választáson elindulna egyéni jelöltként. Kérdés az is, hogy melyik választókerület elnöke most, ugyanis a tavalyi módosítás során szétszakították Terézvárost és Erzsébetvárost, és össze-vissza rajzolták át a budapesti választókerületeket.

Kocsis Mátét Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos válthatja a józsefvárosi-ferencvárosi választókerület élén. A legutóbbi parlamenti választáson Sára Botond budapesti főispánt indította itt (Budapest 6.) a Fidesz, de nagyon simán kikapott Jámbor Andrástól, mint ahogy 2019-ben és 2024-ben Pikó Andrástól is vereséget szenvedett a polgármesterválasztáson. Ferencz Orsolya korábban Józsefvárosban volt önkormányzati képviselő, 2023. nyarán kapott listáról parlamenti mandátumot. Az esélyeit úgy igyekeztek javítani a választókerület tavalyi újrarajzolásakor, hogy hozzácsaptak a körzethez egy szeletet a korábbi 1. egyéni választókerület fideszes többségű részeiből.

Jó pár új arc is feltűnt a miniszterelnök vendégei között. Részt vett a hétvégi megbeszélésen Hankó Balázs kulturáért és innovációért felelős miniszter, Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár, és Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár is, aki az utóbbi hónapokban elsősorban arról lett országosan ismert, hogy Magyar Péterrel vitatkozott gyermekotthonok előtt. Múlt héten megkérdeztük a három minisztérium sajtóosztályát és a Fideszt, hogy melyik választókerületben kaphatnak szerepet, de nem kaptunk választ.

Szerda délután aztán Fülöp Attila Facebook-posztjából kiderült, hogy az óbudai, Budapest 4. választókerületének elnöke lett. „Születésem óta ez az otthonom. Köszönöm a bizalmat, Miniszterelnök úr!” – írta az államtitkár. Steiner Attilát a szomszédos, hegyvidéki választókerület elnökének nevezte ki Orbán. „Új év, újabb fontos küldetés!” – írta az Energiaügyi Minisztérium államtitkára. A XII. kerület az új választókerületi beosztás szerint Budapest 3. választókerületének a központja lett, és ide tartozik a XI. kerület egy része is. Legutóbb a hegyvidéki választókerületben a momentumos Hajnal Miklós győzött Fürjes Balázs ellen. Akkor még Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester volt a Fidesz választókerületi elnöke, de ő tavaly visszavonult a közélettől. Steiner az utóbbi időben aktívabb lett a helyi közéletben: februárban például részt vett a Hegyvidéki Polgári Bálon, de a kerületi kávézóból és kirándulóhelyekről is előszeretettel oszt meg fotókat a Facebook-oldalán.

Azt még nem tudni, hogy Hankó Balázst melyik választókerület élére nevezte ki Orbán, de nagy eséllyel a gödöllői központú (Pest vármegye 6.) körzetet kaphatta. A miniszter családjával Gödöllőn lakik, és többször is megszólalt helyi közéleti kérdésekben. „Úgy gondolom, hogy ez a város ennél sokkal fontosabb, a Gödöllőn élők ismét egy dinamikusan fejlődő települést érdemelnek, a jelenleg egyértelműen a megfáradás jeleit mutató irány helyett!” – mondta egy tavaly januári interjúban Hankó a város polgármesteréről, Gémesi Györgyről, aki 1990 óta vezeti a települést. A választókerület jelenlegi képviselője, Vécsey László nem volt ott a Karmelitában, legalábbis nem osztott meg eddig fotót a megbeszélésről.

Fotó: Orbán Viktor / FacebookFotó: Orbán Viktor / Facebook
Fotó: Orbán Viktor / Facebook

Miskolcot az ellenzék megosztottsága és a 2019-ben győztes polgármester, Veres Pál visszalépése miatt visszahódította a Fidesz a tavalyi önkormányzati választáson, de úgy tűnik, az egyik miskolci választókerület vezetőjével elégedetlen Orbán Viktor. A fotók alapján legalábbis nem kapott meghívót a Karmelitába Kiss János, aki a 2022-es parlamenti választáson szoros csatában, 1,05 százaléknyi különbséggel előzte meg az MSZP-s Varga Lászlót Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 2. választókerületében. Helyette ott volt viszont Hollósy András, Miskolc KDNP-s alpolgármestere, aki büszkén pózolt a miniszterelnök társaságában.

A Nyugat.hu már korábban is írt róla, hogy nem indul el 2026-ban Hende Csaba korábbi honvédelmi miniszter sem, aki 2006 óta az összes választást megnyerte a szombathelyi központú választókerületben (Vas megye 1.). A lap információi szerint a döntés mögött egészségügyi okok is lehetnek, de talán az is szerepet játszik, Szombathelyen pocsékul szerepelt a Fidesz a tavalyi önkormányzati választáson. Hende utódja nagy eséllyel Vámos Zoltán, Vas vármegye főispánja lehet, aki szintén feltűnt Orbán Viktor mellett az egyik csoportfotón. A 2022-ben kinevezett főispán önéletrajza szerint a Fidesz Központi Hivatalánál kezdte karrierjét gyakornokként, később dolgozott Puskás Tivadar, Szombathely korábbi fideszes polgármesterének kabinetvezetőjeként; a Ferencvárosi Torna Club kommunikációs igazgatójaként és több minisztériumban is megfordult tanácsadóként.

Szinte biztosan váltás lesz Győrben is, miután a régóta jobboldali bástyának számító várost elvesztette a Fidesz a legutóbbi önkormányzati választáson. Információink szerint a város mind a két országgyűlési képviselője, Simon Róbert Balázs (Győr-Moson-Sopron vármegye 1.) és Kara Ákos (Győr-Moson-Sopron vármegye 2.) pozíciója veszélyben van. Ezt az értesülést erősíti meg, hogy egyiküket sem rendelte magához a miniszterelnök. Ott volt azonban Orbán irodájában Fekete Dávid, a Fidesz győri frakcióvezetője, korábbi alpolgármester, a Fidelitas Országos Választmány elnöke.

A megyei jogú városok közül Győr mellett Szolnokot is elbukta tavaly a Fidesz, négy ciklus után távozott hivatalából Szalay Ferenc polgármester. A vereség ellenére Szalay Fideszen belüli pozíciója nem rengett meg a jelek szerint. Navracsics Tibor pár napja Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki, és február közepén a miniszterelnöktől is meghívást kapott a Karmelitába. „Szolnok és térségének fejlesztéséről egyeztettünk ma Orbán Viktor miniszterelnök úrral Budapesten” – írta a közös fotó mellé a volt szolnoki polgármester. A szolnoki választókerület (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye 1.) országgyűlési képviselője 2018 óta Kállai Mária. Kérdés, hogy jövőre esetleg a polgármesteri szék nélkül maradt Szalay indul-e helyette.

„Hat országgyűlési ciklus, azaz közel negyedszázadnyi képviselőség után, 2026-ban nem indulok újabb, egyéni parlamenti mandátumért a választókerületben” – jelentette be tavaly januárban Lázár János, aki legutóbb az ellenzéki összefogás közös miniszterelnök-jelöltjét, Márki-Zay Pétert győzte le Csongrád-Csanád vármegye 4. választókerületében. Az építési és közlekedési miniszter akkor azt írta: Hódmezővásárhelynek gyökeres változásra van szüksége. „Az új műsorhoz pedig új férfi kell. Vagy nő – majd a választók eldöntik.”

Még nem tudni, hogy ki indul helyette, ám a körzetből Czirbus Gábor, Makó alpolgármestere járt Orbán Viktornál. Czirbus egy rövid videóban nagyon jó vendéglátónak nevezte a miniszterelnököt. Beszámolója szerint Orbán személyesen vezette körbe a vendégeit Karmelitában, és így beláthattak a kulisszák mögé is.

„Természetesen makói és térségi ügyekről beszéltünk, valamint szóba került a jövő is, de erről egyelőre többet nem árulnék el”

– mondta a Promenad24-nek. A Lázár János környezetéhez köthető lap információi szerint a választókerületi elnökök kiválasztása zajlik ezekben a hetekben, és ennek keretében járt a makói alpolgármester a miniszterelnöknél. Göbbl Vilmos, Lázár János sajtósa kérdésünkre ugyanakkor azt írta: továbbra is az építési és közlekedési miniszter a Fidesz választókerületi elnöke és képviselője, a 2026-os országgyűlési választáson induló képviselőjelölt személyéről pedig a későbbiekben adnak tájékoztatást.

Czirbus Gábor Orbán Viktornál – Fotó: Czirbus Gábor / Facebook
Czirbus Gábor Orbán Viktornál – Fotó: Czirbus Gábor / Facebook

Nyugdíjba megy jövőre Herczeg Tamás, a békéscsabai központú (Békés vármegye 1.) választókerület képviselője. Facebook-oldalán azt írta: matekozott egyet, és arra jutott, hogy a következő parlamenti ciklus végére már 69 éves lenne. Bár nem érzi magát idősnek, de már megvannak az elképzelései az azt követő időszakra is. Herczeg 2018-ban jutott be az Országgyűlésbe, a legutóbbi választáson az akkor még jobbikos Stummer János ellen győzött. A Magyar Narancs információi szerint két nevet emlegetnek helyben a képviselő lehetséges utódjaként: Takács Árpádot, a vármegye főispánját és Bálint József békéscsabai alpolgármestert.

Új választókerületi elnöke lett a nagyon fideszes sátoraljaújhelyi körzetnek (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 5.) is. A 69 éves Hörcsik Richárd 1998 óta zsinórban hét választást nyert meg ebben a körzetben, legutóbb a szavazatok 60 százalékával. Most azonban átadja a stafétát, február közepén ő maga jelentette be, hogy a választókerület tanácsa egyhangú szavazással Bánné Gál Boglárkát, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnökét javasolta elnöknek. „Közösen építjük a jövőt!” – írta Bánné a miniszterelnökkel közös fotó mellé. Hörcsik kora mellett talán az is szerepet játszhatott a váltásban, hogy 14 év után elveszítette a Fidesz a választókerület egyik fontos városát, Sárospatakot a tavaly júniusi önkormányzati választáson.

Budapest mellett Pest vármegyében várható a legnagyobb mozgás a Fidesz háza táján. Itt is teljesen átalakították a körzethatárokat, és az eddigi 12 helyett már 14 választókerület lesz 2026-ban. Veszélyben lehet több regnáló Pest vármegyei képviselő – Aradszki András, Cherván György, Vécsey László, Földi László és Pánczél Károly – pozíciója is. Erre utal legalábbis, hogy egyikük sem szerepel a miniszterelnök csoportképein, és egyikük sem osztott meg fotót Orbán irodájából.

A tavalyi önkormányzati választáson sem tudta legyőzni Wittinghoff Tamást Czuczor Gergely Budaörsön, ám úgy tűnik, továbbra is ő lehet Pest vármegye 2. választókerületének elnöke. A legutóbbi országgyűlési választáson itt nem ő, hanem Menczer Tamás volt külügyi államtitkár indult, aki hatalmas meglepetésre legyőzte Szél Bernadettet. Menczer azóta a Fidesz kommunikációs igazgatója lett, és nem kizárt, hogy Magyar Péter elleni akcióit egy választókerületi elnöki poszttal ismerte el Orbán. Mivel Menczer és Czuczor is ott volt a Karmelitában, nagy valószínűséggel előbbi marad a budaörsi központú (Pest vármegye 2.) választókerület elnöke, Menczer Tamás pedig a szomszédos, pilisvörösvári központú (Pest vármegye 3.) körzetet kapta meg.

Három helyi politikussal is erősítene Orbán Pest vármegyében. „Felkérés elfogadva” – posztolta Feldman László, Dabas alpolgármestere, aki a jelek szerint a dabasi központú választókerület (Pest vármegye 13.) elnöke lett. Kinevezéséhez Pánczél Károly, a térség jelenlegi országgyűlési képviselője is gratulált kommentben. A polgármester-választást elbukta tavaly Szigetszentmiklóson, de országos szinten is számolhatnak a Fidesz-központban Vántsa Botonddal, a szigetszentmiklósi Fidesz frakcióvezetőjével. „Felkészülünk, áttörünk, győzünk!” – üzente a miniszterelnök irodájából Vántsa, aki a szigetszentmiklósi központú (Pest vármegye 10.) választókerületben kezd munkához.

„Felkészülünk, áttörünk, győzünk!” – Fotó: Vántsa Botond / Facebook
„Felkészülünk, áttörünk, győzünk!” – Fotó: Vántsa Botond / Facebook

„Köszönöm a bizalmat! Hajrá, Pest 7. választókerület!” felirattal osztotta meg a miniszterelnökkel közös fotóját Katus Norbert, Sülysáp alpolgármestere, aki az új, péceli központú körzet (Pest vármegye 7.) választókerületi elnöke lett. Katus egyike volt azoknak a fideszes politikusoknak, akik egy kiszivárgott dokumentum szerint elvégezték a Megafon képzését az önkormányzati választás előtt. Ezt akkor a fideszes alpolgármester is megerősítette a Telexnek. Azt mondta, hogy azért jelentkezett a képzésre, mert szeretné fejleszteni a Facebook-posztjai képi és tartalmi minőségét. „Nem leszek Deák Dániel, mert nem ez a dolgom, engem nem erre bíztak meg a választók” – válaszolta, amikor arról kérdeztük, hogy a képzés után változtat-e a közösségi oldala tartalmán. Ha Deák Dániel nem is, nagy eséllyel jövőre országgyűlési képviselőjelölt lesz belőle.

Orbán Viktor legutóbb 2020-ban, az előző kormányzati ciklus felében rendelte a Karmelitába a választókerületi elnököket. A Fidesz akkori közleménye szerint a miniszterelnök értékelő megbeszéléseket folytatott az elnökökkel, és a találkozón szóba kerültek az addig elért eredmények és a következő időszak kormányzati feladatai is.

A 24.hu cikke szerint Orbán mínusz 2 és plusz 2 közötti ötfokozatú skálán osztályozta a választókerületi elnököket akkor. A teljesítményértékelés legfontosabb szempontja az volt, hogy az adott politikusnak milyen esélyei lehetnek az egy az egy elleni harcban a következő parlamenti választáson. A minősítésébe beleszámítottak az előző parlamenti és önkormányzati választások eredményei, de azt is nézte Orbán, hogy a politikus mennyire képes mozgósítani a körzet erőforrásait.

Most a Facebook-oldalán megosztott fotón kívül nem közöltek semmit a találkozókról. Kerestük a Kormányzati Tájékoztatási Központ és a Fidesz sajtóosztályát is, hogy megtudjunk részleteket, de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak. A Szabad Európa több kormányzati forrása is azt állította tavaly szeptemberben, hogy Orbán a 2022-ben induló 106 egyéni jelölt közül akár negyvenet is leválthat. A mostani találkozók után azonban jó pár képviselő fellélegezhetett.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!